Rafał Fedaczyński 16. w Europie

W godzinach rannych w środę 13.08.2014 r. w Zurychu (Szwajcaria) w ramach Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce został rozegrany chód sportowy na dystansie 20 km, debiutujący w takiej imprezie były zawodnik Unii Hrubieszów, a od 2008 r. AZS AWF Katowice Rafał Fedaczyński wśród najlepszych tego kontynentu zajął wysokie 16 miejsce!

Reklamy

 

Start nastąpił o godzinie 9.20, akurat padało i było chłodno, ale takie warunki sprzyjają uprawiającym konkurencje wytrzymałościowe. Tak wyglądało siedząc przed telewizorem, ale musiało być niezbyt przyjemnie, ponieważ zawodnicy dodatkowo często korzystali z oblewania się wodą i punktów odżywczych.

Najbardziej zaskoczyła mnie szosa, na której ulokowano chodziarską pętlę, bo była popękana, wąska i pełno tramwajowych torowisk, ostre zakręty. Oj myślę, że jakby to było w naszym kraju to niektórzy politycy i tzw. fachowcy mieliby wiele do powiedzenia.

Zaskoczył mnie i Rafał, ponieważ zabrał się do ścisłej, ale dość długo szerokiej czołówki, a nawet był moment, że prowadził. Wydawałoby się, że przesadził, ale nie, przecież w tym roku uzyskał rekord życiowy 1.20:18 godz., to musiał wówczas iść z podobną przeciętną na 1 kilometr, jak na ME. Niestety takie tempo utrzymał do 5 kilometra i zaczął powoli odstawać od prowadzących i następnych, dlaczego tak się działo, to najlepiej sam Rafał może powiedzieć.

Życzę każdemu zawodnikowi w każdej dyscyplinie sportowej, a i innych dziedzinach, aby zakwalifikował się na Mistrzostwa Europy i jako reprezentant Polski zajął w nich 16 miejsce i dlatego Rafałowi GRATULUJĘ!!!

Lecz jestem pewien, że On, ale i ja i wiele innych osób wiedziało, że stać Go na to i liczyli na miejsce przynajmniej w pierwszej ósemce, a jak dalsze miejsce, to wynik przynajmniej w okolicach rekordu życiowego!!! Za rok Mistrzostwa Świata, za dwa lata Igrzyska Olimpijskie Rafał odsapnąć i do roboty, masz coś niedowiarkom do udowodnienia!!! A raz już na IO byłeś Ósmy i Drużynowym Vice Mistrzem Świata!

 


Mistrzostwa Europy Zurych 13.08.2014 r.

 

Chód 20 km

Mężczyźni

 

1    Lopez Angel Hiszpania 1:19:44

2    Ivanov Aleksandr Rosja 1:19:45

3    Strelkow Denis Rosja 1:19:46

4    Dmytrenko Rusian Ukraina 1:19:46

5   Linke Christopher Niemcy 1:21:00

6    Martin Alvaro Hiszpania1:21:41

7    Kovenko Andriy Ukraina 1:21:48

8   Rubino Georgio Włochy 1:22:07

16  Rafał Fedaczyński Polska 1:24:28

 

Wystartowało 34 najlepszych zawodników Europy, ukończyło 28.

 

Obecny trener Rafała, to Stanisław Marmur.

Opiekun na Mistrzostwach Europy – trener dr Krzysztof Kisiel.

 


Wypowiedź Artura Kerna

– aktualnego halowego rekordzisty Polski na dystansie 5000 m:


– Rafał zajął przyzwoite miejsce, natomiast czas, który osiągnął odbiega od jego możliwości. Rafał jest ambitny i wiem, że celował oraz przygotowywał się na lepszy wynik. Szkoda trochę, bo rekord życiowy, który poprawił w kwietniu tego roku pozwoliłby mu w Zurychu zająć znakomite 5 miejsce. Myślę, że szyki mógł mu popsuć start na Mistrzostwach Polski 2 tyg. temu na tym samym dystansie rozgrywany w piekielnym upale. Niemniej jednak gratuluję Rafałowi utrzymania wysokiej formy przez tyle lat treningu.

 

 

Opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Zdjęcie ze strony PZLA.