22 grudnia 2024

Prezes MKS Unia Hrubieszów Zdzisław Kosakowski o działalności w roku 2013

Wysłałem do kilku osób ze stowarzyszeń czy urzędów w Hrubieszowie pytania jak minął rok 2013, poniżej wywiad – rzeka z prezesem Miejskiego Klubu Sportowego „Unia” w Hrubieszowie p. Zdzisławem Kosakowskim, który bardzo obszernie, skrupulatnie, szczegółowo i to się da wyczuć z troską o rozwój, postęp, masowość hrubieszowskiego klubu odpowiada w oparciu o fakty i od serca, za co serdecznie dziękuję i życzę w roku 2014 dalszej pozytywnej energii, która pozwoli na wykonanie kolejnych kroków w celu pożytecznego spełnienia marzeń i wypełnienia czasu wolnego, dzieciom, młodzieży i dorosłym. Zapraszam do wywiadu…

Reklamy


Wywiad ze Zdzisławem Kosakowskim – Prezesem MKS „Unia” w Hrubieszowie

 

Panie Prezesie minął rok 2013, czas na ocenę działalności MKS „Unia” w Hrubieszowie, np. w zakresie:

Reklamy


Osiągnięć sportowych sekcji

 

Lekka atletyka

Reklamy

– Sezon 2013 lekkoatleci rozpoczęli od startów halowych. Nasi zawodnicy wzięli udział w II Mitingu WMOZLA w Warszawie gdzie Artur Kern wygrał rywalizację na dystansie1000 m oraz zajął drugie miejsce na dystansie 2000 m, natomiast Michał Łopocki był 3 w biegu na 60 m.

Następnie nasi lekkoatleci wzięli udział w Halowych Mistrzostwach Województwa Lubelskiego zdobywając 2 złote medale: Michał Łopocki w biegu na 60 m, oraz Albin Zacharczuk w biegu na 600 m.

Sezon startów halowych zakończył Michał Łopocki udziałem w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Spale. W biegu na dystansie 60 m zajął 4 miejsce w finale B, co dało mu 12 lokatę w klasyfikacji ogólnej

W sezonie letnim podczas Mistrzostw Województwa Lubelskiego LZS w Zamościu nasi zawodnicy wywalczyli 9 medali w tym 8 złotych. Medale złote wywalczyli: Józef Wąsiel, Łopocki Michał, Dominika Zając, Zacharczuk Albin, Polikowska Agata, sztafeta 4x400m chłopców. Brązowy medal wywalczyła Wołyniec Oliwa

Na Mistrzostwa Polski LZS, rozegranych na początku czerwca ubr.  Albin Zacharczuk w biegu na 800 m zdobył srebrny medal, natomiast Michał Łopocki w biegu na 100 m był siódmy, a w biegu na 200 m zajął ósmą pozycję.

Warto także wspomnieć, że nasz czołowy zawodnik Artur Kern, jak co roku startował systematycznie w biegach ulicznych zajmując czołowe miejsca, a ukoronowaniem jego startów były Mistrzostwa Polski w biegu ulicznym na dystansie 5 km, podczas których zdobył brązowy medal.

W pierwszym półroczu 2013 r. nasi lekkoatleci startując w imprezach różnego szczebla, wywalczyli 11 medali Mistrzostw Województwa oraz 2 medale Mistrzostw Polski.

W sierpniu w Ustce zorganizowany został obóz sportowy, w którym uczestniczyło 27 zawodniczek i zawodników Unii, na którym przygotowywali się do drugiej części sezonu.

W drugiej części sezonu zawodnicy nasi brali udział w mitingach LOZLA oraz w biegach ulicznych. M.in. we wrześniu odbyły się najważniejsze zawody dla zawodników w kat. Młodzik, czyli Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Najlepiej wypadli na nich: Aleksander Polikowski, który w biegu na 600 m zajął 4 miejsce i ustanowił rekord życiowy oraz Wołyniec Oliwia Wołyniec w biegu na 600 m, która zajęła 11 miejsce, ustanawiając również rekord życiowy. W mistrzostwach tych ponadto startowali Ewa Wrońska w skoku w dal oraz w biegu na 100 m, Karolina Waś oraz Karolina Barańczuk w biegu na 600 m.

Pomimo wielu starań oraz specjalnych programów i dodatkowych środków finansowych, sekcja lekkiej atletyki boryka się nadal z dużymi kłopotami. Być może rozpoczęta praca z młodzieżą przyniesie pozytywne rezultaty, na które jednak trzeba poczekać, co najmniej kilka lat.

Tak naprawdę sekcję lekkiej atletyki w Unii trzeba odbudowywać od podstaw, ponieważ tak naprawdę w ostatnich kilku latach tworzyło ją zaledwie kilku zawodników. Niektórzy z nich jak np. Paweł Szostak z klubu odeszli na studia i reprezentują inne kluby lub wyjechali z Hrubieszowa jak np.: Artur Kern, którego związki z klubem są podtrzymywane tak naprawdę wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji.

Podsumowując, w sezonie 2013 czołowymi zawodnikami byli Artur Kern, Albin Zacharczuk, Michał Łopocki i Aleksander Polikowski.

Aktualnie sekcja lekkiej atletyki jest w ciągłej budowie i cieszy może dobra postawa najmłodszych zawodniczek i zawodników, którzy będą w przyszłości stanowili o sile tej dyscypliny sportu w naszym klubie. W kategorii młodzików są to: Karolina Waś, Oliwia Wołyniec, Karolina Barańczuk, Kacper Pietrusiewicz, Damian Matwiejczuk i Ewa Wrońska

Warto też powiedzieć kilka słów o zawodnikach w kat. Dzieci, którzy już zaczęli startować w barwach Unii i są bardzo utalentowani. Są to Julia Kudyk, czołowa sprinterka w województwie w swojej kategorii wiekowej oraz Michał Klimowicz, także utalentowany sprinter z 10 wynikiem w kraju w swojej kategorii wiekowej w biegu na100 m. Wyróżnić należy także Oliwię Ciesielczuk, Dominikę Flaks, Gajewską Karolinę, Richter Aleksandrę, Dudę Andrzeja i Kudyk Elę.

Nadmienić należy także uzyskanie bardzo dobrego czasu w biegu na 200m – 22.40 sek. przez Michała Łopockiego. Jest to 13 wynik w kraju w kategorii junior młodszy oraz w biegu na 400m – 50.75 sek.


Piłka nożna

– Okres pierwszego półrocza 2013 r. dla sekcji piłki nożnej oznaczał kontynuację sezonu 2012/2013, który zakończył się dla naszych zespołów 30 czerwca 2013 r.

Seniorzy zajęli 3 miejsce w Klasie Okręgowej, zdobyli 62 pkt. (jesień 2012 r. – 27, wiosna 2013 r. – 35), strzelili swoim przeciwnikom 87 bramek (jesień 2012 r.- 45, wiosna 2013 r. – 42), stracili tylko 36. Strzelili najwięcej bramek w lidze i uzyskali przy tym najlepszy bilans bramkowy, + 51. Powyższy wynik był najlepszym od sezonu 2007/2008 – także 3 miejsce z 61 pkt. 

Juniorom młodszym, grającym pierwszy sezon w I Lidze Wojewódzkiej Juniorów Młodszych zabrakło zaledwie 1 pkt., aby utrzymać się w tej lidze. Zespół zdobył ogółem 23 pkt. z tego w rundzie wiosennej 15, strzelił 41 bramek oraz stracił 69 bramek oraz zajął 12 miejsce w tabeli na 14 zespołów grających. W ostatnich meczach sezonu zespół pokazał jednak, że potrafi grać w piłkę i wygrywać, oraz że jest zespołem perspektywicznym. Na sezon rozgrywkowy 2013/2014 został zgłoszony do II Ligi Wojewódzkiej Juniorów Starszych (także ze względu na wiek, wykluczający 8 zawodników z gry w zespole juniorów młodszych). Rozwiązanie to pozwoliło na utrzymanie zespołu juniorów oraz stworzenie bezpośredniego zaplecza kadrowego dla pierwszego zespołu.

Trampkarze starsi, grający sezon 2012/2013 w Okręgowej Lidze Trampkarzy Starszych, z 35 pkt. i stosunkiem bramek 89 : 36 zajęli w swojej grupie w okręgu drugie miejsce za DKS Gaudium Zamość. W rundzie wiosennej 2013 trampkarze zdobyli 19 pkt. i przegrali tylko jeden mecz tj. z w/w Gaudium. Wynik trampkarzy należy uznać za sukces, biorąc pod uwagę to, że zaliczyli oni spadek z ligi wojewódzkiej oraz zmianę w ciągu kilkunastu m-cy aż trzech trenerów. Przejście najzdolniejszych piłkarzy z tej grupy do zespołu juniorów starszych oraz gra w klasie wojewódzkiej dają możliwość dalszego rozwoju piłkarskiego.

Duży sukces odnotowali młodzicy starsi uczestniczący w rozgrywkach Klasy Okręgowej Młodzików Starszych. Zdobyli oni w lidze 40 pkt. strzelając przeciwnikom 76 bramek i tracąc zaledwie 17. W rundzie wiosennej wygrali wszystkie mecze, gromadząc komplet 24 pkt. Zdobywając mistrzostwo okręgu zespół ten udowodnił, że jest przygotowany do podjęcia się poważniejszych wyzwań sportowych i dlatego na sezon 2013/2014 został zgłoszony do rozgrywek w  Lidze Wojewódzkiej Trampkarzy Starszych.

Nasze orliki, najmłodszy zespół piłkarski w klubiegrający w sezonie 2012/2013 systemem turniejowym o mistrzostwo Ligi Okręgowej Orlików Starszych zajęli 2 miejsce w swojej grupie oraz ostatecznie 4 miejsce w okręgu. Od sezonu 2013/2014 zespół ten gra w Klasie Okręgowej Młodzików Młodszych.

Ogółem w sezonie 2012/2013 oraz w rundzie wiosennej 2013 tego sezonu, szkoleniem i współzawodnictwem sportowym w piłce nożnej, w pięciu grupach wiekowych, objętych było (średnio przez okres rundy wiosennej) 105 zawodników.

Drugie półrocze dla naszych zespołów piłkarskich to udział w rozgrywkach ligowych rundy jesiennej sezonu 2013/2014.

Zespół seniorów Unii rozgrywki w rundzie jesiennej zakończył tak jak przed rokiem na 4 miejscu w tabeli z dorobkiem 31 pkt. Wyprzedzili nas Grom Różaniec – 37 pkt., Kryształ Werbkowice – 34 pkt. oraz Huczwa Tyszowce – 31 pkt.

Strata do pierwszej dwójki jest, więc zdecydowanie mniejsza niż przed rokiem, a Huczwa wyprzedza nas tylko lepszym wynikiem w pojedynku bezpośrednim i lepszym stosunkiem bramek. 

Warto przy tym zauważyć, że 31 pkt. w rundzie jesiennej jest to najlepszy wynik seniorów Unii od jesieni 2006 r. Lepsze wyniki nasz zespół uzyskiwał tylko w rundach jesiennych sezonów 1998/1999 – 36 pkt. oraz 2004/2005 – 32 pkt. kiedy to zajmował w KO I miejsce i awansował do IV Ligi.

W rundzie jesiennej Unia zdobyła 42 bramki (39 ze strzałów zawodników Unii, 3 to „zdobycz” na walkowerze z Olimpią Miączyn).

Najskuteczniejszym strzelcem Unii okazał się Krystian Oleszczuk, który zdobył 15 bramek. 

Pozostałe bramki strzelili: Szymon Nowak i Damian Otręba – po 5, Łukasz Gulak – 4, Sergiej Borys i Krystian Stefaniak – po 3 oraz Bartłomiej Greniuk, Patryk Szatan, Igor Mosurets, i Patryk Krygiel – po 1.

Z rozmów z zawodnikami i trenerem wynika, że nie rezygnują z pierwszego miejsca w tabeli i zapowiadają walkę w rundzie wiosennej.

Aby o tym myśleć trzeba przede wszystkim przepracować solidnie okres zimowy i być może poszukać wzmocnień zespołu.

Pamiętać, bowiem wypada, że z zespołami, które nas wyprzedzają w rundzie jesiennej pojedynki przegraliśmy, i to u siebie, a z piątą w tabeli Ostoją Skierbieszów przegraliśmy mecz wyjazdowy.

Wygląda, więc na to, że pierwsze cztery mecze wiosenne mogą zdecydować o ostatecznym kształcie tabeli w sezonie 2013/2014 i awansie do IV Ligi.

Warto przy tej okazji powiedzieć, że oczekiwania na „wielkie” powroty wychowanków Unii nie są wcale takie oczywiste. Główny powód to pieniądze dla klubów odstępujących. W niektórych przypadkach, naprawdę duże pieniądze, na które nas po prostu nie stać oraz praca dla zawodników w Hrubieszowie.

Po weryfikacji wyników i tabel rundy jesiennej – 2013 nasze zespoły młodzieżowe grające w klasach wojewódzkich i okręgowych zachowały swoje miejsca w tabelach.

Orlicy młodsi, którzy są nową grupą, uczestniczyli w rundzie jesiennej – 2013 w rozgrywkach turniejowych orlików młodszych (r. 2004), prowadzonych przez ZOZPN.W rundzie „Jesień 2013”  rozegrano 5 turniejów zorganizowanych przez zgłoszone kluby, w których nasi chłopcy zdobyli 28 pkt. i wspólnie z orlikami AMSPN Hetman Zamość zajmują pierwsze miejsce.

Młodzicy młodsi grający w Klasie okręgowej Młodzików Młodszych z dorobkiem 21 pkt. oraz stosunkiem bramek 40 : 5, zajęli ostatecznie 2 miejsce przed DKS Gaudium Zamość – 24 pkt. Najwięcej bramek dla Unii strzelili Bartłomiej Dziedzic, Jakub Rutkowski, Michał Herda, Szymon Wanarski, oraz Dominik Trych.

Trampkarze starsi występujący pierwszy sezon w Wojewódzkiej Lidze trampkarzy Starszych spisali się bardzo dobrze, zajmując 8 miejsce w tabeli. Ich dorobek to 16 pkt., stosunek bramek 35 – 43. Najskuteczniejszym strzelcem naszego zespołu okazał się Kamil Warecki, który strzelił 14 bramek, a na drugim miejscu znalazł się Patryk Pakuła – 8 bramek.

Zespół juniorów starszych, który został odbudowany po długim okresie absencji w rozgrywkach ligowych, grający w II Lidze Wojewódzkiej Juniorów Starszych zajął 2 miejsce, dając się wyprzedzić o 3 pkt. Płomykowi Różanka. Nasz zespół zdobył 18 pkt. przy stosunku bramek 28 : 18. Najlepszymi strzelcami naszych juniorów okazali się: Marcin Stepaniuk – 7, Rafał Tabuła – 5 oraz Krzysztof Garbacz i Adrian Oleszczuk – po 4 bramki.


Podnoszenie ciężarów

– Dla klubu i dla sekcji podnoszenia ciężarów niewątpliwymi priorytetami w 2013 r. były Mistrzostwa Świata kobiet i mężczyzn we Wrocławiu, Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w Ciechanowie, MP juniorek i juniorów do lat 20 w Bydgoszczy, Młodzieżowe Mistrzostwa Polski do lat 23 w Spale, MP do lat 15 w Koroszczynie, rywalizacja mężczyzn w I Lidze Drużynowych Mistrzostw Polski oraz start w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sędziszowie Małopolskim i Dobroszycach.

Najwięcej sukcesów zapisała na swoim koncie Ewa Mizdal, która startowała w kat. 75 kg. Mistrzostwo Polski, VIII miejsce i rekord Polski w rwaniu na Mistrzostwach Świata, trzecie miejsce w klasyfikacji Sinclaira w kraju w klasyfikacji open kobiet oraz wygrana w IX Turnieju IREG KUPA na Węgrzech, to najważniejsze jej sukcesy.

Warto ponadto pamiętać o jej czołowych miejscach w plebiscytach na najlepszego sportowca 2012 r. Wygranym Plebiscycie LZS i Tygodnika Zamojskiego i trzecim miejscu w Plebiscycie Kuriera Lubelskiego.

Na Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn seniorów w Ciechanowie dobrze wypadli także Agata Tyszko (4 m), Marcin Kondziołka (6 m) oraz Iga Dyrda (9 m).

Na Mistrzostwach Polski Juniorek i Juniorów do lat 20 w Bydgoszczy Agata Tyszko wywalczyła Srebrny Medal i Wicemistrzostwo Polski, Marlena Chudzik była czwarta, a w klasyfikacji klubowej zajęliśmy czwarte miejsce.

Z sukcesami powrócili nasi ciężarowcy także z Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 w Spale. Dominik Jaros zdobył Srebrny Medal i Wicemistrzostwo Polski, Iga Dyrda zajęła czwarte miejsce, a Anna Piasecka piąte miejsce.

Cieszą też dobre wyniki uzyskane na rozgrywanych pierwszy raz Mistrzostwach Polski do lat 15. Z Mistrzostw w Koroszczynie Klaudia Witkowska powróciła ze Srebrnym Medalem i tytułem Wicemistrzyni Polski, a Klaudia Szumiata z Medalem Brązowym. Natalia Bobrowska i Przemysław Kasztelan zajęli czwarte miejsca, a Dorota Zasadzińska szóste miejsce.

Dobrze wypadli także nasi najmłodsi ciężarowcy w Eliminacjach i Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sędziszowie Małopolskim i Dobryszycach, co przełożyło się na zdobycie kolejnych klas sportowych, stypendia sportowe oraz punktację w klasyfikacji sportu młodzieżowego, w którym pomimo zmiany zasad punktacji nasi młodzi ciężarowcy zajęli dziewiąte miejsce w kraju oraz pierwsze miejsce w województwie lubelskim.

Na pokazanie zasługują także wyniki uzyskane przez nasze zawodniczki i naszych zawodników w Mistrzostwach Województwa oraz Mistrzostwach Zrzeszenia LZS.

Mistrzostwo województwa zdobyli Agata Tyszko, Iga Dyrda, Klaudia Witkowska i Mateusz Rudnicki, wicemistrzostwo Damian Kasztelan, a trzecie miejsca zajęli Patryk Friedrich i Dominik Jaros.

Mistrzynią Zrzeszenia LZS została Agata Tyszko, wicemistrzynią Anna Jakubasz, a czwarty był Adrian Starzec.

Dobrze wypadli nasi zawodnicy także w Memoriale Ireneusza Palińskiego. Iga Dyrda i Marcin Kondziołka zajęli drugie miejsca.

Zespół ciężarowców Unii utrzymał się w I Lidze Drużynowych Mistrzostw Polski Mężczyzn, zajmując ostatecznie z 4585 pkt. 14 miejsce w tabeli. Obecnie, po spadku z I Ligii Orląt Łuków jesteśmy jedynym klubem Lubelszczyzny reprezentowanym w I Lidze DMP.

Warto również wspomnieć o zwycięstwie Unii we współzawodnictwie klubowym w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS rozegranych w Hrubieszowie oraz w IX Turnieju IREG KUPA na Węgrzech, a także drugim miejscu w Międzynarodowym Turnieju „EURO – BUG VIII” w Hrubieszowie.

 

Pozyskanych środków

– Na pełne i szczegółowe podsumowanie wyników finansowych klubu za 2013 r. przyjdzie czas po sporządzeniu bilansu za 2013 r. Dzisiaj możemy mówić wyłącznie o wynikach wstępnych.

Wstępne analizy i rozliczenia wskazują na to, że przychody klubu za 2013 rok zamkną się kwotą około 394 tys. zł. co oznacza, że będą wyższe od przychodów 2012 r. o prawie 68 tys. zł.

W kwocie powyższych przychodów dotacje na realizację zadań publicznych wyniosą 268,5 tys. zł. i będą niższe o 200,00 zł. od otrzymanych w 2012 r. Szczegółowe ich rozliczenie niebawem przedstawimy na naszej stronie internetowej.

Pozostałe przychody klubu wyniosą około 125 tys. zł. i będą stanowiły prawie 32 % wszystkich przychodów klubu. Na przychody te złożyły się m.in. środki pozyskane w drodze konkursów z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, darowizny i dobrowolne wpłaty na rzecz klubu przez osoby fizyczne oraz instytucje, nagrody i dofinansowania za osiągane wyniki sportowe, środki pozyskiwane przez klub w ramach działalności odpłatnej pożytku publicznego, a także składki członkowskie członków klubu.

Przy prowadzeniu szkolenia sportowego młodzieży w klubie oraz organizacji imprez sportowych otrzymywaliśmy także wsparcie finansowe ze strony Zrzeszenia LZS, Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki, Okręgowego Lubelskiego Związku Podnoszenia Ciężarów oraz niektórych samorządów lokalnych.

 

Prowadzonych akcji

– Jeżeli przez akcje rozumieć podejmowanie inicjatyw na rzecz popularyzacji sportu w środowisku, to wymienić należy przede wszystkim realizację dwóch projektów tj. „Projektu popularyzującego lekko atletykę wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów” współfinansowanego przez MS i T oraz „Hrubieszowską Akademię Sportu Dzieci i Młodzieży” współfinansowaną środkami szwajcarskimi.

Szczególnie ta druga inicjatywa, której realizacja rozpoczęła się we wrześniu ubr. zasługuje na uwagę i cieszy się niespotykanym jak na warunki hrubieszowskie zainteresowaniem dzieci i rodziców.


Sprzętu sportowego i stypendiów

– Na poprawę wyposażenia klubu w sprzęt sportowy oraz ubiory sportowe wydaliśmy w 2013 r. ponad 31 tys. zł. Wydatki te dotyczyły zaspokojenia potrzeb wszystkich sekcji sportowych. Oceniamy, że w wyniku tych zakupów uzupełniliśmy wyposażenie w ubiory sportowe (obuwie, stroje, dresy, rękawice, getry, itp.) do poziomu niezbędnego minimum, a także zakupiliśmy sprzęt sportowy gwarantujący prowadzenie szkolenia w klubie oraz udział naszych zawodników w zawodach sportowych (piłki, bloki startowe, drabinki, znaczniki, pachołki, laski, mini bramki, sztangi, piłki lekarskie i wiele innych).

W „spadku” po Mistrzostwach Świata w Podnoszeniu Ciężarów we Wrocławiu otrzymaliśmy od PZPC także sporo sprzętu dla sekcji podnoszenia ciężarów, m.in. pomost treningowy, dwa pojemniki na magnezję, sztangę damską treningową oraz gryf męski.

Oczywiście potrzeb jest jeszcze sporo i mam nadzieję, że stopniowo będą one zaspokajane.

Jeżeli chodzi o stypendia sportowe to w 2013 r. ze środków klubu wypłaciliśmy ich ponad 60 i wydaliśmy na nie kwotę ponad 42 tys. zł. Najwięcej dla piłkarzy zespołu seniorów oraz zawodników sekcji podnoszenia ciężarów.

Nie są to jedyne stypendia, jakie otrzymywali w ubr. nasi zawodnicy. Najlepsi zawodnicy podnoszenia ciężarów oraz lekkiej atletyki otrzymywali także stypendia burmistrza miasta, starosty hrubieszowskiego oraz marszałka województwa. Stypendystów takich w 2013 r. było prawie trzydziestu, w tym dwóch lekkoatletów. Pozostali to nasi najlepsi ciężarowcy.

Wszystkie stypendia były przyznawane za konkretne wyniki sportowe rangi mistrzowskiej, zdobywanie klas sportowych lub zaangażowanie w treningi i udział w zawodach.

Najlepsi zawodnicy za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymywali także jednorazowe nagrody pieniężne burmistrza, starosty i marszałka. Nagrody takie otrzymało 10 zawodniczek i zawodników Unii, ciężarowców i lekkoatletów.

 

Organizacji imprez sportowych

– Głównym celem i obowiązkiem klubu była organizacja imprez sportowych wynikających z kalendarzy startowych naszych zespołów i zawodników.

W ramach tych kalendarzy zorganizowaliśmy 57 meczów piłkarskich seniorów, juniorów, trampkarzy i młodzików oraz dwa turnieje orlików.

Byliśmy także organizatorami dwóch turniejów w piłce halowej (noworocznego i mikołajkowego), towarzyskiego meczu piłkarskiego ku pamięci Antoniego Weremki, Mistrzostw Województwa Lubelskiego Zrzeszenia LZS w podnoszeniu ciężarów, Międzynarodowego Turnieju w Podnoszeniu Ciężarów „EURO – BUG” VIII oraz Festiwalu Biegowego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

Współpracy z samorządami lokalnymi

– Współpraca ta miała miejsce z kilkoma samorządami z terenu naszego powiatu oraz z samorządem województwa. Z względów oczywistych najbliższa była z samorządem miejskim, ale także z samorządem powiatu oraz samorządami gminy Hrubieszów i gminy Mircze.

Oprócz sfery czysto finansowej, o której już mówiłem, najczęściej dotyczyła wspólnej organizacji imprez sportowych, zabezpieczenia bazy sportowej oraz promocji sportu hrubieszowskiego.

 

Sponsorów

– W ubiegłorocznych przychodach klubu prawie 17 tys. stanowią środki pozyskane od naszych sympatyków i przyjaciół. Trudno ich nazywać sponsorami w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ nie jest to ta skala. W większości przypadków oni sami nawet nie życzą sobie, aby ich sponsorami nazywać.

Za każdą złotówkę i każdy grosik jesteśmy głęboko wdzięczni wszystkim darczyńcom. Ważne są dla nas pieniądze, ale jeszcze bardziej gest dobrej woli oraz poczucie wsparcia.

Jest to wartość nadrzędna.

A prawdziwy sponsoring ? No cóż ! Może kiedyś w Hrubieszowie powstanie firma, którą będzie na to stać i która będzie we współpracy na niwie sportowej szukać dla siebie także miejsca i interesu?

Mówię nieprzypadkowo o interesie, bowiem dzisiaj sponsoring, również w sporcie, to także interes. Dla obu stron.

 

Współpracy ze szkołami i rodzicami

– Trudno moim zdaniem mówić o jakiejś modelowej i zaplanowanej dokładnie współpracy, a bardziej o wzajemnej życzliwości i wsparciu w razie potrzeby.

Swoją bazą sportową wspierają nas Zespół Szkół Nr 1 przy ul. Zamojskiej, Zespół Szkół Miejskich Nr 1, Zespół Szkół Miejskich Nr 3 oraz Zespół Szkół w Mirczu.

W 2013 r. zajęcia z dziećmi i młodzieżą w klubie prowadziło 9 nauczycieli wychowania fizycznego z hrubieszowskich szkół.

Nasi zawodnicy to prawie w 100 % uczniowie szkół hrubieszowskich, którzy jak potrzeba otrzymują ze strony swoich szkół wsparcie, chociaż doświadczmy także przykładów zabraniania uczniom przez niektórych nauczycieli uczestnictwa w zajęciach w klubie.

Wierzymy jednak, że są to postawy odosobnione i nie znajdują one akceptacji w szkołach.

W swojej działalności staramy się także, chociaż pewnie zbyt mało, być w kontaktach z rodzicami naszych najmłodszych zawodniczek i zawodników. Odbywa się to najczęściej na linii trener – rodzic, ale jeżeli zachodzi potrzeba także poprzez kontakt i rozmowy członków zarządu klubu z rodzicami.

Jesteśmy także głęboko wdzięczni rodzicom wielu naszych zawodniczek i zawodników, którzy wspierają klub finansowo, a także poprzez swoją społeczną pracę oraz pomoc przy organizacji zawodów i wyjazdów na zwody sportowe

 

A czego nie udało się zrealizować?

– Oj wielu jeszcze zamierzeń i planów, żeby nie powiedzieć marzeń. Ciągle brakuje nam tego decydującego kroku w kierunku awansu naszych piłkarzy do IV Ligi. Pomimo nowych przedsięwzięć i dodatkowych środków finansowych zbyt wolno następuje proces odbudowy lekkiej atletyki. Być może całkowicie nowa kadra trenerska poradzi sobie z tym problemem. Wiele też pozostaje jeszcze do zrobienia, aby wyszkolić godnych następców Ewy Mizdal oraz innych zawodniczek i zawodników, medalistów Polski i Europy.

Ciągle wiele jest jeszcze do zrobienia w sferze organizacyjnej klubu. Przy strukturze wielosekcyjnej klubu niezbędna jest większa samodzielność poszczególnych sekcji, a szczególnie sekcji piłkarskiej. Na tym kierunku nie widać póki, co jakiegoś postępu, jakiejś zdecydowanej inicjatywy ze strony działaczy poszczególnych sekcji, chociaż możliwość taką daje obecny statut klubu.

 

Główne cele na rok 2014, to…

– Trudno jest mi kreślić perspektywę na cały 2014 r. w sytuacji, kiedy na początku maja 2014 r. kończy się kadencja obecnych władz klubu i zapewne nowy zarząd będzie miał własne pomysły na działalność klubu na dalszy okres.

Kierując się uchwałą programową ostatniego Walnego Zebrania Członków Klubu oraz stanowiskiem zarządu mogę jednak powiedzieć, że na pewno nadal priorytetem będzie awans naszych piłkarzy do IV Ligi, udział Ewy Mizdal w Mistrzostwach Europy, nieustanna dbałość o rozwój sportu młodzieżowego, a także działalność na rzecz popularyzacji sportu w naszym środowisku.

Myślę, że są to cele w zasięgu naszych możliwości.

 

Dziękuję za odpowiedzi, gratuluję dotychczasowych osiągnięć i w roku 2014 życzę jak najwięcej udanych działań na rzecz MKS „Unia” Hrubieszów, jak i w życiu prywatnym – mak

 

– W imieniu własnym, członków zarządu i działaczy klubu oraz naszych zawodniczek, zawodników i szkoleniowców, serdecznie dziękuję za gratulacje, życzenia i rozmowę.

Korzystając z niniejszej okazji pragnę jednocześnie podziękować wszystkim osobom nam życzliwym oraz wspierającym klub i sport hrubieszowski. Naszym sympatykom i sprzymierzeńcom życzę samych dobrych dni w 2014 r. oraz pomyślności w sferze zawodowej, działalności publicznej i życiu osobistym.

 


Wywiad i opracowanie – Marek A. Kitliński (mak)