15 czerwca 2024

5 cech dobrego męskiego buta

Niewątpliwie najważniejszą cechą dobrego obuwia jest ich wytrzymałość. Oczywiście każdy z nas, ma swoje kryteria według których wybiera obuwie dla siebie. Dla niektórych najistotniejsza jest cena. Dlatego też skrupulatnie szukają wyprzedaży lub kupują tańsze buty z gorszych komponentów. Zdecydowanie jednak dla większości liczy się komfort i wygoda. Jak więc wybrać odpowiednie męskie buty?

Reklamy

Wytrzymałość to podstawa dobrego obuwia

Jednym z najważniejszych kryteriów, według którego możemy stwierdzić czy dane obuwie jest dobre czy nie, jest jego wytrzymałość. To szczególnie ważna cecha dla wszystkich, którzy z trudem żegnają się z poszczególnymi elementami garderoby. Produkty, które zdecydowanie spełniają ten warunek to wszelkiego rodzaju męskie buty puma. Oczywiście wytrzymałość to z jednej strony sprawa materiału, z którego są wykonane buty, z drugiej to również użytkowanie i odpowiednia konserwacja. Kupując obuwie należy dokładnie zapoznać się z instrukcją jego użytkowania lub konserwacji. Niektóre z butów należy regularnie pastować, inne, ze względu na materiał podeszwy, możemy konserwować za pomocą specjalnego oleju dostępnego w większości sklepów obuwniczych.

Buty na deszcz = nieprzemakalność

Pośród kupujących inną pożądaną cechą obuwia jest także nieprzemakalność. Producenci prześcigają się w pomysłach na obuwie z gumową warstwą wierzchnią. Takie buty rzeczywiście są nieprzemakalne, jednak także nieprzewiewne, przez co nie nadają się do długiego użytkowania. Grozi to odparzeniem lub nabawieniem się grzybicy. Łatwo dostępne i dosyć powszechne jest również nieprzemakalne obuwie wykonane z ortalionu. Są to zazwyczaj buty na sezon jesień/zima. Ortalion oprócz zatrzymywania wilgoci, również utrzymuje ciepło wewnątrz buta. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, z pewnością wybierzemy obuwie ze skóry naturalnej. Przy częstej impregnacji, tego typu buty rzeczywiście długo utrzymują swoje atrybuty. Pamiętajmy, że właściwie zaimpregnowane buty poznamy po tym, że na ich powierzchni pojawiają się kropelki wody.

Reklamy

Przewiewność obuwia to gwarancja zdrowych stóp

Nie ma co ukrywać, że stopy są zdecydowanie najbardziej narażone na problem nadpotliwości. Z tego względu możemy czuć dyskomfort związany np. z nieprzyjemnym zapachem. Aby uniknąć tego problemu należy wybierać obuwie przewiewne. Oczywiście największą wentylację stopy zapewnia obuwie letnie, które jak sama nazwa wskazuje nosić możemy jedynie w ciepłe dni. Mimo to, dobra przewiewność obuwia to wymagana cecha obuwia o każdej porze roku i w każdym sezonie. Właściwa wentylacja stopy chroni przed przegrzaniem, bolesnymi odparzeniami i grzybicą. Wielu producentów stawia w produkcji obuwia letniego na bawełnę, która świetnie radzi sobie z właściwą przewiewnością naszej stopy. Niemniej, częściej stosowanym i sprawdzonym rozwiązaniem są buty ze skóry naturalnej.

Właściwy rozmiar butów

Odpowiedni rozmiar butów możemy poznać po dokładnym zmierzeniu stopy, ewentualnie wkładki. Najpierw mierzymy długość stopy. Kładziemy na podłodze kartkę papieru, następnie stawiamy na niej gołą stopę. Pięta powinna opierać się o ścianę tak, aby tworzyła z podłogą kąt prosty. Następnie obrysowujemy stopę i powtarzamy tę serię czynności również z drugą stopą. Od środka pięty do najdłuższego palca robimy pomiar obu stóp w centymetrach. Sugerujemy się tylko pomiarem większej stopy i dodajemy do ustalonego pomiaru ok. 0,5 – 1 cm luzu. Pomiar stóp najlepiej wykonać po południu lub wieczorem, gdyż zrobiony rano może być nieprecyzyjny.

Reklamy

Stabilność i amortyzacja

Niewątpliwie wśród mężczyzn znajdziemy wielu pasjonatów różnego rodzaju sportów. Obuwie sportowe to dość specyficzny produkt, który oprócz wcześniej wymienionych cech, powinien także zadbać o odpowiednią stabilność i amortyzację. Te dwie cechy zdecydowanie ułatwiają wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, a także zapewniają bezpieczne uprawianie sportu przez użytkownika.

(tekst i fot. mat. partnera)