27 maja 2024

Niestety! Bieg Pamięci Unii Horodelskiej – nie odbył się!

W dniu 30.09.2012 r. miał odbyć się najstarszy bieg w naszym powiecie na trasie półmaratońskiej z Horodła do Hrubieszowa oraz biegi dzieci i młodzieży poświęcone pamięci Unii Horodelskiej, NIESTETY nie odbył się. Miejmy nadzieję, że za rok z okazji 600-lecia tego wydarzenia, w tej czy innej formule biegi odbędą się!?

Podobno Hrubieszów liczył na Horodło, a Horodło na Hrubieszów, wiem tyle, że spora grupa osób przygotowywała się do rywalizacji, a tu cisza. Organizatorzy, tak się nie robi, bieg był umieszczony w kalendarzach imprez, to chyba należało przynajmniej oficjalnie go odwołać, no tak, ale kto to miał uczynić Hrubieszów czy Horodło i koło się zamyka.

Dodatkowo dziwna postawa przewodniczącego Grand Prix Polski Środkowo – Wschodniej akurat z Hrubieszowa i absolwenta LO w Horodle, że też nic nie uczynił w tym temacie. Padł już w powiecie LZS, SZS, TKKF, kluby sportowe, to teraz jeszcze i bieg z tak długoletnią tradycją, przypominający o tak ważnym wydarzeniu w naszym rejonie, no cóż widocznie według powiedzenia NIC nie jest WIECZNE!

Miejmy nadzieję, że za rok (minie 600 lat), tak ważne dla kraju (nie tylko naszego rejonu), historyczne porozumienie, o czym piszą historycy w licznych książkach i opracowaniach, będzie możliwe znowu do uczczenia przez biegających!

Osobiście, jeżeli zdrowie dopisze, jestem gotów wspomóc w organizacji takiego współzawodnictwa społecznie.

 

Unia Horodelska 2 października 1413 r.

Zawarta w 1413 r. Unia Horodelska potwierdziła wolę obydwu narodów dalszego zacieśniania wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego. Bojarzy zobowiązali się powołać po śmierci Witolda nowego wielkiego księcia w porozumieniu z Polską, panowie polscy godzili się na wybór króla polskiego w porozumieniu z Litwą. Postanowiono także zwoływać wspólne sejmy polsko-litewskie w Lublinie lub Parczewie. Przyjęto do rodów herbowych 47 rodów bojarskich wyznania rzymskokatolickiego. Utrzymanie unii miało na celu przede wszystkim wspólne wystąpienia przeciw Krzyżakom i innym wrogom obydwu krajów.

 

Z historii biegu…

 

Cel imprezy:

– upamiętnienie i przypomnienie rocznicy zawarcia Unii Polsko – Litewskiej w 1413 r. w Horodle,

– popularyzacja biegów ulicznych wśród dzieci, młodzieży i osób dorosłych,

– wyłonienie zwycięzców we wszystkich kategoriach regulaminowych,

– promocja Horodła, Hrubieszowa, miejscowości i okolic, przez które odbywał się bieg.


Różne:

– Pomysłodawcą biegu był niżej podpisany. Na zebraniu organizacyjnym, w którym uczestniczyli przedstawiciele urzędów i samorządów: miasta i Gminy Hrubieszowa, rejonu hrubieszowskiego (nie było powiatów), Horodła, GOK Horodła, Unii Hrubieszów (nie było w tych latach HOSiR-u), GOK Horodło, Cukrowni Strzyżów pomysł został zdecydowanie zaakceptowany. Patronat medialny przyjął „Tygodnik Zamojski”.

– Przy bardzo dużej ilości kibiców pierwszy bieg główny odbył się 6 października 1991 roku, a na trasie biegu głównego z Hrubieszowa do Horodła wynoszącego 18,5 kmznalazły się 63 osoby (w tym 5 kobiet). Nagrody otrzymali wszyscy.

– Dużym powodzeniem wśród zawodników i kibiców cieszył się lotny finisz usytuowany w Strzyżowie, za który dla najlepszych nagrody fundowała miejscowa cukrownia.

– Spikerem podczas pierwszych zawodów była Łucja Watras, a sędziowali społecznie: Lucjan Ksykiewicz jako sędzia główny, Marek A. Kitliński, Andrzej Kulczyński, Krystyna Rozkal,  Bogdan Leszczuk, Janina Ewa Kitlińska, Krzysztof Dąbrowski, Wiesław Grzyb, Monika Smalej, Andrzej Krzyżanowski, Małgorzata Kuniczuk, Edyta Pyc, Dorota Wrzos, Andrzej Kapusta, Agnieszka Lebiedowicz, Piotr  Górnik, Lidia Moniuk, Józef Krzywiński, Joanna Nej – Stefaniak, nauczyciele wf z Horodła.

– Organizatorzy I biegu: LKS „Unia” Hrubieszów, UG Horodło, UG Hrubieszów, UM Hrubieszów, GDK Horodło, ZR SZS Hrubieszów, Redakcja „Tygodnik Zamojski” Biuro Obsługi Zadań Zielonych w Zamościu. Obsługa: Policja i Służba zdrowia.

– Sponsorzy I biegu: UG Horodło, UG Hrubieszów, UM Hrubieszów, Tygodnik Zamojski, BZZZ Zamość, Cukrownia Strzyżów, LKS Unia Hr., GZE _A Szkół ZNP i ZNP Hrub., TKKF Hr., NSZZ Solidarność, Dom Kultury, Watras – Kozikowski, H. Temperowicz, C. i W. Bajurko, R. Pińkowski, A. Pyszniak, A. Leszczyński, Kata – Bednarski, A. Duławski, G. Szeląg – Soja, L. Szeląg, P. Sidor, J. i W. Bajkowie, M. Kitliński, p. Łepik z Horodła, UR Hrub., E. Wrzos, Radio Lublin.

– W 1992 r. nagrody niespodzianki do losowania wśród wszystkich uczestników, m.in. były: ryba Amur, worek mąki, piekarnik, paluszki, obraz, kaczka, królik, podpaski ze skrzydełkami, album, kiełbasa, młynek do kawy, robot kuchenny. Radości i śmiechu było, co nie miara.

– W każdej edycji były organizowane biegi dla dzieci i młodzieży. Pierwsze biegi odbywały się na trasie Dom Kultury – Hakon ok. 2 km. Był okres, że biegi w tych grupach rozgrywano w Hrubieszowie i Horodle.

– Biegom towarzyszyły w 1993 r. wystawa fotograficzna „Igrzyska Olimpijskie w Hrubieszowie. Pokaz filmów video z IO Hrubieszów ’93 i z biegu Unii Horodelskiej.

– W 1992 r. na prośbę pomysłodawcy biegu, nasz znakomity malarz – batalista Stanisław Bodes wykonał społecznie wspaniałe logo dla biegu z królem Władysławem Jagiełło i księciem Witoldem jadących na koniu z uściskiem dłoni, które jest wykorzystywane nadal.

– Komitet honorowy w 1996 r.: Czesław Podgórski – Burmistrz Miasta Hrubieszowa, Krzysztof Bożek – Wójt Gminy Horodło, Jan Mołodecki – Wójt Gminy Hrubieszów.

– Organizatorzy w 1999 r.: Urz. Miasta Hrubieszów, Starostwo Powiatowe Hrubieszów, U. Gm. Horodło., UG. Hrubieszów, MKS „Unia” Hr., GOK Horodło, HDK. Otwarcia zawodów w Hrubieszów dokonał Jarosław Woźniak Burmistrz Hr., Czesław Podgórski był honorowym starterem wszystkich biegów.

– w 2003 r. startowali również wrotkarze: 1. Korkosz Kosma 85 47:29,14, 2. Kordas Paweł 88 47:29,18, 3. Hołysz Sebastian 87 wszyscy TUKS Roztocze Tomaszów 47:29,32.

– Trzykrotnie w biegu uczestniczył 8-my zawodnik tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w chodzie na 50 km, pochodzący z Poraja Rafał Fedaczyński, m.in. zajmując 8-me miejsce w 2003 r. wynikiem 1.24:50 godz.

– Najwięcej razy bieg wśród kobiet wygrała Dorota Gruca z Agrosu Zamość – 5 razy. U mężczyzn Kuzdra Dariusz Agros Zamość 4 razy.

– Należało wystąpić z wnioskiem do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Lublinie o wydanie zezwolenia na wykorzystanie dróg w sposób szczególny i takie pismo poszło z datą 21 09 2005 r. wysłane przez MKS Unia Hr. i HOSiR i zgodę uzyskano.

– Największej pomocy w organizacji biegów w 2005 r. udzielili: St. Pow. Hrubieszów, UM Hrubieszów, UG Horodło, OZLA Lublin, GOK Horodło, Hr. Dom. Kult., OSP Horodło, Pow. Kom. Policji w Hr., PH „Hermes” w Hr. p. T. Romaszko, Kancelaria Notarialna w Hr. p. J. Łacińskiego.

– Podczas biegu rozgrywano również: Mistrzami Województwa w półmaratonie np. w 2007 r. zostali: Kobiety – Żółkiewska Małgorzata (Uren Łaszczów), Mężczyźni- Jabłoński Artur (Unia Hrubieszów)

– Nagradzano również np. Najlepszymi z gminy Horodło i Miasta Hrubieszowa w 2007 r. zostali: Kobiety – Muzyczuk Małgorzata (Hrubieszów), Mężczyźni – Jabłoński Artur (Horodło) – Lipski Łukasz (Hrubieszów).

– Organizatorami imprezy w 2007 r. byli: Rada i Burmistrz Miasta Hrubieszów, Rada i Wójt Gminy Horodło, Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, Rada i Wójt Gminy Hrubieszów, Hrubieszowski Dom Kultury, Gminny Ośrodek Kultury w Horodle, Miejski Klub Sportowy Unia Hrubieszów, Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

– Trzy zwycięstwa odnieśli hrubieszowscy biegacze: Małgorzata Muzyczuk w 1998 r. wśród pań oraz Artur Jabłoński w 2005 r. i Artur Kern w 2011 r. u panów.

– Impreza wchodziła w cykl biegów uliczno – przełajowych Grand Prix Polski Środkowo – Wschodniej.

– Nauczycielka wf z ZS nr 4 w Hrubieszowie, wieloletnia zawodniczka Unii Hrubieszów Małgorzata Muzyczuk w biegu uczestniczyła 19 razy.

 – Gminny Ośrodek Kultury w Horodle i miejscowa Biblioteka Publiczna ogłosiła konkurs fotograficzny z okazji XX Międzynarodowego Biegu Ulicznego „Unii Horodelskiej”.

– Organizatorami biegu w 2011 r. byli: – MKS „Unia” w Hrubieszowie – HOSiR w Hrubieszowie – Rada i Burmistrz Miasta Hrubieszowa – Rada i Wójt Gminy Horodło – Rada i Wójt Gminy Hrubieszów – Lubelski Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki.


Zwycięzcy biegów głównych i najlepsza na mecie osoba z powiatu hrubieszowskiego:

I – 06.10.1991 r.

biegano na dystansie 18,5 km, Hrubieszów – Horodło

 

Kobiety:

1. Dorota Gruca Agros Zamość 1.13:03 godz.

2. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.18:42 godz.

 

Mężczyźni:

1. Janusz Wójcicki Rabka 1.00:10 godz.

15 Mieczysław Pałka Moniatycze/Unia Hrubieszów 1.07:23 godz.

 

II – 11.10.1992 r. -18,5 km,

 

Kobiety:

1.  Dorota Gruca Agros Zamość 1.09:18 godz.

6. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.20:22 godz.

 

Mężczyźni:

1. Władimir Tomczyński Mińsk (Białoruś) 57:28,0 min.

11. Władysław Łukiewicz LO Horodło/Unia Hrubieszów 1.05:35 godz.

 

III – 10.10.1993 r. – 20 km,

(trasa atestowana) – Hrubieszów – Horodło.

 

Kobiety:

1. Dorota Gruca Agros Zamość 1.17:02 godz.

3. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.26:37 godz.

 

Mężczyźni:

1. Stanisław Marzec Cisy Nałęczów 1.04:02 godz.

2. Andrzej Ulidowski Unia Hrubieszów 1.05:44 godz.

 

IV – 9.10.1994 r. – 20 km,

 

Kobiety:

1. Dorota Gruca Agros Zamość 1.15:26 godz.

4. Grażyna Chrzanowska Unia Hrubieszów 1.27:08 godz.

 

Mężczyźni: 1. Władimir Rudiuk Ukraina 1.03:17 godz.,

6. Sławomir Śliwiński Unia Hrubieszów 1.09:28 godz.

 

V – 08.10.1995 r. – 20 km,

 

Kobiety:

1. Bożena Dziubińska Start Otwock 1.12:40 godz.

6. Maria Głowacz  Unia Hrubieszów 1.30:45 godz.

 

Mężczyźni:

1. Wasilij Omieljusik Mińsk/Białoruś 1.02:50 godz.,

3. Andrzej Ulidowski Unia Hrubieszów 1.04:15 godz.

 

VI – 08.10.1996 r. – 20 km,

 

Kobiety:

1. Justyna Bąk Znicz Biłgoraj 1.14:23 godz.,

5. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.36:01 godz.

 

Mężczyźni:

1. Mariusz Kamiński ZNTK Łapy 1.02:40 godz.,

9. Sławomir Śliwiński Unia Hrubieszów 1.08:36 godz.

 

VII – 28.09.1997 r. – 20 km,

 

Kobiety:

1. Natalia Jurczenko Białoruś 1.21:15 godz.

2. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.24:46 godz.

 

Mężczyźni:

1. Grigorij Nikołajewnia Białoruś 1.02:53 godz.,

7. Artur Jabłoński LO Horodło/Unia Hrubieszów 1.09:19 godz.

 

VIII – 26.09.1998 r. – 20 km,

 

Kobiety:

1. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.28:38 godz.

 

Mężczyźni:

1. Siergiej Zaczepa Ukraina 1.02:06 godz.

5. Mirosław Kamień Unia Hrubieszów 1. 13:06 godz.

 

IX – 26.09.1999 r.  20 km,

 

Kobiety:

1. Galina Kowaliowa Białoruś 1.23:45 godz.,

4. Małgorzata Muzyczuk 1.27:18 godz.

 

Mężczyźni:

1. Igor Nikołajewnia Ukraina 1.05:58 godz.,

6. Artur Jabłoński LO Horodło/Unia Hrubieszów 1.09:45 godz.

 

X – 24.09.2000 r.  

Horodło – Hrubieszów 20 km

 

Kobiety:

1. Natalia Jakimowicz Ukraina 1.12:46 godz.

5. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.34:37 godz.

 

Mężczyźni:

1. Sergiej Zaczepa Ukraina 1.01:42 godz.

11. Artur Jabłoński Horodło/Unia Hrubieszów 1.09:42 godz.

 

XI – 29.09.2001 r. –

półmaraton /trasa atestowana/ – Horodło – Hrubieszów.

 

Kobiety:

1.Agnieszka Stafa ULKS Leżajsk 1.24:45 godz.,

6. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.35:04 godz.

 

Mężczyźni:

1. Anatolij Zeruk Ukraina 1.07:40 godz.,

 4. Krzysztof Okoń Unia Hrubieszów 1.17:39 godz.

 

XII – 22.09.2002 r.

 

Kobiety:

1. Magdalena Karpińska ROK Radzyń 1.24:40 godz.,

6. Małgorzata Muzyczuk 1.43:02 godz.

 

Mężczyźni:

1. Anatolij Zeruk Ukraina 1.08:56 godz.,

8. Krzysztof Okoń Unia Hrubieszów 1.18:54 godz.

 

XIII – 21.09.2003 r.

 

Kobiety: 1. Dorota Gruca Agros Zamość 1.20:08 godz.,

4. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.44:54 godz.

 

Mężczyźni:

1. Dariusz Kuzdra Agros Zamość 1.12:09 godz.,

8. Rafał Fedaczyński Poraj/Unia Hrubieszów 1.24:50 godz.

 

XIV – półmaraton 26.09.2004 r.

 

Kobiety:

1. Lena Oleniewa Kijów/Ukraina 1.27:56 godz.,

3. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.40:40 godz.

 

Mężczyźni:

1.Andrej Kravtsov Rosja 1.08:32 godz.,

9. Krzysztof Okoń Buderus Hrubieszów 1.16:08 godz.

 

XV – półmaraton 02.10.2005 r.

 

Kobiety:

1. Lena Oleniewa Ukraina 1.30:19 godz.,

5. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.57:27 godz.

 

Mężczyźni:

1. Artur Jabłoński Unia Hrubieszów/Horodło 1.10:38 godz.

 

XVI – 01.10.2006 r.

 

Kobiety:

1. Olga Kotowska Ukraina 1.25:07 godz.,

6. Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1.56:24 godz.

 

Mężczyźni:

1. Dariusz Kuzdra Agros Zamość 1.10:45 godz.,

4. Artur Jabłoński Horodło/Unia Hrubieszów 1.12:55 godz.

 

XVII – 30.09.2007 r.

 

Kobiety: 1. Lila Tozłołanu Mołdawia 1.24:50 godz.,

5. Małgorzata Muzyczuk ZS nr 4 Hrubieszów 1.49:07 godz.

 

Mężczyźni:

1.Mikołaj Jachimczak Łuck/Ukraina 1.08:42 godz.,

4. Artur Jabłoński Horodło/Unia Hrubieszów 1.09:55 godz.

 

XVIII – 29.09.2008 r.

 

Kobiety:

1. Ilona Baranowa Symferopol/Ukraina 1.26:57 godz.

Brak kobiet z powiatu

 

Mężczyźni:

1. Dariusz Kuzdra Agros Zamość 1.12:25 godz.,

2. Artur Jabłoński Horodło/Unia Hrubieszów 1.13:45 godz.

 

XIX – 04.10.2009 r.

 

Kobiety: 1. Natalia Jakimowicz Kowel/Ukraina 1.30:11 godz.,

4. Małgorzata Muzyczuk ZS nr 4 Hrubieszów 1.59:52 godz.

 

Mężczyźni: 1. Dariusz Kuzdra Agros Zamość 1.16:02 godz.,

3. Artur Jabłoński Horodło/Unia Hrubieszów 1.17:34 godz.

 

XX – 26.09.2010 r.

 

Kobiety: 1.Julia Fiskowicz Mołdawia Ukraina 1.22:23,97 godz.

Brak kobiet z powiatu

 

Mężczyźni

1. Siergiej Fiskowicz Kowel/Ukraina 1.12:59,13 godz.,

6. Łukasz Krakowiak Unia Hrubieszów 1.23:08,01 godz.

 

XXI – 25.09.2011r.

 

Kobiety: 1 Rogowska-Borys Dorota Lublin 1:48:57,73;

2. Worożbit Paulina Unia Hrubieszów 1:57:17,17;

 

Mężczyźni: 1 Kern Artur Unia Hrubieszów 1:09:30,53

XXII – 30.09.2012 r.

– NIE ODBYŁ SIĘ!!!

 

XXXIII – ?

 

BIEGI MŁODZIEŻOWE w roku 2011 wygrali:

 

– Dziewczęta rocznik 2001 i młodsi

Ciesielczuk Oliwia SP 3 Hrubieszów 04:01,36

– Chłopcy rocznik 2001 i młodsi

Błaziak Błażej SP Strzyżów 03:19,15
– Dziewczęta rocznik 2000-1999

Ostrowska Paulina SP Horodło 03:08,88
– Chłopcy rocznik 2000-1999

Malinowski Krystian SP Kopyłów 03:00,04

– Dziewczęta rocznik 1998-1997

Soja Wiktoria Gimnazjum 3 Hrubieszów 03:00,33
– Chłopcy rocznik 1998-1997

Kaczanowski Bartłomiej Gimnazjum Horodło 03:27,07
– Dziewczęta rocznik 1996-1995

Zebzda Monika Gimnazjum Horodło 03:43,29
– Chłopcy rocznik 1996-1995

Wroński Bartłomiej ZS 1 Hrubieszów 03:09,89
– Dziewczęta rocznik 1994-1993

Lizut Anna ZS 4 Hrubieszów 03:46,68
– Chłopcy rocznik 1994-1993

Zacharczuk Albin ZS 3 Hrubieszów 03:03,34

 

Rekordy trasy

 

Lata 1991 – 1992

18,5 km (bez atestu) Hrubieszów – Horodło

 

Kobiety

1.09:18 Dorota Gruca Agros Zamość 1992

H. – 1.18:42 Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 1991

 

Mężczyźni

57:28,00 Władimir Tomczyński Białoruś 1992 r.

H. – 1.05:35 Władysław Łukiewicz LO Horodło/Unia Hrubieszów 1992.

 

20 km (atest) Hrubieszów – Horodło

Lata 1993 – 1999

 

Kobiety

1.12:40 Bożena Dziubińska Start Otwock 1995

H. – 1.24:46 Małgorzata Muzyczuk 1997

 

Mężczyźni

1.02:06 Siergiej Zaczepa Ukraina 1998

H. – 1.04:15 Andrzej Jacek Ulidowski Unia Hrubieszów 1995

 

20 km (atest) Horodło – Hrubieszów

Tylko rok 2000

 

Kobiety

1.12:46 Natalia Jakimowicz Ukraina 2000

H. – 1.34:37 Małgorzata Muzyczuk 2000

 

Mężczyźni

1.01:42 Sergiej Zaczepa Ukraina 2000

H. – 1.09:42 Artur Jabłoński Horodło/Unia Hrubieszów 2000

 

Półmaraton (atest) Horodło – Hrubieszów

W latach 2001 – 2011

 

Kobiety

1.20:08 Dorota Gruca Agros Zamość 2003

H. – 1.35:04 Małgorzata Muzyczuk Unia Hrubieszów 2001

 

Mężczyźni

1.07:40 Anatolij Zeruk Ukraina 2002 r.

H. – 1.09:30 Artur Kern Unia Hrubieszów 2011

 

Pierwszy wynik w każdej grupie to rekord bez względu na przynależność klubową.

H. – najlepszy wynik osoby z Hrubieszowa lub powiatu hrubieszowskiego.

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Logo biegu pamięci Unii Horodelskiej, namalowane przez znakomitego hrubieszowskiego malarza – batalistę Stanisława Eugeniusza Bodesa.