18 kwietnia 2024

Siatkarskie drużyny ks. Tomasza Szady Mistrzami Polski

W dniach 29-31.05.2015 r. w Ełku odbyły się VI Ogólnopolskie Mistrzostwa KSM w Piłce Siatkowej. Reprezentacjami Diecezji zamojsko-lubaczowską opiekował się pochodzący z Poraja a wikariusz parafii św. Stanisława w Lubaczowie ks. Tomasza Szady, opieka była tak skuteczna, że w obu kategoriach drużyny stanęły na najwyższym podium, otrzymując puchary, medale i wyróżnienia. Gratulacje!


VI Mistrzostwa Polski KSM w Piłce Siatkowej – Ełk 29 – 31 maja 2015r.

Ks. Tomasz Szady

 

W dniach 29-31 maja odbyły się VI Ogólnopolskie Mistrzostwa KSM w Piłce Siatkowej. Tegoroczny turniej miał miejsce w mazurskim Ełku. W wyniku wygranej w eliminacjach diecezjalnych w finałach ogólnopolskich znalazły się oddziały KSM z powiatu lubaczowskiego. Diecezją zamojsko-lubaczowską reprezentowali: chłopcy z KSM „Źródło” Lubaczów oraz dziewczyny z KSM „Wiara” Basznia Dolna.

W piątek 29-ego maja kapitanowie naszych ekip Tomasz Furgała oraz Jolanta Duda, w raz z opiekunem ks. Tomaszem Szady wzięli udział w uroczystym otwarciu mistrzostw oraz losowaniu grup. Nasza męska drużyna w grupie znalazła z diecezjami: ełcką, pelpińską, tarnowską oraz siedlecką, a drużyna kobieca z : gdańską, pelpińską oraz drohiczynśką. Sobota okazała się szczęśliwym dniem – nasze drużyny bez porażki, wygrały swoje grupy i zapewniły sobie udział w niedzielnych półfinałach. W międzyczasie zapewnione były dodatkowe atrakcje, jak zwiedzanie przepięknego Safari czy poznawanie mazurskich krajobrazów.

Niedzielę zaczęliśmy Mszą Świętą prowadzoną przez biskupa diecezji ełckiej, Jerzego Mazura. Półfinały przebiegły pomyślnie dla obu naszych drużyn. W kategorii męskiej zwyciężyliśmy 2:0 z Rzeszowem, w kategorii żeńskiej również taki sam wynik z Rzeszowem. W meczu finałowym chłopaki mieli już z górki – łatwo ograli zespół z diecezji pelpińskiej, dzięki czemu mogli dopingować dziewczyny rywalizujące z gospodarzami – diecezją ełcką. Ten finał z kolei zapewnił dużo emocji, obie drużyny zacięcie walczyły o zwycięstwo przechylając szalę raz na jedną, raz na drugą stronę. Przy stanie setów 1:1 poważnej kontuzji doznała przyjmująca naszej diecezji, Dagmara Buksak. Limit zdawał się być już wyczerpany, ponieważ nie było już żadnej dziewczyny czekającej w rezerwie. Podczas zaciętej walki w decydującym secie kapitan drużyny, Jolanta Duda ratując piłkę doznała poważnie wyglądającego urazu głowy, który spowodował dłuższą przerwę i zaostrzył napiętą sytuację. Po kilku minutach weszła jednak na boisko zachęcona gromkimi brawami ze strony zgromadzonych kibiców. Ostatnie akcje należały już do drużyny z naszej diecezji, co pozwoliło na zwycięstwo i obronę tytułu z poprzedniego roku.

 

Klasyfikacja końcowa w obu grupach przedstawiała się następująco:

 

Grupa żeńska:

 

I miejsce – diecezja zamojsko-lubaczowska

II miejsce – diecezja ełcka

III miejsce – diecezja rzeszowska

IV miejsce – archidiecezja gdańska

 

Grupa męska:

 

I miejsce – diecezja zamojsko-lubaczowska

II miejsce – diecezja pelpińska

III miejsce – archidiecezja częstochowska

IV miejsce – diecezja rzeszowska

 

Na uroczystym rozdaniu nagród dodatkowo wyróżnieni zostali : Tomasz Furgała jako MVP turnieju, oraz Elwira Wróblewska – najlepiej przyjmująca. W rozgrywkach uczestniczyło około 200 zawodników z różnych zakątków Polski, a mecze grupowe rozgrywane były na 4 halach w miejscowościach Wydminy, Gawliki, Nowej Wsi Ełckiej i Stradunach. Finały odbywały się na nowoczesnym obiekcie w samym Ełku. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania i zapewnili wszystkim komfortowe warunki. Takie mistrzostwa to świetna okazja na promowanie zdrowego trybu życia, o którym mówi jedno z przykazań KSM – owicza oraz integracji ludzi młodych z całej Polski.

 


Opracował – mak