18 lipca 2024

3 najważniejsze elementy przy urządzaniu biura

Przestrzeń biurowa jest miejscem, gdzie spotykają się wszyscy pracownicy. Jest to miejsce, gdzie się pracuje, przygotowuje prezentację, ma spotkania, czasem indywidualne rozmowy, a także, gdzie zawiera się nowe znajomości. Biorą pod uwagę te wszystkie czynności, biuro powinno być także odpowiednio zaprojektowane. Jakie aspekty są najważniejsze? 

Reklamy

Wygodne biurko

Oświetlenie – lampy do biura

Reklamy

Odpowiednio dobrane fotele

Wygodne biurko

Najważniejszą częścią każdego biura dla jego pracownika jest własne biurko. Stanowisko pracy powinno być urządzone w ten sposób, żeby każda nowa osoba mogła je do siebie indywidualnie dopasować. Biurko najlepiej, żeby było wykonane z drewna. Powinno znajdować się blisko okna lub być odpowiednio oświetlone. Przydadzą się tutaj lampy do biura ustawione nad każdym stanowiskiem. Biurko powinno mieć możliwość indywidualnego dopasowania wysokości – w zależności od wzrostu pracownika i indywidualnych predyspozycji. Każde stanowisko powinno być oddzielone od kolejnego ścianką, ewentualnie w mniejszych biurach, przyda się przestrzeń na przyklejanie notatek czy ważnych informacji. 

Reklamy

Oświetlenie – lampy do biura

Oświetlenie w biurze to istotna sprawa, zwłaszcza, że jesienią i zimą pracujemy do ciemna. Lampy do biura powinny być ciche i mieć jasną barwę światła. Zbyt zimna barwa żarówek może drażnić oko, zbyt ciemna sprawi, że pracownik będzie bardziej senny. Dobrze jeśli lampy są nad każdym stanowiskiem i jeśli mają wysięgnik, który można regulować. Oprócz lamp wiszących każde biurko powinno mieć oddzielną lampkę. Lampa stojąca pozwoli skierować światło tylko na dokumenty lub na klawiaturę. Taka lampa może mieć bardziej stonowany kolor światła. Oprócz tego świetnie jeśli biurka stoją blisko okna i jeśli na stanowisko pracy padają promienie dziennego światła. 

Odpowiednio dobrane fotele

Na fotelu siedzimy zwykle około 8 godzin. Istotne jest więc, żeby był jak najbardziej wygodny. Idealnie dobrane krzesło biurowe to takie, które można indywidualnie dopasować do ciała pracownika. Wysokość krzesła oraz kąt nachylenia pleców powinny mieć możliwość regulacji. W odcinku lędźwiowym powinno być odpowiednie wybrzuszenie, żeby kręgosłup był w naturalnej krzywiźnie. Oprócz tego niezbędne jest oparcie dla głowy w postaci zagłówka. Do wygodnego pisania na klawiaturze lub obsługi myszki przydadzą się podłokietniki, które również mogą być regulowane. Regulacja wszystkich ważnych elementów fotela sprawi, że każda osoba będzie się na nim czuła wygodnie. Uniknie również bólu pleców, głowy lub  ramion poprzez siedzenie w niewłaściwej pozycji. 

tekst i fot. mat. partnera