W internecie jest wielu pożyczkodawców pozabankowych, którzy udzielają pożyczki zupełnie online. To świetna alternatywa, która oszczędza czas i pieniądze. Jednak jak poznać czy internetowy wierzyciel to bezpieczne rozwiązanie? Eksperci Matchbanker pomogą ci odpowiedzieć na to pytanie. Sprawdź 5 kroków, dzięki którym weźmiesz bezpieczną pożyczkę.
5 kroków, jak wziąć bezpiecznie pożyczkę pozabankową
W internecie jest wielu pożyczkodawców pozabankowych, którzy udzielają pożyczki zupełnie online. To świetna alternatywa, która oszczędza czas i pieniądze. Jednak jak poznać czy internetowy wierzyciel to bezpieczne rozwiązanie? Eksperci Matchbanker pomogą ci odpowiedzieć na to pytanie. Sprawdź 5 kroków, dzięki którym weźmiesz bezpieczną pożyczkę.
1. Porozmawiaj z pożyczkodawcą.
To podstawowa zasada. Napisz bądź zadzwoń do pożyczkodawcy. Większość z nich jest dostępnych na czacie, pod telefonem bądź na emailu. Pytaj się o wszelkie wątpliwości i obserwuj czy pożyczkodawca odpowiada profesjonalnie i czy nie unika udzielenia ci pomocy. Znakiem ostrzegawczym powinno być ignorowanie twoich pytanie czy odpowiedzi wymijające, szczególnie te dotyczące kosztów. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest wytłumaczenie ci wszystkiego, czego nie rozumiesz. Pamiętaj tylko, aby kierować dokładne pytania bezpośrednio do pożyczkodawcy, nie do pośredników czy porównywarek ofert pożyczek. Nie zawsze znają oni najbardziej aktualne informacje.
2. Sprawdź pożyczkodawcę w KNF
Jeśli już porozmawiałeś z pożyczkodawcą, warto sprawdzić go w KNF czyli w Komisji Nadzoru Finansowego na liście ostrzeżeń publicznych. Znajdziesz ją szybko w internecie i możesz z niej skorzystać bezpłatnie. Zobaczysz tam firmy, które są podejrzane o wykroczenie lub są w trakcie procesu sądowego. Jeśli znajdziesz tam pożyczkodawcę, od którego planujesz pożyczyć pieniądze, lepiej zrezygnuj z jego usług.
3. Bądź detektywem, przeczytaj fora
Nawet jeśli dany pożyczkodawca nie widnieje na liście ostrzegawczej KNF, ale nadal nie jesteś pewien, czy się na niego zdecydować, przeczytaj fora internetowe. Warto dowiedzieć się od obecnych klientów, jak profesjonalny i elastyczny jest wierzyciel i jak postępuje w razie problemów ze spłatą. Ważne jest, abyś miał spokojną głową kiedy bierzesz pożyczkę czy kredyt.
4. Skorzystaj z darmowej pomocy tych instytucji
Niewiele osób wie o tym, że ma prawo do skorzystania z darmowej pomocy. W każdym powiecie znajduje się Rzecznik Konsumentów, który ma obowiązek pomagania im w razie problemów. Jeśli masz wątpliwości co do umwoy lub pożyczkodawca robi ci problemy, znajdź najbliższego Rzecznika. Znajdziesz go na stronie UOKIK czyli Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji. Poza tym możesz skorzystać z infolinii konsumenckiej, która jest obsługiwana przez prawników ze Stowarzyszenia Konsumentów Polskich i Fundacji Konsumentów. Tam też uzyskasz bezpłatne porady prawne. Przeczytaj więcej na stronie konsumenci.org . Kolejną instytucją jest centrum porad prowadzone przez ekspertów Federacji Konsumentów. Odpowiadają oni na pytania drogą emailową porady@dlakonsumentow.pl , więcej informacji możesz znaleźć na stronie federacja-konsumentow.org.pl
5. Zastanów się, czy pożyczka jest ci naprawdę potrzebna
To ostatni punkt, nad którym być może powinieneś poświęcić najwięcej czasu. Bezpieczne pożyczki to przemyślane pożyczki przez pożyczkobiorcę. Nawet jeśli wierzyciel będzie rzetelny, ale ty nie zastanowisz się, czy pożyczka jest ci naprawdę potrzebna i jak ją spłacisz. To w praktyce nie będzie bezpieczne rozwiązanie. Szczególnie w przypadku pochopnie branych chwilówek, ryzyko spirali zadłużenia jest duże. Miesiąc, czyli najpopularniejszy okres spłaty, to bardzo krótki czas na zebranie 1000 czy 2000 złotych, więc należy mieć plan spłaty już przed podpisaniem umowy pożyczki. Pamiętaj także o prawie do zwrotu pożyczki do 14 dni od podpisania umowy. Pożyczaj rozsądnie.
tekst i fot. mat. sponsora