28 kwietnia 2024

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Listopad 1 – 3

Poniżej prezentuję wydarzenia, które miały miejsce w latach dawnych i bliższych, w dniach od 1 do 3 listopada na Ziemi Hrubieszowskiej. Czy były inne, dla wielu również ważne? Na pewno, dlatego można, a nawet trzeba o nich pamiętać i podzielić się tą wiedzą z innymi.

1.11.1847 r. – urodził się wieloletni lekarz hrubieszowskiego szpitala Konstanty Stecki, o czym informuje tablica pamiątkowa wisząca w kościele pw. Św. Mikołaja w Hrubieszowie.  Zmarł  nagle około 20 maja 1900 r. w Hrubieszowie.

1.11.1917 r. – stanowisko inspektora szkolnego w Hrubieszowie objął Kazimierz Juszczakowski (ur. 23 I 1884 r., m.in. odznaczony Krzyżem Niepodległości za pracę tajną oświatową przed I wojną światową wśród robotników oraz Złotym Krzyżem Zasługi, autor 23 pozycji) w tym okresie starostą powiatowym był Chmielarski, a komendantem powiatowym pułkownik Weiss. Zmarł w 1969 r.

1.11.1926 – od miesiąca w Hrubieszowie działa nowo otwarta szkoła Średnia Szkoła Zawodowa Żeńska o typie krawiecko – bieliźniarskim liczącej w I klasie 21 dziewcząt. Program nauczania obejmował zajęcia warsztatowe i przedmioty ogólnokształcące. Sala warsztatowa mieściła się w prywatnym budynku Sióstr Skrytek przy ul. 3 – Maja (Nowej). Zajęcia trwały od 8 do 12.00, a lekcje w budynku Gimnazjum Męskiego im St. Staszica przy ul. 3 Maja w godzinach od 14 do 18.00. Naukę zaplanowano na 3 lata.  Wykładowcami byli nauczyciele Gimnazjum, m.in. Michał Wańczyk – rysunki, Franciszek Łapka – język niemiecki, Adam Dubik – historii. Kierownictwo szkoły objęła p. Julia Wojsławówna. Opłata za szkołę wynosiła 10 zł miesięcznie.

1.11.1971 r. – Cech Rzemiosł Różnych w Hrubieszowie rozpoczął pracę we własnym budynku przy ul. Partyzantów, w tym czasie zrzeszał 763 zakłady rzemieślnicze, z czego w mieście 209.

2.11.1985 r. – w Hrubieszowie urodziła się Edyta Grzyb (obecnie po mężu Litwiniuk), wybitna lekkoatletka. Reprezentowała Unię Hrubieszów, Agros Zamość i AZS AWF Warszawa. Medalistka Mistrzostw Polski, zrzeszenia LZS i AZS. Drużynowa Mistrzyni Polski z AZS AWF Warszawa. Obecnie m.in. Trener personalny i dietek, propagator zdrowego trybu życia. Mama trzech córek. Rywakizuje w triathlonie i biegach. Często występuje w mediach. Współpracuje z Annaą Lewandowską, żoną kapitana reprezentacji Polski w piłce nożnej Robertem.

***

2.11.1999 – pierwszy prezes i współzałożyciel Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty  AK w Hrubieszowie kpt. rez. Ryszard Kasprowicz ps. „Lwie Serce” otrzymał dyplom z okazji 80. urodzin od Zarządu Koła ZBŻZiOR nr 4 w Hrubieszowie.

2.11.2001 r. Zamojska Klasa Okręgowa w piłce nożnej, wyniki: Echo Zawada – Kresy Dołhobyczów 3:2; Korona Łaszczów – Kryształ Werbkowice 2:2; Płomień Spartan Nieledew – Sokół Zwierzyniec 2:2.

1 – 2.11.2005 –  przeprowadzona została pierwsza kwesta na odnowę zabytków cmentarnych. Kwestę zorganizował powołany z inicjatywy Burmistrza Miasta, Społeczny Komitet Ratowania Zabytków, a celem zbiórki było zebranie środków na odnowienie zabytkowych mogił cmentarza parafialnego. Udało się uzbierać prawie 6 tysięcy złotych, co jak na pierwszą edycję kwesty, wydaje się być sumą niemałą.

2.11.2009 r. – Gminny Ośrodek Kultury w Hrubieszowie z/s. w Wołajowicach zorganizował Sztafetowy Bieg Pamięci. W biegu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie i Szpikołosach oraz młodzież z Gminnego Gimnazjum w Moniatyczach i Kozodawach.

***

3.11.1918 r. – nocą z 2 na 3 po 146 latach zaborów nastąpiło wyzwolenie Hrubieszowa. Miasto zostało przejęte przez lokalną organizację Polskiej Organizacji Wojskowej, której członkowie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Pożarnej rozbroili żołnierzy austriackich zapobiegając jednocześnie planowanej przez nich wywózce mienia Hrubieszowian sędzia Gatinkiewicz, przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego, zarządza osadzenie przez członków POW posterunków w mieście. W rozbrojeniu Austriaków pomagali też członkowie Straży Pożarnej. Rankiem 3 listopada powołano w mieście władze polskie – komisarzem rządowym z ramienia Rady Regencyjnej został Kazimierz Juszczakowski.

3.11.2006 r. – w Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie miała miejsce tradycyjna uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Po przemówieniu, w którym dyr. Marian Cisło powitał pierwszoklasistów w imieniu szkoły i oficjalnie zaprosił ich do grona słuchaczy SP nr 3, miało miejsce ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej.Pierwszoklasiści otrzymali pod swoją opiekę wyznaczone sale klasowe, a ich reprezentanci złożyli kwiaty w kąciku patrona, po czym przedstawili przygotowany przez siebie pod opiekuńczym okiem wychowawców – program artystyczny. W ślubowaniu udział wzięły 4 klasy pierwsze – ogółem 87 pierwszoklasistów. 

3.11.2006 r. – główną atrakcją pierwszego dnia XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej i Religijnej był koncert Majki Jeżowskiej, która rozbawiła wypełnioną salę Hrubieszowskiego Domu Kultury z łatwością właściwą długoletnim gwiazdom estrady. Między wykonywanymi piosenkami, wśród których były choćby „Na raz, na dwa…” czy „Najpiękniejsza w klasie” – piosenkarka wręczała najbardziej aktywnym widzom swoje plakaty i zdjęcia, a nawet zorganizowała konkurs tańca w parach.

3.11.2006 r. – w Siedlcach odbyły się Mistrzostwa Polski do lat 17-tu w podnoszeniu ciężarów Adam Sarzyński z Unii Hrubieszów w kat. 56 kg wywalczył srebrny medal wynikiem 181 kg (81+100).

3.11.2009 r. – odbyło się zebranie i wybory w Środowisku 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie. Wybrano Zarząd: Prezes – Marek Ambroży Kitliński, Wice – prezes do spraw organizacyjnych – Zbigniew Kasprowicz, Sekretarz – Tadeusz Bartnik, Skarbnik – Henryka Czerska, Członek – Roman Witwicki. Komisja Rewizyjna: Przewodnicząca – Grażyna Mirska, Członkowie – Tadeusz Opała i Eugeniusz Świstowski  

3.11.2011 r. – w hali SP nr 3 w Hrubieszowie odbyły się rejonowe zawody Gimnazjady w tenisie stołowym. Do finału wojewódzkiego awansowały dwie zawodniczki z powiatu hrubieszowskiego – Wiatrzyk Katarzyna z Mircza i Mazur Agata z Uchań.

Zobacz też:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń. Październik 1 – 3

Zerknij na Instagram →


Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński, foto – arch. 27 WDP AK Środowisko Hrubieszów