22 lutego 2024

BCAA – charakterystyka i skład

BCAA to jedne z najbardziej popularnych suplementów wśród osób aktywnych fizycznie. Są wykorzystywane praktycznie w każdej dyscyplinie sportowej, zarówno przez zawodowców jak i amatorów. BCAA to aminokwasy rozgałęzione, czyli takie których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, ponieważ nie wytwarzamy enzymów potrzebnych do powstania BCAA. W skład BCAA wchodzą trzy aminokwasy niezbędne: leucyna, izoleucyna i walina. BCAA stanowią około jednej trzeciej wszystkich białek mięśniowych, stąd tak ważna ich rola w budowaniu sylwetki.

Reklamy

Leucyna – reguluje gospodarkę węglowodanową poprzez wpływ na metabolizm glukozy oraz reguluje poziom cholesterolu i pozostałych lipidów. Warto także zauważyć, że leucyna bierze udział w spalaniu tkanki tłuszczowej co prowadzi do spadku masy ciała. Ponadto leucyna posiada zdolność od hamowania działania hormonu stresu – kortyzolu.

Izoleucyna – reguluje prawidłowy przebieg procesów regeneracyjnych, pozytywnie wpływa na regenerację urazów układu mięśniowo-szkieletowego oraz podczas kontuzji i w czasie przetrenowania. Bierze także udział w procesach regulujących poziom glukozy we krwi.

Reklamy

Walina – bierze udział w syntezie białek mięśniowych, zapobiega utracie tkanki mięśniowej. Walina jest niezbędna do prawidłowego działania układu immunologicznego i nerwowego.

Jak działa BCAA?

Efekty działania BCAA zostały potwierdzone licznymi badaniami. W jednym z przeprowadzonych badań sportowcy zauważyli, że przyjmując 10 g BCAA przed i po treningu odczuwają mniejsze dolegliwości bólowe mięśni niż osoby z grupy, które nie stosowały suplementacji BCAA. Ponadto u osób przyjmujących BCAA odnotowano większy przyrost masy mięśniowej oraz szybszą odbudowę i regenerację mięśni.

Efekty stosowania BCAA:

  • hamuje rozkład mięśni
  • przyśpiesza odbudowę mięśni
  • przyśpiesza regenerację po-treningową mięśni
  • zwiększa odporność mięśni
  • zmniejsza poziom tkanki tłuszczowej
  • korzystnie wpływa na rzeźbę sylwetki
  • zmniejsza reakcję na stres i ból związany z wysiłkiem fizycznym

BCAA charakteryzuje się wysoką biodostępnością, może być szybko wykorzystane przez organizm jako suplement około-treningowy.

Spośród trzech aminokwasów wchodzących w skład BCAA najmocniejsze działanie anaboliczne wykazuje leucyna. Aby jednak jej wpływ był długotrwały, potrzebuje ona dwóch pozostałych aminokwasów. Najczęściej aminokwasy BCAA występują w proporcjach 2:1:1 (leucyna, izoleucyna, walina). Ze względu na silne działanie anaboliczne coraz częściej możemy spotkać BCAA w proporcjach 4:1:1 a nawet 20:1:1, jak np. w produkcie formy Olimp BCAA 20:1:1+ Xplode https://www.olimp-nutrition.pl/olimp-bcaa-2011-xplode-500g.

Jak stosować BCAA?

Przyjmuje się że BCAA należy stosować wg zasady 1-2g na każde 10kg masy ciała. Podczas ustalania dawki należy wziąć pod uwagę poziom i rodzaj aktywności fizycznej. Im więcej ćwiczymy tym większa dawka powinna zostać zastosowana.

Osoby uprawiające sporty siłowe powinny stosować BCAA zarówno przed treningiem jak i po zakończonym wysiłku aby zmaksymalizować efekt regeneracyjny. Dla osób uprawiających dyscypliny wytrzymałościowe zaleca się przyjmowanie BCAA przed rozpoczęciem treningu oraz uzupełniać aminokwasy w trakcie.

BCAA występuje w rożnych formach, każdy może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. BCAA może być w formie płynu oraz jako shot, w formie silnie skoncentrowanej np. Olimp BCAA 4000 Extreme Shot https://www.olimp-nutrition.pl/olimp-bcaa-4000-extreme-shot-60-ml. Każda ampułka tego BCAA dostarcza aż 4000 mg aminokwasów BCAA w porcji 60 ml. Warto zauważyć, że forma płynna BCAa jest najszybciej przyswajana przez organizm i daje najszybsze efekty stosowania. Dostępne są także BCAA w formie kapsułek lub proszku https://www.olimp-nutrition.pl/4-bcaa.

Warto podkreślić, że żadne badania nie wykazały dotychczas, by suplementy BCAA dawały jakiekolwiek skutki uboczne, oczywiście przy założeniu, że są stosowane wg zaleceń producenta lub w dawkach dostosowanych do indywidualnego zapotrzebowania. Czasem nadmierne stosowanie BCAA może prowadzić do zaburzenia pracy nerek oraz wątroby, może także zaburzać wchłanianie innych aminokwasów.

Wybierając BCAA warto wybrać produkt sprawdzonego producenta, który gwarantuje jakość i bezpieczeństwo. Mamy wtedy gwarancję, że produkt został dokładnie przebadany i jest dla nas bezpieczny. Szeroką gamę produktów zwierających BCAA oferuje firma Olimp, w ofercie każdy znajdzie coś odpowiedniego pod względem formy przyjmowania oraz ceny.

(tekst i fot. mat. partnera)