Bezpieczne ferie

Od przyszłego poniedziałku – 17 stycznia uczniowie województwa lubelskiego rozpoczną zimowe ferie. Szykuje się dla nich dwutygodniowy wypoczynek. Jak co roku część dzieci i młodzieży wyjedzie na zorganizowane zimowiska, ale i będą tacy, co zostaną w domach. Policja już teraz radzi, by zadbać o bezpieczny zimowy wypoczynek naszych podopiecznych.

Reklamy

12 stycznia w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pod przewodnictwem wojewody Genowefy Tokarskiej. W spotkaniu wziął udział także szef lubelskiego garnizonu Policji inspektor Dariusz Działo. W trakcie spotkania przedstawione zostały ramowe założenia oraz zakres przygotowania służb do realizacji akcji „Bezpieczne Ferie 2011″.

Chociaż ferie rozpoczynają się w poniedziałek, spodziewamy się, że już od piątku część uczniów wyjedzie w podróż do miejsc zimowego wypoczynku. Niesie to ze sobą wzmożony ruch na drogach, w szczególności busów i autokarów. Bezpieczeństwa na drogach strzec będą policjanci i inspektorzy transportu drogowego. Funkcjonariusze sprawdzać będą stan techniczny autobusów używanych do przewozu dzieci. Policjanci kontrolować będą też stan trzeźwości kierujących pojazdami, a także sprawność psychofizyczną oraz uprawnienia i kwalifikacje zawodowe kierowców wykonujących przewozy autokarowe.

Już teraz Policja przypomina rodzicom i opiekunom o możliwości zgłoszenia do kontroli wyjeżdżającego w zorganizowaną podróż autokaru czy busa. Dzwoniąc na numer 997 z co najmniej jednodniowym wyprzedzeniem można zapobiec przykrym niespodziankom i uniknąć ewentualnej tragedii.

Sprawdzeniu podlegać będzie między innymi stan trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdu, braki w wyposażeniu, dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości jazdy do warunków panujących na drodze, właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

Warto przypomnieć, że rodzice zamierzający wysłać dzieci na obóz czy kolonie mają możliwość sprawdzenia wiarygodności ich organizatora oraz ewentualne zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom, w sytuacji stwierdzenia przez nich nieprawidłowości w organizacji wypoczynku. Od 1 marca 2010 roku obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wypoczynku. Na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl dostępna jest baza zawierająca informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży pozostających w domu, policjanci będą głównie skupiać się na działaniach prewencyjnych. Szczególną uwagę zwracać będą na: miejsca sprzedaży alkoholu pod kątem dostępu do niego osób małoletnich, miejsca grupowania się dzieci i młodzieży (puby, salony gier komputerowych, parki, place, dworce, centra handlowe), punkty dystrybucji substancji psychoaktywnych.

Jeśli dzieci zostaną w domu, policjanci radzą, by umożliwić im interesujące spędzanie wolnego czasu, ponieważ nuda w połączeniu z nieujarzmioną ciekawością może przyczyniać się do powstawania pomysłów, których finał może kończyć się nieszczęśliwie. Dlatego też zapiszmy pociechy na półkolonie, zajęcia w świetlicach, czy koła zainteresowań. Apelujemy do rodziców i opiekunów, aby zwracali szczególną uwagę na formy spędzania czasu przez swoich podopiecznych. Wolny czas nie zawsze bywa odpowiednio zagospodarowany. Brak zachowania ostrożności powoduje, że w trakcie zabaw na śniegu i lodzie dochodzi często do niebezpiecznych zdarzeń. Warto pamiętać, że nasze pociechy mają wiele pomysłów, które podpowiada im nieograniczona wyobraźnia. Górki saneczkowe w pobliżu dróg, czy ślizgawki na zamarzniętych taflach wodnych to miejsca, na które policjanci podczas ferii będą zwracać szczególną uwagę. Przestrzegajmy nasze pociechy przed zabawami w miejscach niebezpiecznych. Pamiętajmy też , żeby na czas nieobecności dorosłych domowników zapewnić najmłodszym opiekę osoby zaufanej. Zostawmy przy telefonie numery do opiekunów lub znajomych oraz numery alarmowe. Przypominajmy dzieciom o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania do mieszkań osób nieznajomych.

Hrubieszowscy policjanci od początku tego tygodnia przeprowadzili już kilka spotkań w szkołach, gdzie przybliżyli dzieciom i młodzieży temat bezpieczeństwa w okresie ferii i nie tylko.

***

Info:
E.K. (KPP w Hrubieszowie)