23 maja 2024

Poleciał w nieznane. Wywalczył podium!

Zamojski podniebny akrobata został II wicemistrzem Polski w akrobacji szybowcowej.

 

Dominik Typek, bo o nim mowa, członek Aeroklubu Ziemi Zamojskiej stanął na podium XXIII Mistrzostw Polski w Akrobacji Szybowcowej. Zawody rozgrywane były w klasie Unlimited i Advanced,na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu (w dniach 26 czerwca – 1 lipca 2018 r.).Dominik, obecnie student II roku specjalności Pilot Samolotu Transportowego w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, startując w klasie Advanced, reprezentował swoją uczelnię oraz Aeroklub Ziemi Zamojskiej.

Był to udany debiut naszego reprezentanta.W klasyfikacji ogólnej zajął 4. miejsce, a w konkurencji tzw. „wiązanki nieznanej” znalazł się na 3. miejscu podium. Podczas mistrzostw rozegrano 4 konkurencje, dowolną znaną, nieznaną oraz dwie dowolne nieznane. Każda konkurencja polegała na wykonaniu wiązanki figur w strefie akrobacji o wymiarach 1000x1000x1000 metrów. Poszczególne konkurencje były oceniane przez profesjonalnych sędziów wg. regulaminu międzynarodowej organizacji sportów lotniczych FAI, którzy zwracali uwagę na kolejność, poprawność i odpowiedni kształt wykonywanych figur oraz harmonię całej wiązanki. Szczególną uwagę przywiązywano do zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywanego lotu. Za brak stosowania się do przyjętych reguł groziła dyskwalifikacja. Niesprzyjającym czynnikiem podczas rozgrywanych mistrzostw był dość silny i porywisty wiatr, który skutecznie utrudniał utrzymanie się w strefie akrobacji, miał wpływ na poprawność wykonywanych figur.

Dla reprezentanta Aeroklubu Ziemi Zamojskiejprzygotowania do tej imprezy sportowej trwały nieustannie od połowy kwietnia br. Regularne treningi odbywały się w Aeroklubie Pomorskim w Toruniu pod okiem doświadczonych zawodników kadry narodowej: Piotra Lewandowskiego i Jana Makuli.To dzięki ich życzliwości i zaangażowaniu udało się uzyskać tak dobry wynik.

Akrobacja lotnicza to najwyższa sztuka pilotażu. Uczestnictwo w takich imprezach, szczególnie długotrwałe szkolenia, treningi, udział w rywalizacji sportowej, bezsprzecznie podnoszą kwalifikacje pilotów oraz kunszt pilotażu, kształtują i utrwalają dobre nawyki. Ponadto pozwalają nawiązywać wartościowe relacje i kontakty z ludźmi ze świata awiacji, którzy reprezentują nasz kraj na arenie międzynarodowej, pilotami zawodowymi oraz doświadczonymi instruktorami.

Serdecznie gratulujemy naszemu pilotowi! To był bardzo udany start!

 

Opr. Joanna Giruć, Dominik Typek, fot. Dominik Typek, Paweł Biarda