15 lat temu o Hrubieszowie w prasie

Warto sięgnąć do dawnej prasy, która opisywała nurtujące wydarzenia w danej miejscowości, urzędzie czy środowisku. Można sprawdzić czy opisywane sprawy, sytuacje, wydarzenia zostały na dzień dzisiejszy zakończone, czy utkwiły w martwym punkcie.

Reklamy

b>„Mury „Hakonu” do wyburzenia”

Redaktor (was) z Dziennika Wschodniego z dnia 20 września 1993 r. w artykule „Mury „Hakonu” do Wyburzenia”, zajął się sprawą Zakładu Przemysłu Lniarskiego „Hakon” , który wybudowano w latach 1966 – 1969, przetrwał dwadzieścia lat i został zlikwidowany. Licząca kilkaset osób załoga dołączyła do grona bezrobotnych. Mienie zaś przejęła spółka „Roleksport”. W pierwszej fazie zagospodarowała ona pomieszczenia magazynowe. Prezes „Rolekspert” p. Wiesław Adamowicz zainteresował się możliwościami wykorzystania potężnych hal produkcyjnych, niestety ekspertyza wykazała, że są one bezużyteczne i takiej decyzji nie podjęto. „Roleksport” wyłożył spore pieniądze, m.in. rozbudowując ogólnodostępną stację paliw, w magazynie nasiennym uruchomiono skup zboża, czynny jest salon samochodowy, sklep z narzędziami rolniczymi i warsztat stolarski. Firma zatrudniała przed 2 laty 20 osób, a w 1993 roku 91.

***

Hotel w Hrubieszowie „do wzięcia”

Redaktor Z. Saw. z Dziennika Wschodniego z 27 IX napisał – Dawny hotel OSiR przy ul. Płk. Samary, w centrum miasta został skomunalizowany, zabezpieczony i … zamknięty. Zarząd Miasta postanowił zagospodarować go poprzez sprzedaż obiektu, zlecono opracowanie wyceny. Budynek pochodzi z lat 60 – tych XX wieku, posiada pokoje 6,4,3,2 i 1 – osobowe(łącznie 54 miejsca). Wartość hotelu, wynosi blisko 2 mld zł. (starych). Nieoficjalnie wiadomo, że nabyciem obiektu interesują się różne firmy ubezpieczeniowe i banki. Burmistrz Leszek Stępka ma nadzieję, że Rada Miejska ten pomysł zaakceptuje…

***

Wyścig z czasem o wysypisko

Gazeta i redaktor j/w. O wysypisku śmieci w Hrubieszowie i problemach związanych z budową nowego wysypiska zapisano już wiele miejsca. Miasto starało się o pomoc finansową, której nikt nie kwapił się mu udzielić. Wreszcie kredyt w wysokości 4 mld zł. udzielił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Ale warunki przyznania kredytu są wysokie, m.in. muszą być zachowane terminy realizacji zadań. W tym przypadku połowa kredytu może być umorzona. Tymczasem roboty opóźniane były przez odkrywanie znalezisk archeologicznych. Czerwcowe i lipcowe deszcze opóźniały tempo prac. Nowe wysypisko miało być oddane do końca grudnia, dlatego w Hrubieszowie trwa wyścig z czasem o wysypisko i pieniądze.

***

Mamy żal

W grudniu „Kronika Tygodnia” wydrukowała obszerny list nauczycieli wf ZSMR w Hrubieszowie, którzy poczuli się obrażeni z powodu obchodów 40 – lecia Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego. Przyczyna była prosta, pomimo wielu sukcesów uczniów tej szkoły, żaden z nauczycieli ani dyrekcja szkoły nie został zaproszony na uroczystości. W tekście m.in. przeczytamy „Wielokrotnie dochodziliśmy do wniosku, że SZS w Zamościu to krąg zamknięty, towarzystwo wzajemnej adoracji … Teraz, kiedy nie ma pieniędzy na zapłatę dla nauczycieli za dodatkową pracę, nasze obiekty sportowe w godzinach popołudniowych też nie są zamknięte na cztery spusty. Ale nikt tego nie widzi. Może faktycznie trzeba popukać się w czoło, założyć bambosze i poczytać, jak inni bawią się i fetują „nasze” jubileusze”.

Z kroniki wykonanej przez L. Ksykiewicza z Zamościa pt. „Prasa o Hrubieszowie” tom II, a ofiarowanej M. Muzyczuk, biegaczce z Hrubieszowa

Wybrał i opracował – mak