Rozmowa z lekkoatletką Karoliną Gajewską

Dysponująca znakomitymi warunkami fizycznymi utalentowana lekkoatletka Unii Hrubieszów, trenująca pod kierunkiem trenera Tomasza Magdziaka Karolina Gajewska ma zaledwie 16 lat, a już rywalizowała na Mistrzostwach Polski Juniorek Młodszych U17 w finale B i zdobyła trzy medale, w tym złoty na Ogólnopolskich Igrzyskach Zrzeszenia LZS. Poniżej rozmowa z Karoliną, która ma zamiar nadal poprawiać swoje wyniki i dodawać nowe osiągnięcia.

Reklamy

 

Rozmowa z Karoliną Gajewską z trzykrotną medalistką Mistrzostwa Polski LZS!

 

Imiona Twoich rodziców?

– Jolanta i Mariusz.


Trener?

– mgr Tomasz Magdziak


W jaki sposób trafiłaś na lekkoatletyczne treningi w Unii?

– Swoją przygodę z lekkoatletyką rozpoczęłam w klasie 4 podstawówki. Koleżanka z ławki chodziła na treningi i zapytała czy ja też bym chciała spróbować. Początkowo to była dla mnie forma zabawy i nie wiązałam z tym dalszej przyszłości.


Czy były sportowe tradycje w rodzinie, jeżeli tak, to jakie?

– Moi rodzice nie należeli do żadnego klubu sportowego, aczkolwiek lubią aktywność fizyczną.


Twój Wzrost, waga?

– Przy wzroście 174 cm, ważę 59 kg


Pierwsze Twoje starty, w czym, efekty…?

– Początkowo startowałam w biegach przełajowych, osiągając lokaty w pierwszej szóstce. W 6 klasie podstawówki zaczęłam bardziej regularne treningi. Na 300m uzyskałam swój wynik życiowy 48”, którego przez rok nie mogłam poprawić z powodu licznych kontuzji.


Inne Twoje ulubione sporty?

– Lubię również gry zespołowe, takie jak siatkówka i koszykówka.


Twoje Hobby niezwiązane ze sportem?

– Interesuje się filmami, a w szczególności horrorami.


Twój ulubiony deser, muzyka, książka, gry komputerowe, filmy…?

– Moim ulubionym deserem są naleśniki z czekoladą. Z muzyki zazwyczaj słucham rapu i też mogę powiedzieć, że to mój ulubiony rodzaj muzyki. Najciekawszą książką, jaką przeczytałam była „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins. W gry komputerowe raczej nie gram, ten czas wolę poświecić na oglądanie filmów.

 

Czy posiadasz inne talenty oprócz sportowych i czy próbowałaś je rozwinąć?

– Moje inne talenty ciągle czekają na odkrycie.


Największe Twoje sukcesy, to…?

– Największym moim osiągniętym sukcesem jest 10. miejsce na OOM, a zaraz po nim złoty medal na Ogólnopolskich Igrzyskach Zrzeszenia LZS za bieg na 400 m przez płotki. Cieszą mnie również sukcesy w rywalizacji międzyszkolnej, obecnie pod kierownictwem sorki Barbara Cygan.


Do których szkół uczęszczałaś, uczęszczasz, klasa o profilu?

– Po Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie naukę kontynuowałam w Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Obecnie jestem uczennicą 1 klasy liceum o profilu matematyczno-fizycznym.


Pamiętasz wychowawców klas, nauczycieli wf…

– Oczywiście, że tak, bardzo pozytywnie zapamiętałam szczególnie moją Panią od WF Joannę Różańską, z którą miałam zajęcia w podstawówce. Na prawdę sporo się uczyłam, jeśli chodzi o gry zespołowe.


Ulubiony przedmiot(y) oprócz wf?

– Moim ulubionym przedmiotem zaraz po WF jest oczywiście matematyka!


A jak Ci idzie w szkole?

– Szczerze, to myślałam, że będzie ciężej, ale jak na chwilę obecną idzie mi całkiem nieźle.


O jakich myślisz studiach?

– Obecnie myślę o kryminalistyce, lecz jestem osobą zmienną, więc może mi się to jeszcze zmienić kilka razy.


Pomagasz w pracach domowych, coś ugotujesz?

– Tak, staram się pomagać mamie w sprzątaniu, czasami ciastko upiekę lub zrobię obiad.


Czy masz rodzeństwo, jeżeli tak czy coś trenują?

– Mam 10 letniego brata, który początkowo chodził na zajęcia z karate. Jak każdy chłopak uwielbia piłkę nożną, jednak chce spróbować swoich sił w biegach i ma zamiar rozpocząć treningi u Pani Bieleckiej w programie „Lekkoatletyka Dla Każdego”.


Czego oczekujesz w startach w roku 2018 ?

– Moim celem jest osiągnąć, jak najlepszy wynik na OOM, który być może da mi miejsce na podium.


A dalej…

– Na chwile obecną nie odbiegam tak daleko myślami, lecz najbliższą przyszłość wiąże jednak ze sportem.

 

***


Osiągnięcia Karoliny Gajewskiej

 

– W dniach 4–6.08.2017 w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Lekkiej Atletyce, w której do biegu na 400 metrów przez płotki po wcześniej uzyskanym minimum przystąpiła wzorowa przygotowana przez trenera Tomasza Magdziaka zawodniczka hrubieszowskiej Unii Karolina Gajewska. W biegu eliminacyjnym poprawiając rekord życiowy o ponad dwie sekundy (65,24) awansowała do finału B, w którym wywalczyła 2 pozycję (66,13), w sumie zajmując 10 lokatę w Polsce!

– Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w LA Piła, 3-4 czerwca 2017 juniorki młodsze 7. Gajewska Karolina Unia 400 m p.pł. – 69,82.

– Ogólnopolskie Igrzyska Zrzeszenia LZS Spała, 26-27.08.2017, Juniorki i juniorki młodsze razem Srebro – woj. lubelskie 4×400 m (4:08,89) w składzie: Malinowska Marta, Siedlanowska Paula (obie Agros Zamość), Gajewska Karolina (Unia Hrubieszów), Paulina Zielińska (Agros Chełm, Juniorki młodsze Złoto –  Gajewska Karolina Unia 400 M P.PŁ (65,80), Brąz –  Gajewska Karolina Unia 100 m p.pł (15,38) – rekord powiatu juniorek młodszych

14.05.2016 na stadionie OSiR w Zamościu odbyły się regionalne zawody w trójboju oraz czwórboju lekkoatletycznym NESTLE CUP 2016. Nasze miasto pod okiem Marzanny Bieleckiej oraz Tomasza Magdziaka reprezentowała liczna, bo aż 51 osobowa grupa młodych lekkoatletów, którzy we wspaniałym stylu zmierzyli się ze swoimi rówieśnikami m.in. z Zamościa, Chełma oraz Lublina. Na końcowy wynik każdego zawodnika składała się suma punktów z dwóch obowiązkowych konkurencji: 60m, rzut piłeczką palantową oraz jednej konkurencji dodatkowej. Pierwsze miejsce na podium m.in. wywalczyła Karolina Gajewska Unia Hrubieszów ( czwórbój ukierunkowany: bieg na 100m, skok w dal, pchnięcie kulą, bieg na 200m ppł)

 

***

 

Rekordy życiowe Karoliny:

 

100 m – 13,35 (2016)

200 m – 27,76 (2016 z wiatrem +2,1)

300 m – 43,10 (2017)

400 m – 62,98 (2017)

80 m p. pł – 13,18 (2016)

100 m p.pł. (JMł)– 15,38 (2017)

200 m p.pł. – 31,98 (2016)

300 m p.pl. – 53,98 (2014)

400 m p.pł – 1:05,24 (2017 – 8. Wynik w historii powiatu)

W dal – 4.49 (2016)

 


Wywiad i opracowanie – Marek A. Kitliński

Foto – sekcja la Unii Hrubieszów