18 kwietnia 2024

Tomaszowska Dwójka ciągle na podium w szachach szkolnych. Edukacja przez Szachy w Szkole

W V Turnieju Finałowym Edukacji przez Szachy w Szkole (Warszawa – 8.06.2018), tomaszowiacy wystąpili w 10 osobowym składzie i zdobyli trzecie miejsce w Polsce. Trzy najlepsze drużyny wraz z trenerami nagrodzone zostały złotymi medalami i nagrodami rzeczowymi.

 

Emilia Sprzęczka zdobyła srebrny medal indywidualnie wśród trzecioklasistek, a Jan Łata zajął 5 miejsce. Większość zawodników znalazła się w 20 w swoich grupach wiekowych.

Szczegóły na chessarbiter.com.

 

Biorąc pod uwagę, że z Warszawy wystartowało 40 szkół, a z całej Polski blisko 150, wyniki Tomaszowa świadczą o wielkim profesjonalizmie kadry szkoleniowej i wysokim poziomie szachów tomaszowskich. Tomaszowianie w 2017 roku zajęli drugie miejsce.

O „Edukację przez szachy w szkole” mogą występować dyrektorzy szkół, lecz wsparcie finansowe na szkolenie instruktorów, ich zatrudnienie i sprzęt szachowy powinni zapewniać samorządowcy i PZSzach.

Wprowadzenia zagadnień szachowych do programów matematyki w klasach pierwszych, spowodowało wzrost zainteresowania tą tematyką. Jednak w naszym Powiecie nie przybyło wielu instruktorów szachowych. Wymaga to czasu i wsparcia finansowego we wszystkich szkołach i środowiskach.

Władze Miasta i Powiatu nie przejawiają zainteresowania i chęci wspierania szachów.

Moja szkoła zapewnia dostęp do tej dyscypliny w 10 szkołach w trzech gminach – Hrubieszów, Dołhobyczów i Mircze. Bez organizowania sportowych imprez szachowych nie wzbudzimy zainteresowania szachami wśród dzieci i młodzieży.

 

 

Sędzia i Instruktor Szachowy

Mieczysław Pszeniczka

Tel. 517 475 570