22 maja 2024

Największe zawody kawaleryjskie w Hrubieszowie!

W Hrubieszowie na błoniach nad Huczwą old ul. Żeromskiego w ramach IV Święta Strzelca Konnego odbyły się największe zawody kawaleryjskie na Lubelszczyźnie pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W dniach 14 i 15 lipca można było podziwiać zmagania najlepszych kawalerzystów w kraju. Zawody po raz pierwszy zaliczane były do elitarnego cyklu Pucharu Polski Militari.

 

W Memoriale majora przedwojennego 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie rotmistrza Michała Radzimińskiego (władanie lancą i szablą na koniu) zwyciężył strz. Patryk Sagan na koniu Parmezan z 2 PSK wyprzedzając chor. Grzegorza Wojtaczka i st. uł. Erwina Wawrzaszka (obaj 20 PU) a rywalizowało 15 jeźdźców.

Ten sam zawodnik i koń wygrali w Militari klasy L składającej się z: ujeżdżania, próby terenowej, strzelania, skoki przez przeszkody, lanca i szabla przed kpr. Andrzejem Ciesielskim (V WBAK) i chor. G. Wojtczakiem (20 PU). W klasie LL (w/w konkurencje plus przegląd mundurowy) najlepiej wypadł strz. Łukasz Zdunek (1 PSK) pokonując st. uł. Szymona Łebko (20pu) i strz. Daniela Lubeckiego (1 PSK).

Zawodom towarzyszył piknik militarny z udziałem 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, Fundacji Niepodległości oraz kawalerzystów z Armii Stanów Zjednoczonych.

Oprócz zawodów Militari, odbyła się także rekonstrukcja Święta Pułkowego 2 Pułku Strzelców Konnych, Msza Św. w kościele garnizonowym oraz Apel Pamięci.

Organizator: Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych.

– Tegoroczna aura była wyjątkowa, bo prawdopodobnie Hrubieszów nie widział takiego deszczu od 1934 roku…. i przedwojennych Konnych Mistrzostw Wojska Polskiego. Mimo wszystko zawodnicy po raz kolejny pokazali, jak w takich warunkach świetnie radzi sobie kawaleria – tak podsumował konne zmagania sędzia główny zawodów ppor. kaw. och. Kamil Ciesielczuk z Hrubieszowa.

 

Pełne komunikaty z zawodów:

Stowarzyszenie Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych


Karolina KudlickaPosiadam kilka zdjęć z zawodów, głównie z pierwszego dnia. Poniżej wstawiam link, a osoby zainteresowane zdjęciami zapraszam do kontaktu…

https://www.facebook.com/media/set/…


Reportaż w TVP Lublin: WIDEO

https://lublin.tvp.pl/38072973/14-lipca-2018-g-1735

 


Opracował – mak