17 kwietnia 2024

Bluesowy testament

Być może są w Hrubieszowie fani zmarłego niedawno Tadeusza Nalepy zwanego „Ojcem polskiego bluesa”. Jego syn Piotr, wypełniając testament ojca, organizuje szereg koncertów. Jeśli Cię to interesuje, udaj się na koncert – Stalowa Wola nie jest tak daleko!

Piotr Nalepa Breakout Tour odbędzie się 24 stycznia w Stalowej Woli, ale dla miłośników bluesa to nie powinno stanowić przeszkody. Młody Nalepa wypełnia testament słynnego ojca.
„W spadku ci daję prosto w oczy wiatr
weź także me niepewne jutro
i jeśli umiesz, synu, coś z nim zrób
zostawiam ci też próg, na którym siada nocą blues”
– śpiewał kiedyś Tadeusz Nalepa.

24 stycznia o godz. 20 w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli będziemy świadkami wypełniania testamentu, który synowi powierzył Nalepa.

TADEUSZ NALEPA Ojciec polskiego bluesa

„Blues” nagrany w 1972 r. przez Tadeusza Nalepę i zespół Breakout jest jedną z najważniejszych polskich płyt rockowych. Do historii przeszła też okładka płyty – z fotografią „ojca polskiego bluesa” trzymającego za rękę syna Piotrka. O tym, że warto realizować testament ojca, Piotr przekonał się podczas czerwcowego „Breakout festiwal” w Rzeszowie. Plejada gwiazd: Ewa Bem, Kasia Kowalska, Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz, Artur Gadowski, Perfect, Dżem pokazała potężną siłę rażenia utworów spółki Nalepa – Loebl. Wzruszony Piotr (syn Nalepy) z grupą Nie – Bo akompaniował im wszystkim. Po takim doświadczeniu podjął decyzję o powołaniu projektu „Piotr Nalepa Breakout Tour”, który ma na celu popularyzację dorobku ojca.
Partnerem Piotra, nieprzypadkowo zresztą, został Robert Lubera – lider grupy Nie – Bo. Robert debiutował na scenie w wieku 13 lat wykonując covery Breakoutu. Później wielokrotnie spotykał się z Tadeuszem Nalepą, odbierając z jego rąk nagrody na festiwalach bluesowych, a także wspólnie występując.
Koncert „Piotr Nalepa Breakout Tour” jest niezwykły, jak podkreśla lider, choćby z tego powodu, że po raz pierwszy od 29 lat, prezentowane są obok siebie piosenki Tadeusza oraz Miry Kubasińskiej – matki Piotra (a żony Tadeusza). Wyzwania, ze wspaniałym rezultatem, podjęła się córka Roberta – Jean Lubera.
Piosenek jest tyle, że koncert może trwać nawet trzy godziny. Ale to już zależy od publiczności.
Bilety: przedsprzedaż – 20 zł, w dniu koncertu – 25 zł.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Tadeusz Nalepa.