46 euro za buraki w Krajowej Grupie Spożywczej „Polski Cukier”

Podczas posiedzenia negocjacyjnego, które odbyło się w dniu 23 sierpnia 2022 roku, Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Grupie Spożywczej S.A. uzgodniła z Zarządem Spółki podwyższenie ceny za buraki kontraktowane w roku gospodarczym 2022/23.

Reklamy

Plantatorzy dostarczający buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A. w 2022 roku otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46 euro za 1 tonę. Na tę kwotę składa się cena podstawowa 37 €/t i świadczenie gwarantowane w kwocie 9 €/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru). Dodatkowo podwyższono cenę za buraki nadwyżkowe do kwoty 120 zł netto za tonę.

W kampanii 2022/2023 obowiązywał będzie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych. Ponadto w czerwcu bieżącego roku Spółka realizowała wypłatę dodatkowej premii dla Plantatorów w wysokości 1000 zł netto do każdego zasianego i uprawianego hektara buraków cukrowych.

Reklamy

­

– Jednocześnie Spółka uważnie obserwuje dynamicznie rozwijającą się sytuację na rynku rolnym w kraju i Europie, i regularnie uczestniczy w spotkaniach z Plantatorami, którzy są najważniejszymi partnerami biznesowymi Spółki. Cukrownie należące do koncernu „Polski Cukier” już od wielu lat oferują polskim Plantatorom najwyższe stawki – informuje rzecznik prasowy KGS Szymon Smajdor. 

Spółka podkreśla, że każdy z Plantatorów poza najwyższą stawką w kraju za dostarczone buraki cukrowe, może także liczyć na szereg działań wspierających ze strony Cukrowni takich jak: zaopatrzenie w rolnicze środki produkcji, szkolenia agrotechniczne, promocyjne programy ochronne oraz wsparcie Funduszu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników, z czego w ostatnich latach skorzystała znaczna ilość Plantatorów. Spółka oferuje także doradztwo wyspecjalizowanych agrotechników i inspektorów surowcowych.

Szczegółowe informacje zainteresowani Plantatorzy mogą uzyskać u Inspektorów surowcowych oraz w cukrowniach: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło i Werbkowice.

­

(info i fot. KGS / Szymon Smajdor, fot. Polski Cukier)


Zobacz też:

Na ekspresówce wyprzedzał pasem awaryjnym! [WIDEO]

Na ekspresówce wyprzedzał pasem awaryjnym! [WIDEO]


Zerknij na Instagram →