Chcesz mieć kajak ale nie masz miejsca? Jest na to sposób!

Osoby interesujące się amatorsko wiosłowaniem coraz chętniej decydują się na kajaki czy kajaki dmuchane. Nie są one jednak jedyną wodną dyscypliną sportową, dostarczającą uprawiającym ją niesamowitych wrażeń. Dużą i nieustannie rosnącą popularnością cieszy się pływanie na desce SUP. Co to takiego deska SUP i czym się różni od tradycyjnego kajaka oraz kajaka dmuchanego? Czy postawienie na deskę SUP z siedziskiem kajakowym to dobry wybór? Dowiedz się więcej z niniejszego artykułu.

Reklamy

Kajak dmuchany – co to takiego?

Jak wiemy, kajak dmuchany, inaczej nazywany pneumatycznym, jest wykonany z gumy i napełniany powietrzem. To sprawia, że kajak dmuchany jest poręczny oraz lekki. Jest także wykonywany z wysokiej jakości materiałów, przez co możemy mieć pewność co do jego trwałości oraz wytrzymałości. 

Deska SUP – co to takiego?

Nazwa deski SUP pochodzi z języka angielskiego (od słów Stand Up Paddle) i tłumaczy się ją jako „wiosłowanie na stojąco”. I właśnie na tym, w największym uproszczeniu, polega wiosłowanie na desce SUP. Podobnie jak w tradycyjnym kajaku czy kajaku dmuchanym, tutaj również musimy wiosłować, ale robimy to w innej niż dotychczas pozycji, bo stojącej.

Nie ma ograniczeń co do tego, kto może pływać na desce SUP. Nie jest to zależne ani od wieku, wagi, ani też nie potrzeba posiadać do tego szczególnych umiejętności. Jest to jeden z bezpieczniejszych typów sportów. Nawet dzieci i młodzież dobrze sobie radzą z tego rodzaju pływaniem, choć oczywiście trzeba zachowywać podstawową ostrożność. Jeśli nie potrafimy pływać, to powinniśmy pamiętać o założeniu kamizelek ochronnych.

Istnieją różne rodzaje desek SUP do wyboru. Przykładowo pompowane deski SUP są doskonałe dla osób, które chcą się cieszyć kajakowaniem, a nie mają na to miejsca – ponieważ zajmują one bardzo mało przestrzeni. Natomiast twarde deski SUP, przypominające deski surfingowe, są solidne oraz sztywne, ale do ich transportowania potrzebny jest bagażnik oraz odpowiedni pokrowiec. Czy kajak dmuchany jest rozwiązaniem tego dylematu?

Deska SUP czy kajak dmuchany?

Pływanie kajakiem dmuchanym to stosunkowo łatwa dziedzina sportu, z którą niemal każdy jest w stanie sobie poradzić. Może się wydawać, że z deską SUP będzie trudniej, ale to tylko pozory. Nie da się zatem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, na którą z desek postawić. Każda ma bowiem swoje zalety i słabe strony. Nieco inne są wrażenia podczas wiosłowania na desce SUP, a inne na kajaku dmuchanym. Jeżeli bardzo trudno jest nam dokonać jednoznacznego wyboru, to możemy przykładowo postawić na rozwiązanie kompromisowe i wybrać deskę SUP z siedziskiem kajakowym. Dzięki temu możemy się cieszyć zaletami wiosłowania na siedząco, ale też na stojąco. Dodatkowo daje nam to możliwość ćwiczenia różnych partii naszego ciała, podziwiania pięknych widoków z różnych perspektyw, a także odpoczynku po męczącym wiosłowaniu na stojąco.

Jak widać, deska SUP daje nam wiele rozmaitych możliwości, a przy tym pozwala zaoszczędzić dużą ilość miejsca. Z tego względu będzie odpowiednia dla każdego, komu zależy na kajakowaniu, a nie ma na to odpowiedniej ilości dostępnej przestrzeni.

Pamiętajmy, że siedzisko kajakowe nie będzie zajmowało zbyt dużo miejsca, a dodatkowo istnieje możliwość przewożenia go przymocowanym do deski. Niektóre typy desek SUP posiadają siedzisko już gotowe w zestawie; można jednak dokupić je również osobno. Daje ono gwarancję wygody dzięki podparciu pod plecy.

Deska SUP z siedziskiem kajakowym to doskonały wybór i świetna inwestycja, dzięki której nie pozostajemy zmuszeni do dokonania jednoznacznego wyboru pomiędzy tradycyjnym kajakiem a nowoczesną deską SUP. Dzięki specjalnym zaczepom na desce możemy w prosty sposób montować i demontować nasze siedziska w czasie zaledwie kilku minut. To wszystko pozwala nam w zależności od naszych potrzeb i indywidualnych preferencji korzystać z deski w wybrany przez nas sposób.

­

(tekst i fot. mat. partnera)