19 kwietnia 2024

Turniej Szachowy

W sobotę, 29 października w hrubieszowskim Domu Kultury odbył się pierwszy Turniej Szachowy o Puchar Starosty.

Dużym zainteresowaniem naszej młodzieży cieszył się turniej o Puchar Starosty Hrubieszowskiego w szachach. W zawodach wystartowało 23 szachistów z naszego powiatu i 3 zawodników z powiatu tomaszowskiego.

Najliczniejszą grupę stanowili gimnazjaliści, których było szesnaścioro. W tej grupie i całym turnieju wygrała aktualna Mistrzyni Powiatu Tomaszowskiego juniorek i była Mistrzyni Województwa Szkół Podstawowych – Karolina Wróblewska – uczennica 3 klasy Gimnazjum w Rachaniach.

Wysoki poziom zaprezentował również Rafał Malinowski, junior starszy – uczeń 3 klasy ZS nr 1 w Hrubieszowie. Zajął II miejsce. Był on jedynym zawodnikiem z tej szkoły.

Najliczniejszą drużynę wystawił ZS nr 2 (Staszic), z najmocniejszą juniorką starszą – uczennicą klasy 3f Pauliną Klajdą, która zajęła III miejsce w Turnieju.

Wśród juniorów starszych II miejsce zajął Mateusz Kwiatkowski – uczeń klasy 1a ZS nr 3 w Hrubieszowie, a III miejsce Łukasz Dobosz z klasy 3a ZS nr 2.

W najmłodszej grupie wiekowej(młodzików), ambitnie walczył reprezentujący SP w Trzeszczanach – Cezary Zając – zdobywca I miejsca.

Zawiedli szachiści z SP nr 3. Honor tej szkoły uratowała jedyna w turnieju juniorka młodsza – uczennica klasy 6 Agata Płoszaj, która pomysłowo i ambitnie starała się stawić czoła gimnazjalistom.

W grupie juniorów młodszych zwyciężył zawodnik gości – Krzysztof Kosiba – uczeń klasy 6 SP Michalów – trzeci szachista ostatniego Turnieju o Puchar Starosty Tomaszowskiego. Wyprzedził on Łukasza Magiera z klasy 6 SP w Husynnem i Pawła Giergiela – ucznia klasy 6 SP nr 1 w Hrubieszowie.

Wśród gimnazjalistów zwyciężył Mariusz Luchowski – uczeń klasy 3b z ZS nr 2, przed Pawłem Szczerbakiem – klasa 1c Gimnazjum w Rachaniach oraz Maciejem Pędrakiem i Kamilem Szelągiem – uczniami ZS nr 2 w Hrubieszowie.

Organizatorem turnieju był sędzia szachowy – emerytowany nauczyciel z Michalowa w powiecie tomaszowskim, pan Mieczysław Pszeniczka, który zorganizował sprzęt szachowy, dyplomy oraz rozlosowane na zakończenie zawodów nagrody pocieszenia.

Sędzia z optymizmem patrzy na przyszłość szachów w naszym powiecie. Ma nadzieję, że Starostwo upora się z kłopotami finansowymi i zdobędzie fundusze na organizację comiesięcznych turniejów szachowych na wzór tych, które odbywają się już od pięciu lat w powiecie tomaszowskim.

Pan Pszeniczka ma doświadczenia i miłe wspomnienia z organizacji szachowych turniejów: m.in. w Gimnazjum w Strzyżowie, Szkole Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie. Był też inicjatorem udziału dwóch naszych szkół w turnieju drużynowym – 3 chłopców i dziewczyna – o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty 2005.
Głęboko wierzy w to, że w następnym turnieju, planowanym na połowę listopada, liczba szachistów podwoi się, co sprawi, że uczestnicy łatwiej będą mogli napotkać na zawodników równych sobie siłą gry.

Sędzia przeprasza także uczestników za opóźnienie rozpoczęcia i zakończenia turnieju i zapewnia, że kłopoty sprzętowe ma już za sobą.
Przyszłe turnieje będą przebiegały sprawnie i kończyły się o zaplanowanej porze – około godziny 14.00 – co jest tak bardzo ważne dla
dojeżdżających.

Pan Pszeniczka dziękuje również serdecznie Dyrekcji HDK za udostępnienie sali gry.

Proponowany termin następnego turnieju, to 13 listopada (niedziela) godz. 10.30 – ZS nr 2 im. St. Staszica.

ZAPRASZAMY!!!

A oto pełna lista uczestników zawodów: Karolina Wróblewska, Rafał Malinowski, Paulina Klajda, Mateusz Kwiatkowski, Mariusz Luchowski, Paweł Szczerbik, Krzysztof Kosiba, Maciej Pędrak, Kamil Szeląg, Łukasz Dobosz, Krzysztof Klamer, Tomasz Kudrel, Michał Szczepański, Mikołaj Raczyński, Krzysztof Pawlos, Mateusz Lachowski, Paweł Dobosz, Agata Płoszaj, Przemysław Kołtoniuk, Paweł Lachowski, Łukasz Magier, Cezary Zając, Paweł Giergiel, Cezary Nowicki, Przemysław Dudek, Michał Wojtiuk.

Tekst: Sędzia Szachowy – Mieczysław Pszeniczka.

Komentarz redakcji:
Ze swej strony dodam jedynie, że serce rośnie, kiedy jeden zapaleniec potrafi zorganizować taki turniej. Brawo Panie Mieczysławie! I powodzenia na przyszłość!
Redaktor.

zobacz fotki >>