6 grudnia 2023

Cardio na rolkach? Proszę bardzo!

Niezależnie od tego, czy chcemy pośmigać na rolkach na zatłoczonym wybrzeżu, czy na chodniku w centrum miasta – wszędzie, gdzie znajdują się długie odcinki gładkiej nawierzchni, można być więcej niż pewnym, że spotka się tam w słoneczny dzień tłum rolkarzy. Ich rytmiczny ruch ciała pozostawia blogerów i rowerzystów w kurzu.

Reklamy

 

Gładki ruch poślizgowy może wyglądać na mało angażujący fizycznie, ale tak naprawdę jest to jedna z najtrudniejszych czynności związanych z układem sercowo-naczyniowym.

 

Cardio na rolkach

Reklamy

Ćwiczenia układu sercowo-naczyniowego to rytmiczne działanie mięśni tlenowych, które wymagają od tlenu regeneracji adenozynotrifosforanu lub ATP – źródła skurczu mięśni. Trwające zapotrzebowanie na tlen zwiększa szybkość i głębokość oddychania i sprawia, że serce pompuje szybciej i mocniej dostarcza krew z tlenem do mięśni roboczych. Jazda na rolkach daje mięśniom dolnego ciała niesamowity trening. Ich ciągły skurcz, powoduje znaczne zapotrzebowanie na większa pracę układu sercowo-naczyniowego, zapewniający stały dopływ tlenu.

Ćwiczenia, takie jak jazda na rolkach właśnie – czyli te, które wymagają ciągłego korygowania równowagi, tak naprawdę wymagają ustabilizowania działania mięśni rdzeniowych w celu ponownego położenia środka ciężkości, co ułatwia jazdę na łyżwach podczas ćwiczeń. Podczas gdy duże mięśnie górnej części ciała nie są bezpośrednio zaangażowane w lokomocję, to w mniejszym stopniu uczestniczą właśnie w stabilizowaniu.

 

Zapotrzebowanie na energię

Ponieważ rolki angażują tak wiele dużych mięśni do poruszania się w ciągłym, rytmicznym tempie zapotrzebowanie na tlen i energię jest wysokie. Poza tym, płynny ruch ślizgowy podczas jazdy zmniejsza nacisk na stawy, co jest problemem podczas korzystania z wielu innych typów kardio.

 

Porady

Podobnie jak w przypadku innych dyscyplin sportowych, konieczne jest opanowanie podstawowych umiejętności jazdy na rolkach. Najważniejsze jednak jest to, by wyposażyć się w rolki wysokiej jakości uzupełnione dobrym wyposażeniem ochronnym. Szeroki wybór takiego sprzętu można znaleźć w sklepie sportowym Asport.pl

 

 

fot. mat. sponsora