Trenerzy kontra Polska

Hrubieszów Firma Nike, pomysłodawca Śieżek Biegowych i zawodów masowych, w przerwie wakacyjnej wpadła na świetny mobilizujący pomysł – akcję. Kto w wakacje przebiegnie więcej kilometrów trenerzy Ścieżek biegowych czy biegacze z Polski. Rywalizacja trwa, można dołączyć.

Reklamy

Rozmowa z Piotrem Kitlińskim trenerem Ścieżek biegowych w Lublinie, pracującym nauczycielem wf i historii, wychowawcą klasy, współorganizatorem i sędzią zawodów sportowych oraz ojcem dwojga synów:

* Kiedy dokładnie zaczęła się w/w rywalizacja i zakończy ?

– To współzawodnictwo trwa od 1 lipca do 31 sierpnia b.r.

* Jaki był oddźwięk na takie współzawodnictwo ze strony jednych i drugich ?

– Na początek przewagę zyskali trenerzy, ale po tygodniu kiedy ta rywalizacja stała się „głośniejsza” do ekipy Polska (biegacze) zaczęli masowo dołączać biegający profesjonaliści jak i rekreacyjnie i w tej chwili mają sporą przewagę.

* Czy do tej rywalizacji mogą dołączyć biegający z Hrubieszowa lub okolic ?

– Oczywiście, ale pod pewnymi warunkami: należy posiadać odpowiednie buty z systemem Nike+, iPod Nano i sensor z czujnikiem, który jest ulokowany w bucie

* Po co to wszystko ?

– Po treningu iPod-a podłączamy do komputera i dane treningu (ilość kilometrów, czas, ilość spalonych kalorii) automatycznie przesyłamy na stronę www.nikeplus.com gdzie sumowane są wyniki.

* No jeżeli padło spalamy kalorie, czy do akcji może dołączać płeć piękna ?

– Właśnie w roku 2009 Nike szczególnie chce zmobilizować kobiety do tej formy rekreacji m.in. organizując podobne współzawodnictwo jak wyżej oraz finałowe zawody pod nazwą „Ona czy On” , o czym LubieHrubie informowało, dlatego panie młodsze i starsze mile są widziane i w tej akcji.

* Ile wynosi koszt takiego zestawu do biegania ?

– No niestety ale trochę kosztuje, mniej więcej od 500 zł (np. na Allergo) w górę według zasobności portfela, ale przecież są ludzie, którzy więcej wydają dla wielu z nas na śmieszne niby hobby lub przepalają albo przepijają. Po drugie lepszy sprzęt posiada dłuższą żywotność. Ja zawszę mówię: można jeździć zasłużonym maluchem jak również mercedesem. Komfort, bezpieczeństwo mercedesa daje Nike+.

* Czy w tej akcji chodzi tylko o zdrowie i kondycję społeczeństwa ?

– Jest to bardzo ważna sprawa zdrowie i kondycja ale każda firma w jakiś sposób wydaje pieniądze na reklamę, wiem, że Nike jako jedyna z firm sportowych wpadła właśnie na rekreacyjną promocję swojego sprzętu, kto nie chce, to nie musi przystępować do tej akcji, ale kto przystąpi uważam, że skorzystają jedni i drudzy.

* Ja (pytający) kiedyś biegałem w tenisówkach i ze zwykłym zegarkiem, czy opłaca się kupić tzw. lepszy sprzęt ?

– Bez względu na formę wysiłki fizycznego uważam, że lepiej posiadać wyższej jakości sprzęt sportowy i dostosowany do własnych warunków fizycznych. Myślę, że jakbym od początku swojej kariery zawodnika posiadał właściwy sprzęt to nie musiałbym tak szybko zakończyć biegania wyczynowego i to prawie zaraz po zdobyciu Mistrzostwa Polski na 1500 m.

* A czy rozmówca dołączył i walczy o kilometraż dla trenerów ?

– Oczywiście, nawet obecnie jak przebywam u rodziny w Hrubieszowie, wykonuję od 10 do 15 kilometrów dziennie, ale nie każdy musi aż tyle. Zachęcam Hrubieszowian do rywalizacje i nawet z tego bym się ucieszył.

* Kiedy ruszą Ścieżki biegowe w Lublinie?

– W pierwszy weekend września i tak co tydzień, tak jak na wiosnę możemy spotykać się w Lublinie przy tablicy informacyjnej Ścieżek biegowych w Wąwozie LSM (koło Lidla od ul. Nadbystrzckiej), zawsze od g. 10.00

* Czy na trasie Ścieżek biegowych pojawili się przedstawiciele z Hrubieszowa ?

– Kilka osób było ale liczyłem i liczę na więcej szczególnie studiujących w Lublinie. Uczestniczyli też dowódcy JS 2020 z Hrubieszowa oraz supermaratonka Małgorzata Muzyczuk jako gość zaproszony (też jest taka idea Ścieżek)

* Słyszałem, że uczestnik Ścieżek biegowych z Lublina okazał się w sprawdzianie na dystansie 5000 m najlepszy w Polsce ?

– Tak i nawet uczynił to po raz drugi ale przypominam, że w Ścieżkach biegowych wcale nie muszą uczestniczyć już ćwiczący od kilku lat a nawet odwrotnie oczekuję na początkujących bez względu na płeć, wiek,wagę, itp. Zapraszam od września.

***

Przykładowy trening dla tych, którym nie chce się wyjść i pobiegać ?

1. Porozmawiać samym z sobą dlaczego taka myśl mi zaświtała

2. Znaleźć w Internecie wypowiedzi tych, którzy się przekonali

3. Ewentualnie namówić do towarzystwa kogoś z rodziny, sąsiadów lub dobrych znajomych

4. Przygotować dla siebie wygodne ubranie i buty do marszu, ćwiczeń i biegania

5. Zaplanować miejsce swoich zmagań ze swoimi słabościami (jeżeli nie ma takiej Ścieżki biegowej jak w Lublinie) np. łąki, las, park, boiska treningowe, stadion, boiska szkolne itp.

6. Do miejsca ćwiczeń udać się marszem (zależy od sytuacji)

7. Na miejscu wykonać podstawowe ćwiczenia gimnastyczne (przypomnieć sobie np. z lekcji wf)

8. W końcu ruszyć do wolnego biegu trwającego kilka minut

9. Po zakończeniu można już wracać piechotą do domu albo powtórzyć i znowu ruszyć do kilkuminutowego biegu, itd. wg samopoczucia

10. W domu obowiązkowa kąpiel i zmiana stroju oraz uzupełnić ubytek płynów

11. Bez względu na samopoczucie za 2 dni powtórzyć jak wyżej

12. Po 2/3 tygodniach zobaczycie wszystko już będzie łatwe, miłe i przyjemne a po pół roku macie już „hopla” na punkcie biegania

W miarę zainteresowania (czekam na komentarze) mogę zaprezentować treningi w grupach różnie zaawansowanych. A swoją drogą zapraszam na stronę internetową
sciezkibiegowe.pl »
tam też można wiele dowiedzieć się na temat metod treningowych, konkursów organizowanych przez Nike, sprzętu sportowego oraz różnych porad. Można również śledzić obecną rywalizację „Trenerzy kontra Polska” pod adresem
nikerunning.nike.com/nikeplus »

Opracował – mak

Na zdjęciu – Uczestnicy rekreacyjnych treningów przy Tablicy Informacyjnej o Ścieżkach biegowych w Lublinie.

Hrubieszow LubieHrubie 2009