8 maja 2024

Piłkarska Unia Hrubieszów 2012 od A do Z

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż ,a koniec roku zbliża się już wielkimi krokami. Dziś przedstawiamy piłkarski alfabet Unii Hrubieszów. To swoiste podsumowanie roku 2012 wykonaniu naszych zawodników, oraz wydarzeń związanych z Unią Hrubieszów i nie tylko.

A – awans do IV ligi. Przed sezonem sporo mówiło się o tym, że  hrubieszowski klub powalczy w końcu o wyższe cele. Głośno o tym w mediach mówił nawet sam trener Marian Cisło. Ligowe rozgrywki zweryfikowały ten stan rzeczy. Na pierwszym miejscu jest Łada Biłgoraj i to właśnie ten zespół zmierza pewnie na IV ligowy front.

B – brak w klubowej kasie funduszy na dalszą działalność. Sytuacja kryzysowa pojawiła się przed rozpoczęciem sezonu, 2012/2013 kiedy to do dalszej działalności piłkarskiej zabrakło kwoty 40 tys. zł. Kibice zmuszeni zostali do podjęcia akacji protestacyjnej, lecz władze miasta nie były chętne do dialogu, po za jednym radym miejskim.

C – Cisło Marian. Trener pierwszego zespołu Unii Hrubieszów. Kiedy Unia w przerwie sezonu 2011/2012 znalazła się w sytuacji już bardzo kryzysowej zdecydował się na podjęcie działań, które pozwoliły Unii wyjść na prostą. W następnej rundzie udowodnił, że zespół prowadzony przez jego osobę ma spory potencjał. W kolejnym sezonie potrzebował tylko wsparcia zarządu. Odchodzi po 1,5 roku pracy, ale na pewno nie można mieć do trenera wielkich zastrzeżeń, wykonał solidną pracę, która mamy nadzieję nowy następca nie zmarnuje.

D – decyzja policji o meczu Unii z Ładą. W skutek działań policji również tych propagandowych jak za czasów PRL-u  szlagierowe spotkanie Zamojskiej Klasy Okręgowej pomiędzy Unią Hrubieszów a Ładą 1945 Biłgoraj mogło obejrzeć zaledwie 120 kibiców, którzy musieli wcześniej zakupić bilety w przed sprzedaży. Przez działania policji zamiast piłkarskiego święta mieliśmy, w Hrubieszowie stan wojenny a wszystko to za pieniądze podatników. Szkoda, że najbardziej na tej decyzji ucierpieli fanatycy obydwu drużyn.

E – Euro w Polsce i na Ukrainie. Piłkarska reprezentacja Polski pod wodzą Smudy totalnie zawiodła oczekiwania narodu. Honor polskości musieli w pewnych dniach ratować polscy fanatycy.

F – Fatalna niestety postawa drużyny w rundzie jesiennej sezonu 2011/2012, kiedy to widmo spadku do niższej klasy rozgrywkowej było bardzo realne. Najciekawszy mecz w tamtym sezonie odbył się w Zamościu. Hetman zremisował 1-1 z Unią, która była tego dnia wspierana przez bardzo licznych i głośnych fanatyków z Hrubieszowa.  

G – Gra. Futbol to taka dyscyplina sportu, która ma zachwycać kibiców, sprawiać, że piłkarskie widowisko nabiera klimatu i odpowiedniej otoczki. Taka towarzysza drużynie Unii odkąd trener Unii został Marian Cisło. Rewelacyjna gra wiosną oraz solidna jesień, przyciągnę uwagę oraz zainteresowanie licznych kibiców.

H – Historia Hrubieszowskiego Sportu, która liczy sobie już 90 lat i która hucznie obchodzona była całkiem niedawno. Inicjatorem obchodów był wspaniały, człowiek Marek Ambroży Kitliński.

I – Igor Mossurec. Sympatyczny obywatel Ukrainy, który zarazem był silnym i ważnym punktem drużyny. To właśnie on odpowiadał za linię obronną Unii Hrubieszów.

J – Jedność. W obozie Unii Hrubieszów zapanował chwilowy kryzys po rezygnacji z funkcji trenera Mariana Cisło przed meczem z Aleksandrią. W szatni „biało-niebieskich’ wszyscy pokazali, że stanowią jedność, dobitnie to pokazując na boisku wygrywając z Aleksandrią 8:1, dzięki czemu dotychczasowy trener zmienił swoją decyzję.  

K – Kibice. Fanatycy Unii Hrubieszów są szczególni i wyjątkowi, to opinia wielu innych kibiców z Polski. Dopingują swoją drużynę na każdym wyjazdowym meczu, nawet tym na zakazie. Działają aktywnie, aby promować ruch kibicowski w Hrubieszowie. Działają dla dobra klubu, a szczególnie dla sekcji piłkarskiej. Trudno sobie wyobrazić mecz na wyjeździe bez kibiców z Hrubieszowa. Zawodnicy Unii grają dla nich.

L – Lebiedowicz Marcin. Kapitan naszej drużyny i jedne z liderów. Niedawno został nominowany do plebiscytu Kroniki Tygodnia.

Ł – Łada Biłgoraj. Główny kandydat faworyt do awansu w naszej lidze. Szkoda tylko że mecz z Ładą w Hrubieszowie nie mógł odbyć się z udziałem fanatyków obydwu drużyn. Jedyna drużyna, która pokonała Unię w Hrubieszowie.

M – Mękal Dariusz. Jasna postać zarządu MKS Unia Hrubieszów. Najchętniej wyrażał współprace z kibicami, miał pomysł na rozwój piłkarstwa w Hrubieszowie. Szkoda, że odchodzi. Decyzję trzeba jednak uszanować i zrozumieć.

N – Nowak Szymon. Najbarwniejsza postać w zespole Unii, w której stał się nawet liderem i zarazem najskuteczniejszym strzelcem. Twardy charakter i waleczność do tego niesamowita wydolność i szybkość. Po odbyciu kary jeszcze o sobie przypomni.

O – Orkan Bełżec. W pierwszej kolejce sezonu 2012/2013 Unia Hrubieszów dość niespodziewanie przegrała na wyjeździe z Orkanem Bełżec. A przecież miała skutecznie walczyć o IV ligę od samego początku. Falstart w Bełżcu.

P – Porażki wyjazdowe. Zmora drużyn Mariana Cisło. Unia na swoim terenie prezentowała najwyższą, jakość, na terenie rywala było już zazwyczaj całkiem odwrotnie. Pięć porażek na wyjeździe mówi samo za siebie.

R – Remisy. Tutaj Unia była bezkompromisowa. Albo wygrywała, albo niestety przegrywała.

S – Stadion. Telenowela z budową nowego obiektu ciągnęła się w nieskończoność. 5 mln wydanych na taki obiekt i wiele mankamentów z nim związanych. Po co są latarnie wokół Areny Lekkoatletycznej, skoro i tak nie będzie się ich używać?  Tego nie wie nikt. Przepraszam raz zostały użyte, kiedy na obiektach HOSiR organizowano festyn jednej z rozgłośni radiowej.

T – Trybuny. Są, jakie są, i z tego trzeba się cieszyć, że w końcu powstały. Tylko ta kolorystyka. Niebieski jak najbardziej w porządku. Czerwone? Chyba, że ma być to specjalne oznaczenie trybuny VIP tzw. zadaszonej. Pewnie należy się spodziewać, iż bilety na tą trybunę będą dwukrotnie droższe, wszak standardy oglądania z czerwonych siedzisk mają być znacznie lepsze.

U – Unia Hrubieszów. Dla wielu zawodników, a zwłaszcza kibiców to więcej niż klub. To sens życia, to pasja i poświęcenie. Jedyna miłość. Szkoda, że niektórzy tego nie rozumieją i w dodatku jeszcze przeszkadzają.

W – Wyjazdy. Zarówno zawodnicy jak i kibice pokonali najwięcej kilometrów spośród wszystkich przedstawicieli okręgówki. Wyjazdy to nieodłączny element ruchu kibicowskiego, cieszy fakt, że kibice z Hrubieszowa byli na każdym meczu wyjazdowym swojej drużyny.

– Zawodnicy. Kadrę Unii Hrubieszów tworzyli wyjątkowi zawodnicy, którzy starali się w każdym ligowym spotkaniu wypaść jak najlepiej, wywalczyć jak najlepsze miejsce w ligowej tabeli. Szkoda że nie zawsze byli doceniani przez odpowiednie instytucje i władze.


Józek

www.mksunia.futbolowo.pl