Przed nami Wojewódzkie Szachowe Igrzyska Dzieci

Wojewódzkie Szachowe Igrzyska Dzieci o Puchar Lubelskiej Kurator Oświaty odbędą się w środę 6 grudnia 2017 roku o godz. 10.00 w SP 6 w Zamościu, przy ul. Orlej 6.

Reklamy

 

Nasz Powiat reprezentuje SP Mieniany w składzie: Olivier Puchała, Mikołaj Dąbrowski, Filip Kowalewski, Karolina Dyl.

Życzymy szczęścia i sukcesów w tych eliminacjach.

29 listopada w Aleksandrowie odbyły się Igrzyska Młodzieży roczników: 2002 – 2004. Nasi reprezentanci z PSP Dołhobyczów zajęli 14 lokatę zdobywając 11,5 pkt. W 7 partiach zwyciężyli dwukrotnie, żadnej partii nie przegrali do 0.

Uzyskali następujące wyniki: Karol Małka – 4 pkt. – na drugim stole, Kasia Mroczkowska – 4 pkt. na czwartym stole, Martyniuk Bartłomiej – 2,5 pkt. na pierwszym stole, Robert Lewicki – 1 pkt. na 3 stole.

Podsumowując wojewódzkie szachy drużynowe SZS wskazać należy, że spośród 25 jednostek administracyjnych wystartowało tylko 16 powiatów. Ponad 36% powiatów nie uczestniczy w turnieju wojewódzkim.

Oceniając sytuację w naszym powiecie stwierdzam, że jest jeszcze gorzej. W eliminacjach powiatowych nie uczestniczą szkoły z gmin: Werbkowice, Horodło, Uchanie, Trzeszczany. Stanowią one 67 % powiatu.

Szachy szkolne wspierane są przez samorządy gmin: Hrubieszów, Mircze, Dołhobyczów. Dziesięć szkół w tych gminach ma kontakt z szachami.

Miejmy nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie już wkrótce. W tym roku szkolnym szachy weszły do programów nauki matematyki w klasie pierwszej. Jednak w większości szkół brakuje instruktorów przygotowanych do prowadzenia zajęć szachowych.

 

Sędzia i Instruktor Szachowy

Mieczysław Pszeniczka