22 maja 2024

Co może sprawić że podróż będzie łatwiejsza?

W czasie zimy korzystanie z auta nie należy do najprostszych rzeczy. Kiedy temperatura rankami spada poniżej zera, możemy mieć niemały problem.

 

Takie sytuacje powodują, że kierowcy nie nudzą się porankami w czasie odśnieżania swojego samochodu. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka rad, które mogą znacznie umilić nam korzystanie z samochodu w czasie zimy. Umieszczenie w samochodzie takich gadżetów jak odmrażacz do szyb czy prostownik może sprawić, że będziemy czuli się znacznie bezpieczniej, a korzystanie z samochodu będzie bezpieczniejsze. O jakich kwestiach należy pamiętać?

 

 

Wyłączenie wycieraczek

W czasie zimy bardzo często podróżujemy ze stale włączonymi wycieraczkami. Dlaczego? Oczywiście ze względu na ciągły deszcz i śnieg. Każda kierowca liczy na poprawę widoczności poprzez takie działanie. Dobór odpowiedniego modelu wycieraczek do naszego auta to rzecz podstawowa. Jednak tylko to nie wystarczy, należy także korzystać z nich w odpowiedni sposób. Bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, gdy po wyłączeniu samochodu wycieraczka zostaje na środku szyby. Następnie szyba zostaje, skuta lodem, a kiedy uruchomimy pojazd, wycieraczka ruszy do pracy. Taki proces bardzo często kończy się zerwaną gumą, a to uniemożliwia nam jazdę w czasie deszczu czy śniegu. W momencie, gdy będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, należy zaraz po wyłączeniu silnika sprawdzić, czy wycieraczka wróci na swoje pierwotne miejsce. Nie powinniśmy także zostawiać uruchomionej wycieraczki, w czasie jazdy, kiedy nie mamy do czynienia ze śniegiem czy deszczem. Jej praca na suchej szybie prowadzi do szybkiej eksploatacji oraz pojawiania się jasnych smug na szybie, które utrudniają widoczność. Do takich sytuacji dochodzi za sprawą soli drogowej, małego przymrozku czy nieodpowiedniego typu płynu do szyb.

 

Odśnieżanie czujników

Osoby, których samochody są wyposażone w czujniki parkowania, powinni zwracać na nie szczególną uwagę. Należy je odśnieżać za każdym razem, kiedy jest taka potrzeba. Kiedy mamy do czynienia z pojazdem, w którym został zaimplementowany aktywny tempomat lub czujnik zmiany pasa ruchu, również należy dokładnie je odśnieżać. W większości modeli znajdują się one w atrapie chłodnicy. Nie możemy także zapomnieć o odśnieżaniu lusterek oraz przedniej szyby. To właśnie tam producenci bardzo często montują kamery. Jeżeli zignorujemy śnieg na naszych czujnikach, nie mamy co liczyć na sprawnie działające systemy.

 

Chłodzenie szyb przed zakończeniem podróży

Osoby, które mają już dość codziennego skrobania szyb, mogą troszkę sobie uprościć cały proces. Ryzyko oblodzenia naszej szyby będzie znacznie mniejsze, jeśli schłodzimy szybę zaraz przed zakończeniem poprzedniej podróży. Kiedy sprawimy, że szyba jest chłodna, śnieg, jaki spadnie, nawet się na niej nie stopi, dzięki czemu prawdopodobieństwo, że na szybie pojawi się tafla lodu, jest bardzo małe. Równie dobrym sposobem, jaki prowadzi do uniknięcia lodu na szybie, są różnego rodzaju maty. Ostatnim ze sposobów może być chemiczny specyfik, którego zadaniem jest odmrażanie szyb.


Wyłączenie ESP

Auta, w których został zaimplementowany system ESP i ASR bardzo często mają skłonność do gwałtownej interwencji, w momencie boksowania opon w śniegu. W trakcie jazdy oba te systemy są odpowiedzialnie za zwiększenie naszego bezpieczeństwa i dokładnie to robią. Jednak kiedy znajdziemy się w śniegu, mogą one bardzo utrudniać nam, wydostanie się z zaspy. Na drodze nie należy rezygnować z tych systemów, jednak kiedy wybieramy się w tereny górskie, warto je wyłączyć. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie można z nich korzystać, kiedy na kołach mamy założone łańcuchy.

 

Nie zostawianie rozładowanego akumulatora na drodze

Akumulator to dość drogi sprzęt, dlatego warto o niego dbać tak bardzo, jak to możliwe. Im niższą temperaturę mamy na dworze, tym większa szansa, że nasz samochód po prostu nie odpali. Wraz ze spadaniem temperatury w naszym samochodowym akumulatorze spada jego pojemność baterii. Bardzo często w takich momentach kierowca będzie musiał posiłkować się innym rodzajem transportu, gdyż skorzystanie z auta będzie po prostu niemożliwe. W naładowanym akumulatorze elektrolit nigdy nie powinien zamarznąć. Jednak, kiedy bateria nie będzie naładowana i elektrolit zamarznie, może dojść nawet do rozsadzenie płyt lub całego akumulatora. Dlatego pod żadnym pozorem nie należy zostawiać nienaładowanego akumulatora na mrozie. Takie działanie będzie się po prostu wiązałem z jego zniszczeniem.

 

Zwrócenie uwagi na wodę w paliwie

Osoby posiadające samochody wyposażone w silniki diesla powinni zwrócić szczególną uwagę na korki lodowe. Możemy się z nimi spotkać nawet wtedy, gdy korzystamy jedynie z paliwa najwyższej jakości. Z jakiego powodu w baku pojawia się woda? W większości wypadków dzieje się tak, ponieważ para wodna, jaka gromadzi się na ściankach zbiornika, po prostu się skrapla. Oczywiście w filtrach paliwa są zaimplementowane specjalne separatory odpowiedzialne za oddzielenie paliwa od wody. W związku z tym przed każdą zimą warto sprawdzić, czy ten element nie powinien zostać wymieniony. Warto jednak zrobić coś jeszcze. Co? Nie powinno się jeździć na rezerwie, gdyż im większa ilość powietrza zgromadzi się w zbiorniku, tym szansa na skraplanie będzie większa.

 

Zabezpieczenie uszczelek

Sposobów, aby radzić sobie z zimą, jest wiele. Warto się do nich stosować, gdyż dzięki nim znacznie zwiększymy to, co najważniejsze, czyli nasze bezpieczeństwo. Jeśli będziemy potrzebowali narzędzi do naprawy naszego samochodu, warto skorzystać z oferty sklepu czesciauto24.pl. To zaufana firma, która swoim klientom oferuje produkty najwyższej jakości. Wiele zadowolonych klientów tylko potwierdza te słowa.  

Nawet kiedy nie mamy do czynienia z zimą stulecia, a temperatury na dworze są całkiem zadowalające, warto zastanowić się nad środkiem odpowiedzialnym za odmrażanie boków drzwi. Dzięki takiemu działaniu uszczelka, jaka pracuje pod wpływem otwierania, nie będzie się niszczyła tak bardzo, jak się dzieje bez danych specyfików. Jeden niechciany ruch może sprawić, że uszczelka zostanie zerwana, w związku z tym warto zapobiegać, aby nie narobić sobie kłopotów. Jeśli nie mamy dostępu do specjalnego odmrażacza, warto użyć wazeliny. Smarowanie uszczelek właśnie nią może dać naprawdę zadowalający efekt. Również najzwyklejszy spray do deski rozdzielczej nada się do tego zadania.

 

 

(tekst i fot. mat partnera)