Najlepsi lekkoatleci I dekady XXI wieku

Sport

Reklamy

Minęła I dekada XXI wieku (2001 – 2010) więc pokusiłem się o sklasyfikowanie najlepszych lekkoatletek i lekkoatletów. Czy taka kolejność być powinna, sam mam wątpliwości, kto chce, to ma prawo tę kolejność sobie zmieniać, kar ani nagród za to nie będzie.

– Klasyfikacja ogólna:

1. Rafał Fedaczyński –

– Osiągnięcia –

* Zawody międzynarodowe –

Indywidualne Mistrzostwa Świata w chodzie
NU – 12.08.2005 Helsinki (Finlandia) – 50 km,
30. – 01.09.2007 Osaka (Japonia) – 50 km – 4.24:51 godz.

Puchar Świata

23. – 01.05.2004 Naumburg (Niemcy) – 50 km – 4.05:10 godz.,
Srebrny medal drużynowo i 19. indywidualnie – 14.05.2006 La Coruna (Hiszpania) 50 km – 3.57:24 godz.

Puchar Europy

27. – 2003 r. Czeboksary (Rosja) – 50 km – 4.19 godz.,
14. – 21.05.2005 r. Miszkolc (Węgry) – 50 km – 3.56:13 godz.,
9. – 20.05.2007 r. Leamilgton (Anglia) – 50 km – 3.48:07 godz

* Mistrzostwa Polski

Złoty 50 km – 4:06:39, 2003.04.12 Zaniemyśl
Brąz 20 km – 1.25:01, 2006.07.22 Bydgoszcz
Złoty 50 km – 3.59:27, 2006.09.16 Huta Krz.
Brąz hala 5000 m – 20:08,99, 2007.02.18 Spała
4. 50 km- 4.17:31, Podebrady,2002
4. Halowe 5 km – 20:57,68, Spała, 2008
6. 20 km – 1.31:46,Rumia, 2001
6. Hal. 5000 m – 22:00,68, Spała, 2002
6. Hal. 5000 m – 20:40,99, Spała, 2005
7. 20 km – 1.31:55, Wschowa, 2002
7. Hala 5 km – 22:00,15, Spała, 2003
8. Hala 5 km – 21:28,31, Spała, 2001
8. Hala 5 km – 21:31,81, Spała ,2004
8. Hala 5 km – 20:59,84, Spała, 2006

* Mistrzostwa Polski LZS

Złoto 10 000 m – 41:09,99, Spała, 2004
Srebro 10 km – 43:15,19, Zamość, 2002
Srebro 10 km – 43:37,22, Zielona Góra, 2003

* Rekordy Polski LZS

– 26.08.2004 Spała 10 000 m (bieżnia) – 41:09,99 min,
– 10.04.2005 Rzeszów 10 km (szosa) – 40:36 min.,
– 20.05.2007 Leamilgton (Anglia) 50 km – 3.48:07 godz.

2. Artur Kern

* Młodzieżowy Mecz Międzypaństwowy (do 23 lat)
– 2002 Liberec (Czechy) Czechy – Polska (do lat 23) – 3. 1500 m

* Młodzieżowe Mistrzostwa Polski (do 23 lat) 2002.08.24 Kraków
Brąz 1500 m – 3:47,39
7. 800 m – 1:51,85

* Mistrzostwa Polski Seniorów

4. Maraton – 2.21:53, Dębno, 2010

* Mistrzostwa Polski LZS –

Złoto 1500 m – 3:53,50, Zamość, 2002
Brąz 800 m – 1:52,62, Zamość, 2002

* Halowe rekordy Polski:

– 09.02.2007 Fayetteville (USA) 5000 m – 14:17,37 min.,
– 10.03.2007 Boston (USA) 5000 m – 14:09,89 min.

* Zwycięzca lub był w czołówce w licznych biegach ulicznych w obsadzie międzynarodowej lub ogólnopolskiej

3/4. Sylwia Dąbrowska

* Medale w Mistrzostwach Polski w Młodziczkach i Juniorkach Młodszych

– Halowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych –
Złoty medal – 200 m – 25,99 – 2003.01.26, Warszawa

– Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego –
Złoty – w dal – 5.55 – 2001.09.30 Bielsko-Biała

* Miejsca w pierwszej ósemce w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych

– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży –
4. 200 m – 25,38 – Wrocław, 2002
4. 200 m – 24,96 – Gdańsk, 2003
6. w dal – 5.43, Wrocław, 2002
6. 100 m – 12,35 – Gdańsk, 2003
8. 4 x 100 m, Wrocław, 2002

– Mistrzostwa Polski Juniorek

6. 200 m – 25,29 – Białystok, 2004

* Mistrzostwa Polski LZS –

Złoto – 200 m – 25,01 – Siedlce, 2002
Złoto – 200 m – 25,16 – Słubice, 2004
Srebro – w dal – 5.48 – Zamość, 2002
Srebro – 200 m – 25,78 Zamość, 2002
Srebro – 200 m -, Białystok, 2003
Srebro – 4 x 100 m -, Białystok, 2003
Srebro – 100 m – 12,21 Słubice, 2004
Srebro – 4 x 400 m – 3:54,60, Spała, 2004
Brąz – 4 x 100 m – 49,40, Siedlce, 2002
200 m – Zielona Góra 2003

3/4. Agnieszka Łatka

* Mecz międzypaństwowy –
09.08.2008 r. Słubice (Polska), Polska – Niemcy (do lat 18.) – 3. chód 3000 m 15:18,53 min.,

* Medale w Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych

– Halowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych –
Złoty medal – Chód 3000 m – 15:21,43 – 2008.01.26 Spała

– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży –
Srebro – Chód 5000 m – 26:03,21 – 2008.07.26 Bydgoszcz

* Miejsca w pierwszej ósemce w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych

– Mistrzostwa Polski Juniorek –
4 m. chód 20 km – 1.57:54 – Bratkowice,2009
– Halowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych –
5m. chód 3000 m – 16:27,11 – Spała, 2007
– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży –
5m. Ch. 5 km – 26:40,43 – Szczecin, 2007
– Mistrzostwa Polski Juniorek (szosa) –
5. Ch. 20 km 2.01:27 – Bieruń, 2007
– Mistrzostwa Pplski Juniorów –
6m. Chód 10 km – 54:35,83 2010, Białystok
– Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego –
7. Chód 3 km – 16:46,04 – Siedlce, 2006

* Mistrzostwa Polski LZS –
Srebro – Chód 5 km – 25:47,92 – Zamość, 2010
Brąz – Chód 5 km – 27:54 Hrubieszów, 2007

* Rekord Polski do lat 16 – 2007 Bieruń – chód 20 km – 2.01:27 godz.

5. Maja Hojda

* Mecz międzypaństwowy

– 14.08.2010 r. Borno (Niemcy), Niemcy – Polska (do lat 18) –
4. Maja Hoda 1500 m – 4:44,46 min.

* Medale w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych

– Halowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych –
Srebro – 1000 m – 3:02,10 – 2010.01.23 Spała
– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Srebro – 1500 m – 4:39,60 – 2010.07.24 Zielona Góra

* Miejsca w pierwszej ósemce w Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach wiekowych

– Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży –
6. 1500 m – 4:52,33 – 2009 Kraków
7. 2 km przełaj – 7:16 – Chorzów, 2010

– Mały Memoriał Janusza Kusocińskiego
8. 1000 m – 3:05,24 – Słupsk, 2008
4. MP SPG 4×400 m Łódź, 2010

*Mistrzostwa Polski LZS

Srebro – 800 m – 2:20,60 – Kielce, 2010
Srebro – 1500 m – 4:55,95 – Kielce ,2010
Brąz – 1500 m – 4:50,72 – Słubice, 2009

6. Józef Wąsiel

* Mistrzostwa Europy

– 2006 r. Poznań (Polska) XV Mistrzostwa Europy Weteranów
19. Józef Wąsiel – w kategorii 55/59 lat, kula 6 kg – 10.79 m

– 25.03.2009 r. Ancony (Włochy) Halowe Mistrzostwa Europy Weteranów –
4. Józef Wąsiel w kategorii 60/64 lata, kula 5 kg – 12.51 m

– 2010 Nyyregyhaza (Węgry) XIX Mistrzostwa Europy Weteranów –
10. Józef Wąsiel w kategorii 60/64 lata, kula 5 kg – 12.14 m.

* Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów

Srebro Kula 5 kg – 12.48, 2008.03.01 Grudziądz
Brąz Kula 5 kg – 12.26, 2009.03.07 Spała
Brąz Ciężarek 9 kg – 11.43, 2009.03.07 Spała
Srebro Kula 5 kg – 12.48, 2010.03.13 Spała
Brąz Ciężarek 7.256 – 15.04, 2010.03.13 Spała

* Letnie Mistrzostwa Polski Weteranów

Brąz Kula 6 kg – 12.14; 2005.07.09 Toruń
Srebro Kula 5 kg – 12.81; 2008.06.28 Słupsk
Brąz Kula 5 kg – 12.27; 2009.06.27Białystok

7. Małgorzata Muzyczuk

* Puchar Europy
– 14.06.2009 r. Lauf von Biel (Szwajcaria) – 35. Małgorzata Muzyczuk Supermaraton (100 km) – 10.38:51 godz.

* Halowe Mistrzostwa Polski Weteranów
– Złoto – 60 m p. pł. – 13,34 – 2001.02.17 Warszawa
– Złoto – 200 m – 31,98- 2001.02.17 Warszawa

* W 2009 r. po posiedzeniu dyrektorów 5 najważniejszych i największych maratonów w Polsce przyznana została Honorowa Odznaka zwana „Koroną Maratonów”.

* wysokie miejsca w wielu biegach ulicznych, w tym: w Wieloetapowym Biegu Pokoju Dzieci Zamojszczyzny (100 km), maratonach, półmaratonach, zaliczanych do Grand Prix, w punktacji ogólnej GP i innych

8. Edmund Sulowski

* Mistrzostwa Europy

– 2006 r. Poznań (Polska) XV Mistrzostwa Europy Weteranów –
5. w kategorii 40/44 lat, kula 7.256 kg – 13.58 m LMPW

* Letnie Mistrzostwa Polski Weteranów

Brąz Kula 7.256 – 13.78, 2006 .01.07 Toruń
Złoto Kula 7,256 – 13.04, 2007.06.23 Toruń
Brąz Dysk 2 kg – 38.68, 2007.06.23 Toruń

9. Artur Jabłoński

* Mistrzostwa Polski LZS

Srebro 5000 m 14:59,13, Kielce, 2005

* Zwycięzca lub był w czołówce w licznych biegach ulicznych w obsadzie międzynarodowej lub ogólnopolskiej

10. Patrycja Stadnicka

* Mistrzostwa Polski Juniorek

5. Przełaje 2 km – Międzyzdroje, 2003
7. Halowe 1500 m – 4:53,66 Spała, 2003

* Mistrzostwa Polski LZS

Srebro – 800 m – 2:11,86, Białystok, 2003
Brąz – Przełaj 2 km – Wolbórz, 2002
Brąz – 1500 m – 4:38,25, Słubice, 2004

***

– Kobiety –

1/2. Sylwia Dąbrowska
Osiągnięcia powyżej

1/2. Agnieszka Łatka
Osiągnięcia powyżej

3. Maja Hojda
Osiągnięcia powyżej

4. Małgorzata Muzyczuk
Osiągnięcia powyżej

5. Patrycja Stadnicka
Osiągnięcia powyżej

6. Edyta Grzyb

* Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych i OOM
4. HMP Juniorów młodszych – 300 m, Spała, 2002
5. OOM – 200 m – 25,45, Wrocław, 2002
8. OOM – 4 x 100 m, Wrocław, 2002

* Mistrzostwa Polski LZS –
Brąz – 4 x 100 m – 49,40, Siedlce, 2002

7. Justyna Paczała

* Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

8. – 4 x 100 m – Wrocław, 2002
8. – w dal – 5.33, Gdańsk, 2003

* Mistrzostwa Polski LZS –

Złoto – w dal – 5.35, Zielona Góra, 2003
Srebro – 4 x 100 m, Białystok, 2003
Brąz – 4 x 100 m – 49,40, Siedlce, 2002

8. Aneta Teterycz

* Ogólnopolskie Czwartki la w Warszawie

Brąz 60 m – 8,80, klasa V, 2002,

* Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorek Młodszych

6. Hal. MP Juniorów 400 m – 59,16, 2009, Spała
8. Hal. MP J. mł. 300 m, Spała, 2006

* MP LZS

Srebro 4 x 400 m – Słubice, 2008

Brąz 400 m – 58,88, Słubice, 2009

9. Magda Doroszczuk

* Ogólnopolskie Czwartki la w Warszawie

Brąz w dal – 5.29, klasa VI, 2006, Warszawa

* Mistrzostwa Polski Młodziczek i Juniorek Młodszych

4. Mały Mem. J. Kus. dal- 5.38, Słupsk, 2008
4. Hal. MP Jun. mł. w dal – 5.30, Spała, 2009
7. OOM w dal – 5.43, Kraków, 2009

10. Joanna Koszałko

* Mistrzostwa Polski Młodziczek i Juniorek Młodszych

7. Mały Mem. J.Kus. Chód 3 km -15:54,67, Kielce, 2005
7. OOM – Chód 5 km – 26:13,56, Łódź, 2006

***

– Mężczyźni –

1. Rafał Fedaczyński –
Osiągnięcia powyżej

2. Artur Kern
Osiągnięcia powyżej

3. Józef Wąsiel
Osiągnięcia powyżej

4. Edmund Sulowski
Osiągnięcia powyżej

5. Artur Jabłoński

6. Bartłomiej Grzyb

* Ogólnopolskie Czwartki la w Warszawie

2. wzwyż – 1.39, klasa IV, 2005

2. wzwyż – 1.49, klasa V,2006

2. wzwyż – 1.59, klasa VI, 2007

7. Krzysztof Klain

* Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych
Brąz Chód 5000 m – 24:23,89, 2001.02.24 Spała

* Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Brąz chód 10 000 m – 50:00,49, 2001.07.24 Poznań

8. Paweł Małyszka

* Ogólnopolskie Czwartki la w Warszawie

2. 60 m – 8,73, klasa IV, 2008

2. 60 m – 8,41, klasa V, 2009

9/10. Marek Wąsiel

* 5. Mistrzostwa Polski Juniorów Kula 7,256 kg – 14.57, Zielona Góra, 2001

* Mistrzostwa Polski LZS

Brąz kula 7.256 kg – 13.78, Siedlce, 2002

9/10. Kamil Bełz

* 5. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów Kula 7,256 kg – 16.68, Spała, 2006

***

Opracował

Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Rafał Fedaczyński, to m.in. Drużynowy Wicemistrz Świata w chodzie na 50 km, bezprzecznie najlepszy lekkoatleta Hrubieszowa I dekady XXI wieku.