Ogólniak ponownie Mistrzem HLK!

W niedzielne popołudnie Hrubieszowska Liga Koszykówki po raz ostatni w sezonie zagościła na koszykarskich parkietach. Ostatnia kolejka sezonu 2015/16 przyniosła ciekawe rozstrzygnięcia co spowodowało istotne zmiany w środkowej części tabeli.

Wygrana Ogólniaka niczego nie zmieniła na dwóch czołowych miejscach, natomiast w dwóch pozostałych meczach wygrane dały awans na wyższe miejsca- w przypadku Mechaników o jedno, w przypadku Trójki aż o dwa w górę. Przegrana Kościuszki zepchnęła go na ostatnie miejsce w tabeli.

Trójka do rywalizacji z Kościuszką przystąpiła w prawie optymalnym zestawieniu (zabrakło tylko Czarnego) a mecz był ostatnim przetarciem przed wtorkowymi mistrzostwami rejonu. Początek spotkania nie należał jednak do gimnazjalistów. Kościuszko postawił silne warunki w obronie, przez którą wątli Trójkowicze nie mogli się przebić. Słabo funkcjonowała zbiórka a skuteczność Trójki była wręcz katastrofalna. Starsi koledzy skutecznie wykorzystywali przewagę fizyczną i pewnie prowadzili po I kwarcie 4 punktami. W drugiej odsłonie sytuacja przedstawiała się zgoła odmiennie- gimnazjaliści zaczęli trafiać i zbierać, licealiści wyraźnie stanęli, sporo faulowali i wyraźnie z minuty na minutę opadali z sił. Niestety krótka ławka Kościuszki przesądziła o losach tego meczu. Duża ilość fauli na koncie nie pozwoliła na skuteczniejszą grę w obronie, co skrzętnie wykorzystywali przeciwnicy. Kluczowa III kwarta wygrana 12:5 dała pierwsze prowadzenie w meczu Trójce, którego gimnazjaliści nie oddali do końcowego gwizdka. Mecz wygrali 34:24 (4:8,8:5,12:5,10:6) awansując na niespodziewane choć na pewno zasłużone IV miejsce w końcowej klasyfikacji.

Przedostatni mecz sezonu również nie toczył się o przysłowiową pietruszkę. Zwycięzca miał zająć zaszczytne III miejsce w HLK. Sztuka ta udała się beniaminkowi tegorocznych rozgrywek drużynie Mechaników. W przeciągu kilku dni po raz drugi wygrali z rewelacją I rundy ligi i potwierdzili koszykarskie tradycje swojej szkoły, o których w ostatnich latach ktoś zapomniał. Do połowy mecz była bardzo wyrównany, drużyny co chwila zamieniały się na prowadzeniu. Skutecznie zagrał wysoki Jaros i szybki Magdziak, którego gra robi wyraźną przewagę w ataku czy to rozgrywając czy wchodząc pod kosz. Jaros sporo zbierał i dobijał. Niestety dla Jedynki wszystko stanęło w III kwarcie, masa prostych błędów, strat, odcięcie Jarosa od podań i skuteczne wypychanie go spod kosza przez dużo silniejszych przeciwników odebrały Jedynce ochotę do gry i wiarę w zmianę wyniku. Skuteczne wjazdy pod kosz Chabrosa i Momota dały tak dużą przewagę w punktach, że kolejna przegrana Jedynki z beniaminkiem HLK stała się faktem. Mechaniczna pewnie wygrywając 57:38 (12:10,10:13,14:5,21:10) obroniła miejsce na pudle.

W meczu kończącym rozgrywki HLK w sezonie zagrały dwa najmocniejsze zespoły Ogólniak i Ka2Team. Choć wynik nic już w sprawie mistrzostwa nie zmieniał, oba zespoły zawsze mają sobie coś do udowodnienia. Emocji więc nie zabrakło, a obydwie drużyny pokazały wszystko najlepsze czym dysponowały w tegorocznej Lidze. Ogólniak wystąpił w najmocniejszym zestawieniu, Ka2ki musiały pogodzić się z kilkoma kontuzjami swoich zawodników. Jak zwykle w ostatnich kilku potyczkach tych drużyn Ogólniak postawił na agresywną grę każdy swego i zdominowanie całego placu gry. Ka2ki nie lubią tak aktywnie grających przeciwników i od razu dało to wyraz na tablicy wyników. Dwie pierwsze kwarty przegrali sromotnie i do przerwy schodzili z 17 punktową stratą. Ka2ki wcale nie grały tak źle, zagrali kilka skutecznych kontr-ich sztandarowe zagranie, dobrze rozgrywali piłkę, jednak zabrakło skutecznych akcji spod kosza. Przeciwnicy szaleli natomiast na całym boisku, szybko przemieszczali się z pola obrony do ataku, pewnie wchodzili pod kosz gdzie brylował głodny gry Jóźwiak. Słabo prezentowali się jednak w dystansie i półdystansie, rzucali na słabiutkim procencie. Widać, że co niektórzy zawodnicy dawno mieli piłkę do kosza w rękach. Zremisowana III kwarta tchnęła w Ka2ki krople nadziei, jednak Ogólniak natychmiast zareagował zmianami i w IV kwarcie wszystko wróciło do normy. Ogólniak nie dał szans starszym kolegom i zdecydowanie wygrał 66:38 (13:6,23:12,16:16,14:4) potwierdzając swoją już kilkuletnią dominację w Lidze.

Podsumowując, rozegrano 29 emocjonujących meczy, rzucono 2326 pkt w tym 71 celnych 3-jek a na boiskach zagrało 83 zawodników.

Najlepiej punktującym zawodnikiem HLK został Chachler Hubert, Najcelniej trafiającym za 3-pkt Chachler Bartek z drużyny Ogólniaka. Najstarszym punktującym zawodnikiem Zbigniew Krawczuk z Ka2Team. Na wyróżnienie zasłużyli także : Albert Gardyński i Patryk Fijołek Obaj Ogólniak, Sławek Wójtowicz z Ka2Team, Bartek Wojciechowski z Mechanicznej, Marcin Gąsior z Trójki, Maciek Jaros z Jedynki oraz Miłosz Orzechowski z Kościuszki za zaangażowanie, postępy i serce do koszykówki. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody rzeczowe, drużyny dyplomy, puchary, piłki, a zwycięzcy efektowne torby sportowe.

Organizatorzy serdecznie dziękują Dyrekcji Zespołu Szkół Nr2 im.ks. Stanisława Staszica za możliwość rozegrania meczy na swoich obiektach sportowych, Prezesowi UKS Ogólniak Zbigniewowi Krawczukowi za przygotowanie  dyplomów, pucharów oraz nagród rzeczowych, Redaktorowi Maciejowi Łyko i jego współpracownikom za obszerny serwis fotograficzny oraz Hurtowni Hydraulicznej Ka2 za ufundowanie nagród w kategoriach indywidualnych. Podziękowania kierujemy dla sędziów boiskowych:  Kamila Wojciechowskiego, Rafała Szumiaty, Bartłomieja Sadowskiego, Michała Łopockiego i Patryka Fijołka oraz sędziów stolikowych: Patryka Fijołka, Jakuba Pirogowicza, Karola Kuczyńskiego i Filipa Padkowskiego za sprawne przeprowadzenie zawodów.

Nie może zabraknąć też podziękowań dla kibiców, pasjonatów koszykówki którzy tak licznie przychodzili na każdą serię spotkań, a także zawodnikom i ich opiekunom.