20 czerwca 2024

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek czerwca

Rozpoczął się czerwiec szósty miesiąc roku 2015, zapewne zapisze się nam w pamięci z niektórych hrubieszowskich wydarzeń, jak poprzednie? Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w początkowych dni czerwca z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze na pewno, dlatego można a nawet trzeba dopisać w komentarzach.

Reklamy


Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek czerwca

 

Czerwiec

Reklamy

 

1.06.1889 r. – W Hrubieszowie na Wójtostwie urodził się Antoni Wiatrowski. W rodzinie opornych unitów, którzy wychowali syna w wierze i przywiązaniu do kościoła. W rodzinnym mieście przebywał do 1919r. Już jako człowiek żonaty przeniósł się do Lublina, gdzie uczył w Szkole Rzemiosł im. Syroczyńskiego i Gimnazjum Lubelskim. Wykonując obowiązki nauczyciela studiował jednocześnie historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po powrocie do Hrubieszowa, z którym czuł się związany myślą i sercem, w 1925r. założył Szkołę Rzemieślniczą Sejmiku Hrubieszowskiego i został jej pierwszym dyrektorem. W 1929r. wyjechał z rodziną do Olkusza, podejmując tam pracę w Szkole Rzemiosł Przemysłowych. W 1945r. po raz trzeci wrócił do rodzinnego miasta. Organizował Prywatne Gimnazjum i Liceum dla Dorosłych im. Bolesława Prusa. Zmarł 28 grudnia 1957 roku. Regionalista Ziemi Hrubieszowskiej i Olkulskiej. Gromadził pamiątki dotyczące historii i geografii tych regionów. W wyniku podjętych prac oprócz monografii Hrubieszowa wydał broszurkę „Kościół podominikański w Hrubieszowie” oraz „Ilustrowany Przewodnik po Ziemi Olkuskiej”. W uznaniu wielkiego wkładu pracy w wydobywaniu mroków przeszłości Hrubieszowa Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie ufundowało tablicę pamiątkową w kościele parafialnym w Hrubieszowie z okazji 100 rocznicy urodzin Wiatrowskiego oraz wybiło pamiątkowy medal z Jego podobizną.

 

1.06.1942 r. – Około 3400 hrubieszowskich Żydów wywieziono i unicestwiono w Sobiborze.

Reklamy

 

1.06.1975 r. – W wyniku reformy administracyjnej kraju, zlikwidowano powiaty, w tym hrubieszowski.

 

1.06.1979 r. – Odbył się pierwszy w historii Hrubieszowa oficjalny mecz dziewcząt w piłce nożnej jedenastoosobowej, pomiędzy SP 1 Hrubieszów – ZSO 1 Hrubieszów, (czyli SP 2) 0:2 (0:1) 2 bramki strzeliła Grażyna Cyganowska (córka Ryszarda znanego motocrossowca), skład SP 1: E. Tarkowska, M. Zwolińska, B. Iwanicka, J. Garbula, J. Kowalczyk, M. Frąc, M. Żmura, B. Salewska, A. Sułkowska, M. Łopocka, J. Otręba, I. Gietka, E. Kowlaczyk, E. Dołba. Mecz zorganizował Marek A. Kitliński.

 

1/2.06 1991 r. – Przeprowadzono „Dni Horodła” z następującymi imprezami: gminne zawody strażackie, wystawa fotograficzna R. Gutalskiego, wystawa monet P. Urbaniaka, wystawa kwiatów, kiermasz książek, wystawy malarstwa Z. Patyjewicza i W. Zina, imprezy rekreacyjno – sportowe, koncert kapeli ”Sutki” z Hrubieszowa, imprezy kulturalno – oświatowe.

 

***

 

2.06.1924 r. – W Zamościu urodziła się Elżbieta Fabijańska. We wrześniu 1939 r. była uczennicą hrubieszowskiego gimnazjum, mieszkając z rodzicami przy ul. Zamojskiej. Jako nastolatka prowadziła dziennik (pamiętnik) aż do zakończenia II wojny światowej. Ukończyła studia filologiczne w 1951 r. Wyjechała do Szczecina i tam w różnych szkołach uczyła języka polskiego. Zmarła w 1966 r.. Pochowano w grobowcu rodzinnym w Zamościu.

 

2.06.1942 r. – Niemal wszystkie ulice w Hrubieszowie otrzymały nazwy niemieckie. Ulicę Piłsudskiego przemianowano na Bahnhof.

 

2.06.1974 r. – W Hrubieszowie rozegrano Spartakiadę Powiatową w piłce ręcznej, kolejność, kobiety: 1. PTR Turkowice, 2. SP 3 Hrubieszów, 3. LO Hrubieszów, mężczyźni: 1. LKS „Unia” Hrubieszów, 2. LO Hrubieszów, 3. ZSZ 1 Hrubieszów, 4. SP 2 Hrubieszów, sędziowali: R. Szachno, H. Wygachiewicz, H. Klimczuk, Zb. Krasucki, W. Nieradko, S. Rządkowski, A. Nieradko, L. Szeląg. Organizatorem zawodów był POSTiW w Hrubieszowie mieszczący się przy ul. Dzierżyńskiego 15 b tel. 28 – 36.

 

2.06.1999 r. – Zmarł światowej sławy prof. architekt, urbanista i konstruktor Stefan Du Chateau, honorowy obywatel miasta Hrubieszowa, założyciel w tym mieście Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko – Francuskiej im Stefana i Krystyny Małżonków Du Chateau, pochowany na polskim cmentarzu Montmorency w Paryżu.

 

2.06.2009 r. – Na terenie Jednostki Wojskowej w Hrubieszowie odbyła się bogata programowo, uroczysta konferencja poświęcona Polakom walczącym o własne życie i wolność Ojczyzny a zorganizowana przez miejscowy Klub Garnizonowy oraz Środowisko Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. Początek konferencji posiadającej motto „Wydrzeć prawdę – w Wołyniu miłości zbawienie” rozpoczął się od wysłuchania hymnu 27 WDP AK, minutą ciszy za tych, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę oraz wręczeniem kwiatów dla najstarszego obecnego członka Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie ppłk Franciszka Malickiego.

 

2.06.2012 r. – W Warszawie Artur Kern z Unii Hrubieszów zdobył brązowy medal w Mistrzostwach Polski Seniorów w Biegach Ulicznych na dystansie 5km – 14:10 min.

 

***

 

3.06.1906 r. – W Hrubieszowie na rolniczym osiedlu Sławęcin urodził się polski poeta Stanisław Ciesielczuk. W trakcie studiów NA Uniwersytecie Warszawskim dorabiał m.in. jako korektor w „Gazecie Warszawskiej” i „Ekspresie Wieczornym”. Spędzał wtedy czas zarówno w Warszawie, jak i Hrubieszowie – i tak było aż do rozpoczęcia II wojny światowej. Od 1927 roku należał do grupy literackiej „Kwadryga”. Od 1939 roku przebywał w Hrubieszowie, gdzie przeżył większą część okupacji hitlerowskiej. W marcu 1944 roku wrócił do Warszawy, gdzie zachorował na płuca i trafił do szpitala. Wypisał się z niego, gdy wybuchło powstanie warszawskie. Przeżył je, a po jego zakończeniu opuścił Warszawę i dotarł na Podhale. W 1945 roku wrócił do Hrubieszowa, gdzie 26.11. tegoż roku zakończył żywot chory na gruźlicę. Nazwisko poety nosi jedna z ulic w Hrubieszowie.

3.06.2000 r. – Podczas Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski Weteranów w WarszawieMałgorzata Muzyczuk z Unii Hrubieszów zdobyła złoty medal w biegu na 400 m a wynikiem 1:01,89 min ustanowiła rekord Polski dla 38-latków. Natomiast Edmund Sulowski wywalczył złoto w kuli – 13.74 m i dzień później srebro w dysku – 41.96 m

3.06.2012 r. – Ewa Mizdal z Unii Hrubieszów podczas Mistrzostw Polski w Podnoszeniu Ciężarów w Piekarach Śląskich zdobywając złoty medal w dwuboju ustanowiła dwa rekordy Polski w kategorii wagowej 75 kg , podrzut – 131kg, dwubój – 236 kg.

 

***

 

4.06.1989 r. po wyborach parlamentarnych oraz zmianie ustrojowej w Polsce, w kraju zostały przeprowadzone zmiany w strukturze administracyjnej. Wprowadzono ogniwa pośrednie między województwami i gminami w postaci rejonów i urzędów rejonowych. Powstał rejon Hrubieszów, ale bez gmin Białopole i Dubienka.

4.06.2006 r. – W Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się Dzień Strażaka. Uroczysta akademia poprzedzona była mszą w Kościele p.w. Św. Mikołaja w Hrubieszowie koncelebrowaną przez dziekanów: ks. Kazimierza Gawlika i ks. Andrzeja Puzona. Ważnym elementem uroczystości było poświęcenie i wręczenie sztandaru dla Koła Związku Emerytów i Rencistów RP w Hrubieszowie. Wręczono również odznaczenia. Np.: Złotą Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”: Ryszard Sidorski, Srebrną Odznakę Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej: Piłat Jerzy, Kisielewski Bernard, Brązową Odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”: Pani Halina Zięba, Panu Albiniak Jan, Panu Malinowski Lech. Złotym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” odznaczeni zostali: 1. Jaskorski Henryk, 2. Jeczeń Krzysztof. Srebrnym Medalem „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” uhonorowano: 1. Aleksandrowicz Wojciech, 2. Gronowicz Piotr. Brązowy Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa” wręczono: 1. Piłat Tomasz, 2. Brudnowski Szymon, 3. Jedrzejewski Andrzej. 4. Sendecki Piotr.


A to już było:

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek maja 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek kwietnia 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek marca 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek lutego 

WIADOMOŚCI – Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek stycznia Wyszukał i opracował – Marek A. Kitliński (mak)