13 czerwca 2024

Artystyczne zwycięstwo hrubieszowianina w ogólnopolskim konkursie plastycznym

Praca uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSONI Koło w Hrubieszowie – Roberta Daciuka, zajęła pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.

Reklamy

Z prawdziwą radością i dumą pragniemy poinformować o wielkim sukcesie plastycznym uczestnika Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSONI Koło w Hrubieszowie – Roberta Daciuka.

Jego oryginalna praca utrzymana w ciepłej tonacji barw pt. „Ona” zajęła pierwsze miejsce w XVIII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych” w kategorii: Malarstwo i witraż.

Reklamy

Konkurs ten organizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem wśród niepełnosprawnych artystów.

Ostatnia edycja była rekordowa pod względem liczby rywalizujących prac – w 2020 roku nadesłano łącznie 1927 dzieł ocenianych w następujących pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, tkanina i aplikacja, rzeźba kameralna i płaskorzeźba oraz fotografia.

Reklamy

Zgłoszonym w tym roku pracom patronował temat „Tajemnica mojej wyobraźni”. Dane te obrazują i potwierdzają, jak wszechstronny artystycznie jest to konkurs i jak potrzebny oraz popularny wśród osób z niepełnosprawnościami z całej Polski. Mogą w nim oni ulubioną przez siebie techniką artystyczną zrealizować własne twórcze pomysły, pokazać społeczeństwu talenty i uzdolnienia oraz wyrazić swoje emocje i uczucia poprzez arteterapeutyczne oddziaływanie sztuki.

Celem konkursu jest oczywiście rozwój osobisty osób niepełnosprawnych oraz przezwyciężanie ich izolacji społecznej poprzez ukazanie artystycznych i estetycznych walorów ich prac.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że jest to już drugie zwycięstwo uczestnika WTZ przy PSONI Koło w Hrubieszowie. W 2013 roku w tej samej kategorii konkursu (malarstwo i witraż) bezkonkurencyjna była praca Anny Koby pt. „Taniec w kwiatach”.

Oboje uczestników z zaangażowaniem oraz niewątpliwą umiejętnością do wyszukiwania talentów poprowadziła do ogólnopolskiego sukcesu terapeutka pracowni plastycznej WTZ, Bożena Agneża.  

W etapie ogólnopolskim prace oceniła komisja konkursowa, w skład której weszły osoby zawodowo związane ze sztuką oraz znani artyści, m.in. dr hab. Michał Borys – profesor Akademii Sztuk Pięknych, Andrzej Renes – artysta rzeźbiarz, autor wielu rzeźb pomnikowych w Polsce i na świecie, Marta Miś z Narodowej Galerii Sztuki Zachęta oraz Anna Knapek z Muzeum Narodowego w Warszawie.

W tym roku, z powodu sytuacji epidemii, nie będzie organizowana uroczysta stacjonarna Gala Finałowa laureatów, a nagrody dla nich zostaną przekazane pocztą.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy!

(info i fot. WTZ Hrubieszów)


Zobacz też:

Caritas Hrubieszów: Ja i moja rodzina – ZDJĘCIA

Caritas Hrubieszów: Ja i moja rodzina – ZDJĘCIA


LubieHrubie na Instagramie