Ranking, którego historia liczy 53 lata, w tym roku ponownie został rozstrzygnięty na Stadionie Śląskim w Chorzowie. A Złote Kolce 2023 zdobyli Natalia Kaczmarek wśród zawodniczek i Wojciech Nowicki w rywalizacji mężczyzn. Ciekawe, czy ktoś z Unii Hrubieszów w przyszłości załapie się w takim rankingu?
Natomiast Dominik Kopeć, reprezentujący od początku kariery sportowej KS Agros Zamość, trenujący pod kierunkiem trenera Andrzeja Gdańskiego, zajął wysoką piątą pozycję. Warto przy jego sukcesie wyróżnić prezesa Agrosu Konrada Firka i współpracującą z nim Małgorzatę Farion, którzy Dominika pilotują od początku jego kariery.
Osiemnastoletni Dominik w 2013 roku w Hrubieszowie wygrał 100 m podczas międzyszkolnej rejonowej ligi la SZS i nikt się nie spodziewał, że w przyszłości będzie, jak na razie – pięciokrotnym mistrzem Polski na tym dystansie. Rekord życiowy – 10,05 s. w tym roku.
Miło było widzieć w relacji telewizyjnej wiceprezesa Zarządu PZLA, jednocześnie prezes LOZLA p. Urszulę Jaros, która wielokrotnie nagradzała wyróżnionych statuetkami.
W sumie, podczas gali 7 października nagrody zostały wręczone aż w 14 kategoriach.
ZŁOTE KOLCE 2023 – PEŁNE WYNIKI:
KOBIETY:
1. Natalia Kaczmarek
2. Ewa Swoboda
3. Adrianna Sułek
4. Anna Kiełbasińska
5. Pia Skrzyszowska
MĘŻCZYŹNI:
1. Wojciech Nowicki
2. Paweł Fajdek (w latach 2008 – 2019 reprezentował KS Agros Zamość)
3. Piotr Lisek
4. Norbert Kobielski
5. Dominik Kopeć
Trener roku: Marek Rożej
Odkrycie roku: Marek Zakrzewski
Paralekkoatleta: Renata Śliwińska
Przyjaciel polskiej LA: Filip Moterski
Mecenas polskiej LA: Ministerstwo Sportu i Turystyki
Sponsor roku: Grupa Orlen
Promotor polskiej LA: Województwo Śląskie
Impreza roku: Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej
Partner medialny: TVP Sport
Natalia Kaczmarek oraz Adrianna Sułek zostały wyróżnione za ustanowienie w sezonie halowym 2023 rekordów Polski.
Specjalne słowa podziękowań podczas Gali Orlen Złote Kolce Śląskie 2023 złożono także na ręce miast, które gościły w minionym sezonie główne imprezy rangi mistrzostw Polski (Toruń, Rzeszów, Gorzów Wielkopolski, Włocławek, Lublin oraz Słubice).
Nagrody odebrali przedstawiciele trzech najlepszych klubów drużynowych mistrzostw Polski – AZS AWF Warszawa, AZS UMCS Lublin i AZS Poznań.
Statuetka dla najlepszego klubu drużynowych mistrzostw Polski juniorów (U20) powędrowała do przedstawiciela AML-u Słupsk.
Złote Kolce, nagroda której inicjatorem był nieżyjący już redaktor Andrzej Gowarzewski, wręczana jest od 1970 roku. Jej pierwszymi laureatami byli Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski.
Zobacz też:
Matylda Bień brązową medalistką Mistrzostw Polski! [ZDJĘCIA]
Jeżdżą rekreacyjnie, ale i startują!
Opracował – Marek Ambroży Kitliński, foto – Piotr Kitliński