Akwarystyka dla początkujących

Kiedy jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami akwarium, musimy dobrać do niego parę rzeczy. Oczywiście najważniejsze są rybki, jednak aby prawidłowo się rozwijały, potrzebują odpowiedniego podłoża i roślin, które przeprowadzać będę proces fotosyntezy. Do tego zaś potrzebna będzie lampa LED… Jak nie zgubić się pośród tak wielu akcesoriów? Pomożemy Ci krok po kroku zbudować piękne akwarium!

Reklamy

 

Jakie podłoże do akwarium roślinnego?

Wybór podłoża do akwarium ma bardzo duże znaczenie. Wpływa m.in. na: wzrost roślin, własności chemiczne i biologiczne wody, zabezpieczenie korzeni przed gniciem itd. Przy kształtowaniu dna akwarium warto zachować kolejność formowania dnia: na początku wsypujemy kamienie, później żwir i na koniec piasek. Kamienie powinny mieć delikatne krawędzie, aby nie poraniły rybek. Wybierając skałki, musimy unikać tych zawierających związki wapnia, ponieważ wpływają na właściwości chemiczne wody. Żwir to dobre podłoże dla roślin, które mogą się w nim ukorzenić. Nie zapewniają im jednak wszystkich związków odżywczych – w tym celu należy dokupić substrat podżwirowy, zawierający odpowiednio zbilansowane mikro i makroelementy. Najlepszy żwir ma od 3 do 10 mm. Na koniec posypujemy dno piaskiem, nie może być on jednak zbyt drobny, ponieważ utrudnia przepływ wody do korzeni roślin i może powodować ogniska gnilne. Najodpowiedniejszy piasek mieści się w przedziale od 1 do 3 mm.

Jakie rośliny do akwarium?

Żywe rośliny pełnią w akwarium rozmaite funkcje, m.in. produkują tlen, rozkładają szkodliwe substancje, służą jako pożywienie, odtruwają wodę, rozpraszają światło, ale także stanowią niewątpliwy element dekoracyjny. Wybierając rośliny do akwarium musimy zwrócić uwagę na ich kondycję – kupujemy wyłącznie zdrowe okazy, z soczyście zielonymi liśćmi i mocnymi łodygami. Przed nabyciem roślinki powinniśmy sprawdzić jej wymagania pod względem temperatury, oświetlenia czy pielęgnacji. Przesadzanie z ilością zieleni w akwarium również jest nie najlepszym pomysłem – przejmuje się, że na jedną roślinę przeznaczyć należy około 40 cm2 powierzchni dna. Dla początkujących akwarystów najlepsze będą tego typu roślinki: Tatarak Trawiasty Karłowaty, Onowodek Kłączowy, Bakopa Karolińska, Żabienica Łamliwa, Mikrozorium Oskrzydlone, Nadwódka Trójkwiatowa itp. W ich rozwoju pomoże lampa LED od firmy AQUAEL.

Jak dobrać rybki do akwarium?

Istnieje kilka typów akwarium, jednak najpopularniejsze i najłatwiejsze do założenia jest akwarium towarzyskie, które zamieszkiwane jest przez różne gatunki ryb akwariowych. Dobierając stworzenia do zbiornika, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii np. czy wybrane gatunki nie są wobec siebie agresywne i czy mają podobne wymagania dotyczące światła, pokarmu i parametrów wody. Rybki, z którymi najłatwiej jest rozpocząć przygodę z akwarystyką to: gupiki, neonki, kiryski i molinezje.

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)