12 września 2024

Było, nie minęło… Jubileusze Gimnazjum nr 3 za nami

W piątek 16 października 2015 r. w Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie odbyła się uroczystość obchodów 15. rocznicy nadania szkole imienia i 16. rocznicy powstania gimnazjum.

Reklamy

 

Było pięknie i wzruszająco. O godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. św. Mikołaja miała miejsce Msza św. z udziałem społeczności szkolnej, nauczycieli, rodziców i zaproszonych gości oraz pocztów sztandarowych gimnazjum i szkoły podstawowej nr 3, sąsiadujących szkół im. Jana Pawła II z rejonu hrubieszowskiego oraz gimnazjów z miasta Hrubieszowa. Zgromadzonych na Mszy świętej powitał ks. Dziekan Wiesław Oleszek. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Biskup Mariusz Leszczyński. Wraz z ks. Biskupem Mszę św. koncelebrowali Kapelan Zamojsko Lubaczowskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, ks. Prałat Wiesław Galant, ks. Prałat Andrzej Puzon i Proboszcz Parafii Czerniczyn ks. Piotr Kawecki. Ks. Biskup wrócił pamięcią do wydarzeń dnia wyboru Karola Wojtyły na Papieża i zachęcał młodzież, aby nikt jej nie odebrał miłości do szkoły.

    Po Mszy św. wszyscy zgromadzili się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie. Atmosfera była wyjątkowa: dekoracje, wystawy przedstawiające wydarzenia z życia szkoły, osiągnięcia dydaktyczne i sportowe, pracę wychowawczą z Patronem, Był czas na chwilę wspomnień, obejrzenie prezentacji multimedialnej zdjęć najważniejszych wydarzeń z życia szkoły – od momentu powstania do dnia dzisiejszego, wystawa nagrodzonych prac plastycznych i poetycko literackich.

Reklamy

    „Twój świat wyznaczają ludzie, których się spotyka, zdarzenia, w których się uczestniczy i wspomnienia, które chce się mieć. Warto wspominać ludzi, miejsca i zdarzenia” mówił Jan Paweł II. Ten cytat oddaje w pełni nastrój wyjątkowego święta, jakim jest jubileusz 15-lecia nadania imienia i 16. rocznica powstania szkoły. I dziś nadszedł ten czas… Dzisiejsza uroczystość jubileuszu 16-lecia szkoły i 15-lecia nadania jej imienia, jest okazją do wspomnień, do spotkania osób związanych z naszą szkołą, wreszcie jest okazją do podziękowań za wsparcie udzielane nam, w trakcie działań prowadzących do osiągnięcia wyznaczonych celów edukacyjnych i wychowawczych”. Tymi słowami dziękując za przybycie Dyrektor ZSM nr 3 Danuta Krawczuk powitała serdecznie gości:

Ks. Biskupa Mariusza Leszczyńskiego, Jana Lelonka – Kierownika Oddziału Zamiejscowego Lubelskiego Kuratora Oświaty w Zamościu, Tomasza ZającaBurmistrza Miasta, Andrzeja Serafina Przewodniczącego Rady Miasta, Mariana Cisło – Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Prawa i Administracji, Ks. Prałata Wiesława Galanta, Kapelana Zamojsko-Lubaczowskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, ks. Dziekana Wiesława Oleszka, ks. Prałata Andrzeja Puzona, ks. Piotra Kaweckiego, ks. Jana Kota, Szymona Patkowskiego Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, Elżbietę Telegę Niemczyk – Inspektora Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, Emilię Feliksiak Dyrektora HDK,Halinę Kurek Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Marka Watrasa Dyrektora HOSIR, Dorotę Grzymałę Pracownika Muzeum, Wojciecha Antoniuka – Prezesa Stowarzyszenia Edukacyjnego „Razem”, Zuzannę Korycką – Kierownika Oddziału PCK w Hrubieszowie, Aleksandrę Kopczyńską – pracownika Biblioteki Pedagogicznej, byłych dyrektorów gimnazjum nr 3 Jadwigę Mazur i Annę Świstowską, Delegacje Zamojsko-Lubaczowskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II: Alinę Sidorowicz – Dyrektora Szkoły Podstawowej w Mienianach, Danutę Smalej – Wicedyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Moniatyczach, Dorotę Błaszczuk – Dyrektora Gimnazjum im Jana Pawła II w Trzeszczanach, Jadwigę Śledź – Nauczycielkę Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miączynie, Katarzynę Podgórską Smołę i Zbigniewa Buczyńskiego – Nauczycieli Szkoły Podstawowej w Uchaniach, Celinę Koisz – Nauczycielkę Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Krasnobrodzie. Dyrektorów ościennych zespołów szkół i przedszkoli:Andrzeja Pachlę – Dyrektora ZSM nr 1, Andrzeja Jurczyńskiego – Dyrektora ZSM nr 2, Dorotę Pirogowcz – Dyrektora Przedszkola nr 2, Marię Jastrzębską – Dyrektora Przedszkola nr 3, Teresę Migas – Dyrektora Przedszkola nr 1, Bożenę Florek – Dyrektora Przedszkola nr 5, Barbarę Nalepę – Dyrektora Przedszkola „Mamy siebie”, Justynę Buczko – Nauczycielkę PZPSW. Prezydium Rady Rodziców na czele z Przewodniczącą Rady Rodziców Anną Wiśniewską, Grono pedagogiczne i pracowników Zespołu Szkół Miejskich nr 3,  nauczycieli, którzy pracowali na przestrzeni 16 lat w Gimnazjum nr 3 i nauczycieli emerytów, rodziców, uczniów oraz absolwentów Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie i delegacje Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala”.

Reklamy

    Za przybycie i uświetnienie uroczystości wyraziła wdzięczność Pocztom Sztandarowym i ich opiekunom ze Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Mienianach i Uchaniach, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Moniatyczach, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Trzeszczanach i w Miączynie, Gimnazjum nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Hrubieszowie, Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie oraz Gimnazjum im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie.

    W dalszej części nawiązała do wydarzeń sprzed 16. lat kiedy to w wyniku reformy oświaty w budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie swoją historię zaczęło pisać Gimnazjum nr 3, by już rok później 16 października 2000 r. obrać za Patrona szkoły niekwestionowany autorytet Papieża Polaka Jana Pawła II. Przypomniała pierwsze działania szkoły związane z nadaniem imienia i kolejne inicjatywy szkolne i poza szkolne związane z Patronem, które są wynikiem pracy całej społeczności i mają na celu ciągłe wzbogacenie wiedzy na temat Patrona.

Swoje wystąpienie pani dyrektor zakończyła słowami: „Pragnę podziękować i wyrazić uznanie dla każdego wysiłku, który został włożony przez byłych i obecnych pedagogów, pracowników szkoły, wszystkich rodziców i absolwentów – za wszystko co powstawało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów i całego środowiska”.

    Po wystąpieniu pani dyrektor, jak co roku podczas Święta Patrona przyszedł czas na najważniejszy moment dla uczniów klas pierwszych gimnazjum. Delegacje klas stanęły po dwóch stronach sztandaru i powtarzały słowa przysięgi:  

My, uczniowie klas pierwszych, Gimnazjum Nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie uroczyście ślubujemy:

  • uczciwą nauką i pracą służyć prawdzie, sprawiedliwości, miłości w naszym szkolnym codziennym życiu,
  • dochować wierności swoim młodzieńczym ideałom i nie zawieść nadziei, jaką pokłada w nas Jan Paweł II,
  • budować naszą przyszłość w odniesieniu do tradycji narodowych, w poszanowaniu kultury polskiej i języka polskiego, w duchu miłości do Ojczyzny,
  • swoim przykładem i postawą godnie reprezentować gimnazjum w szkolnym środowisku.

    Potem był czas przeznaczony na przemówienia zaproszonych gości, którzy na ręce dyrektor ZSM Nr 3 złożyli gratulacje, kwiaty i upominki. Życzenia na okoliczność Jubileuszu nadesłali również: Arkadiusz Bratkowski – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Krzysztof Babisz – Lubelski Kurator Oświaty, ks. Tomasz Sokół – pierwszy katecheta Gimnazjum nr 3 i Stanisław Saj – Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Radzięckiej.

    Po przemówieniach ogłoszono wyniki konkursu plastycznego „Jan Paweł II – Patron Rodziny” oraz Konkursu Poetycko – Literackiego „Przyszłość ludzkości idzie przez rodzinę”. Nagrody zwycięzcom wręczyli; ks. Biskup Mariusz Leszczyński, Jan Lelonek kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium Oświaty, Burmistrz Miasta Tomasz Zając i dyrektor Danuta Krawczuk.

    Następnie młodzież gimnazjalna zaprezentowała pantomimę „Jan Paweł II – siewca miłości”. Wywołała ona niesamowite wrażenie i niejedna łza zakręciła się w oku. Nastrój był nostalgiczny i podniosły – historia trzech drzew była wzruszająca oraz dawała wiele tematów do zastanowienia. Młodzież przygotowały i wyreżyserowały spektakl nauczycielki gimnazjum: Dorota Bożek, Aneta Franke i Aneta Derlak.

    Wszyscy obecni na uroczystości otrzymali okolicznościową publikację, folder oraz znaczek z jubileuszowym nadrukiem. Po smacznym obiedzie, był jeszcze czas na chwilę rozmowy, wspomnień i obejrzenia wystawy dorobku szkoły. Przygotowanie Jubileuszu Gimnazjum nie byłoby możliwe bez pomocy osób prywatnych, firm i instytucji.

Dyrekcja Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Hrubieszowie składa podziękowania:

    Serdecznie dziękujemy:

  • Panu Tomaszowi Zającowi – Burmistrzowi Miasta Hrubieszowa;
  • Pani Agnieszce Strzeleckiej – Cukiernia „Kraina Ciast i tortów”;
  • Firmie „Mawi – Fotografia Szkolna”;
  • Studiu „ Spektrum” w Zamościu;
  • Pani Emilii Feliksiak – Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury;
  • Panu Markowi Watrasowi – Dyrektorowi HOSiR;
  • Pani Marcie Gidzińskiej – „Hurtowa sprzedaż cytrusów, owoców i warzyw”;
  • Panu Dariuszowi Skibie – „Piekarnia Trzeszczany”;
  • Panu Grzegorzowi Szelągowi – Restauracja „Staropolska”.

Dziękujemy Rodzicom za życzliwość i pomoc finansową. Podziękowania składamy na ręce Przewodniczącej Rady Rodziców Zespołu Szkół Miejskich nr 3 Anny Wiśniewskiej.

Dziękujemy naszej kuchni za przygotowanie poczęstunku dla gości z okazji jubileuszu.

Dziękujemy Nauczycielom, Pracownikom administracji i obsługi naszej szkoły za zapał, gotowość do działania, za mądrość i kreatywność.

Dziękujemy Uczniom – to dzięki Nim nasza praca dydaktyczna i opiekuńczo-wychowawcza ma pełny sens.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, by jubileusz stał się prawdziwym świętem szkoły i lokalnej społeczności.

    Jubileusz 16-lecia powstania i 15-lecia nadania imienia Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie należy już do historii. I choć nazywany szklanym lub kryształowym pokazał, że nasza szkoła jest placówką z tradycjami, szanującą i kultywującą swoją historię w myśl słów Patrona Jana Pawła II, które wypowiedział w Gnieźnie w 1979 r.:

„W dziejach kultury polskiej odzwierciedla się dusza narodu. Żyją w nich jego dzieje. Jest ona nieustającą szkołą rzetelnego i uczciwego patriotyzmu.(…) Te słowa mówi do was człowiek, który swoją duchową formację zawdzięcza od początku polskiej kulturze, polskiej literaturze, polskiej muzyce, plastyce, teatrowi – polskiej historii, polskim tradycjom chrześcijańskim, polskim szkołom, polskim uniwersytetom. Proszę was: Pozostańcie wierni temu dziedzictwu! Uczyńcie je podstawą swojego wychowania! Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej dumy! Przechowajcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo!”.

 

M.B