30 maja 2024

Zamość: Precyzyjne lądowanie. Wyniki zawodów na celność lądowania

Rywalizacja obejmowała trzy konkurencje: szybowcową, samolotową i spadochronową. Organizatorem był Aeroklub Ziemi Zamojskiej. Udział w zawodach wzięło 40 zawodników.

W konkurencji szybowcowej wystartowało 17-u zawodników, samolotowej – 12-u, natomiast w spadochronowej o zwycięstwo walczyło 11-u skoczków. Szybownicy latali na szybowcu Puchacz, holowanym za samolotem JAK 12. Natomiast sekcja samolotowa miała do dyspozycji samolot typu Cessna 152. Wszystko przebiegło pomyślnie, także aura była dla nas w tym dniu łaskawa.

Każdy zawodnik miał dwie próby lądowania. Piloci musieli tak precyzyjnie przyziemić szybowiec, aby dotknąć płyty lotniska, w takim miejscu by zatrzymać go jak najbliżej oznaczonego punku zero. Natomiast piloci samolotowi mieli za zadanie, przyziemić statek powietrzny dokładnie w centrum oznaczonym taśmami. Niektóre wyniki zadziwiały. Bywało tak, że uczeń pobił mistrza. 


W kategorii szybowcowej najcelniej lądowali: Jacek Flis i Piotr Zięba – obaj uplasowali się na I miejscu, natomiast trzecie miejsce zajął Marek Rybak.

W kategorii samolotowej: I m-ce – Piotr Zięba, II m-ce – Mateusz Juzwa, III m-ce – Jacek Osuch.

Kierownikiem i sędzią zawodów był Krzysztof Kobiec, szef wyszkolenia AZZ, natomiast chronometrażystą  Ewelina Kot, z sekcji szybowcowej AZZ.


Sekcja spadochronowa podzieliła swoje zawody na dwie grupy:

I gr skoczków do 500 skoków i tutaj pierwsze m-ce zdobył – Mariusz Kowal, drugie – m-ce – Michał Chmiel i trzecie m-ce – Paweł Czerniakiewicz

II gr skoczków pow. 500 skoków: pierwsze miejsce – Waldemar Nafalski, drugie m-ce – Paweł Ząbek, trzecie m-ce – Piotr Baranowski.

 

W bieżącym sezonie 2013 sekcja spadochronowa pobiła swój rekord w liczbie oddanych skoków. Ma na swoim koncie już ponad 1000 skoków. 1000 skoku dla sekcji spadochronowej w tym sezonie dokonał Paweł Ząbek, za co otrzymał wyróżnienie.


Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody. Sponsorem nagrody dla laureata pierwszego miejsca w kategorii samolotowej był Hotel Polak.

 

 

Opr. Joanna Giruć, rzecznik prasowy AZZ

fot. AZZ