Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – styczeń od 5 do 8

Styczeń roku 2016, zapewne zapisze się nam w pamięci z niektórych hrubieszowskich wydarzeń, jak poprzednie? Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 5 do 8 tego miesiąca z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba dopisać w komentarzach.

Reklamy


Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – styczeń od 5 do 8


5.01.1916 r. – Rozpoczęły się lekcje w polskiej szkole w Stefankowicach (nl Franciszek Malinowski), uczniów 37 w tym dziewcząt 29.

5.01.1938 r. – Urodził się Lucjan Szeląg, niezłomny działacz w zakresie upowszechniania kultury fizycznej. Założyciel i trener piłki ręcznej siedmioosobowej w Hrubieszowie w latach 60-tych XX Wieku. Przewodniczący PKKFiT w Hrubieszowie. Inspektor szkolny, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Hrubieszowie. Sędzia piłki ręcznej i nożnej. Odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrną Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Honorową odznaką Za Zasługi w Sporcie Szkolnym, Złotą Honorową Odznaką Przyjaciół Harcerstwa, Odznaką Przyjaciel Dziecka, „Medal Komisji Edukacji Narodowej”, Krzyż za Zasługi dla ZHP. Zmarł w 1998 r.

5.01.1941 r. – Urodził się Józef Skórzewski, który w barwach SRAKS „Unia” Hrubieszów uzyskał razem z kolegami awans do lubelskiej piłkarskiej ligi okręgowej w 1960 r. Wieloletni zawodnik pn, kibic i działaczem, w tym członek zarządu „Unii” Hrubieszów. W 1976 r. otrzymał proporczyk i odznakę Zamojskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej za wieloletnią grę w zespole „Unii” i działalność społeczną. W 1995 r. w związku z „50-leciem Hrubieszowskich Klubów Sportowych” otrzymał książkę z autografem od wybitnego trenera Kazimierza Górskiego. Ale i … w barwach OWF Hrubieszów w ramach zawodów wojewódzkich Ligi Przyjaciół Żołnierza 29 07 1957 r. w Zamościu zajął z kolegami 1 miejsce drużynowo i 2 miejsce indywidualnie w pięcioboju nowoczesnym gromadząc 2185 pkt. Po zdobyciu Mistrzostwa Okręgu LPŻ, na Mistrzostwach Centralnych LPŻ w Warszawie drużyna zajęła 3 miejsce. Indywidualnie był 8-my. Wywalczył 2 miejsce na Wojewódzkich Zawodach Szermierczych w szpadzie 06 08 1958 r. w Lublinie.

5.01.1949 r. – W Lublinie odbył się zjazd starostów powiatowych, hrubieszowski reprezentował wicestarosta Rafał Czarniecki.

5.01.1992 r. – Trener Unii Hrubieszów Henryk Lebiedowicz został członkiem Zarządu Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów w Lublinie.

5.01.2000 r. – Wystąpiono z wnioskiem do Rady Miejskiej Urzędu Miasta w Hrubieszowie o nadanie imienia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej ulicy w Hrubieszowie (tam gdzie jest obecnie np. Urząd Skarbowy).

 

***

 

6.01.1450 r. – Król Polski Kazimierz Jagiellończyk w przywileju wydanym w Sandomierzu w wigilię Trzech Króli, kieruje przez Rubieszów drogę handlową, nakazując kupcom jadącym z ziem ruskich z wszelkimi towarami do Radomia, Wrocławia, Poznania i innych miast, by przejeżdżali przez Rubieszów i tu opłacali cło.

6.01.1944 r. – Masowa egzekucja przez rozstrzelanie w centrum miasta Hrubieszów 42 żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich przez hitlerowców za działalność konspiracyjną.

6.01.do 14.02.1961 r. – Dokonano pomiarów zwierciadła wody gruntowej w otworach wiertniczych pod przyszłą Cukrownię w Werbkowicach.

 

***

 

7.01.1849 r. – Zmarł w swojej posiadłości w Kazimierówce pow. Hrubieszów Łukasz Gołębiowski jeden z pierwszych polskich etnografów, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Nauk, profesor literatury w Instytucie Pedagogicznym, powstaniec kościuszkowski i powstania listopadowego, bibliotekarz zbiorów Biblioteki Poryckiej. Pozostały po nim dzieła z zakresu ludoznawstwa i historii polskiej. Urodził się 13 X 1773 r.

7.01.1943 r. – Urodził się Roman Lewczuk s. Piotra. Działacz NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, po wprowadzeniu stanu wojennego 13.12.1981 r. internowany.

7.01.1995 r. – Odbyło się noworoczne spotkanie członków Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK w Hrubieszowie, podczas którego uhonorowano 14 osób Krzyżem Armii Krajowej przydzielonym przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę byli to: Agata Bochniak, Antoni Dmitrowicz, Józef Kopczyński, Bolesław Krucina, Leon Laskowski, Alfred Lewicki, Wanda Nieczyporowska, Józef Szwed, Władysław Tatys, Tadeusz Tomaszewski, Zbigniew Tomaszczuk, Aniela Urbaniak, Zygmunt Wilczyński, Adolf Żak oraz 32 Oznaki akcji „Burza” przyznane przez Komitet Organizacyjny 50–lecia Powstania Warszawskiego byli to: Ryszard Kasprowicz, Stanisław Bedychaj, Zygmunt Bogowski, Henryk Chmielewski, Antoni Dmitrowicz, Józef Garczyński, Józef Han, Eugeniusz Jachimczak, Czesław Jakubowski, Jan Jóźwiak, Ferdynand Kawecki, Tadeusz Kojder, Edward Kondracki, Józef Kopczyński, Wacław Kuźmiński, Leon Laskowski, Henryk Małecki, Czesław Markiewicz, Kazimierz Misiura, Józef Pucek, Henryk Surmaczyński, Walerian Stankiewicz (pośmiertnie), Wiktor Studziński, Bolesław Szwat, Eugeniusz Świstowski, Władysław Tatys, Piotr Koziej, Edward Krynicki, Zbigniew Tomaszczuk, Zygmunt Wilczyński, Maurycy Zawistowski, Adolf Żak. Wręczenia odznaczeń dokonali: mgr Czesław Podgórski – Burmistrz Miasta Hrubieszowa, ppł dypl. Adam Makara – D-ca Garnizonu Hrubieszów, ppłk mgr Janusz Sadowski – Komendant WKU, kpt. mgr Andrzej Puzon – Kapelan Garnizonu. Po części oficjalnej odbyła się zabawa taneczna.

7.01.1997 r. – Pan Józef Domański wysunął projekt budowy symbolicznego Pomnika – Grobu ażeby zachować w pamięci poległych żołnierzy 27 WD AK, projekt został przyjęty. Powołano Społeczny Komitet Budowy.

7.01. 2006 r. – w Dęblinie rozegrano  I Noworoczny Halowy Turniej Piłki Nożnej o puchar Burmistrza Miasta Dęblina i Dyrektora ZS nr 4 w Dęblinie: 1 miejsce – Unia Hrubieszów.

 

***

 

8.01.1820 r. – W Puławach urodził się Seweryn Gołębiowski syn Łukasza i Józefy z Pułaskich – historyk, biograf. W latach 1848 – 1849 przebywał z ojcem w Hrubieszowie i opracowuje dwutomowe dzieło „Czasy Zygmunta Augusta”. Zmarł na gruźlicę 20.05.1854 r. w Dziwaczkach k. Żytomierza.

8.01.1989 r. – Zmarł w Santa Barbara w Kalifornii (USA) polski inżynier i naukowiec Mieczysław Grzegorz Bekker. Pracując w General Motors Corporation AC w laboratoriach w Santa Barbara, przyczynił się do tego, że na podstawie jego koncepcji został skonstruowany w ramach programu Apollo pojazd Księżycowy Luna Pover. W 1971 r. jego pojazd znalazł się na Księżycu. Pozostawił po sobie liczne prace naukowe. Pisał także wspomnienia i malował akwarele. Urodził się 25.05.1905 r. w Strzyżowie gmina Horodło.

8.01.1995 r. – W GOK Horodło zorganizowano „Wieczór kolęd”, wystąpili: Zespół Śpiewaczy z Horodła i Strzyżowa, chór młodzieżowy ze Strzyżowa, Kapela Podwórkowa „Horodlacy”, dzieci z koła recytatorskiego i ogniska muzycznego.

8.01.1963 r. – Wydano Biuletyn TRH nr 1-2 (8-9) styczeń 1963 r., nakład 350 egz., 40 stron dwustronnych.  Zawierał: Materiały z III Walnego Zjazdu TRH 17 03 1963 r., Kapitan Bogusław Krawczyk – Zbigniewa Zalewskiego, materiały z Wiecu – Akademii w Uchaniach 13 I 1963 r. w 20 rocznicę wysiedlenia Uchań przez hitlerowców. Stan członków – 384, plus 25 sekcji warszawskiej.  Przyznano pierwsze srebrne odznaczenia ”Zasłużony dla powiatu hrubieszowskiego”, byli to: dr Jan Gurba z Lublina za prace publicystyczne dotyczące naszego powiatu, Wincenty Piątak za całokształt, Henryk Stamirski z Nowego Sącza za prace historyczne o powiecie horodelskim i powiecie grabowieckim.

8.01.1999 r. – W związku z likwidacją województwa zamojskiego i Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki w Zamościu, jak się okazało został wydany oficjalnie wielce bogaty w zestawienia statystyczne ostatni Biuletyn Lekkoatletyczny (1992 – 1993) wydawany przez OZLA w Zamościu opracowywany społecznie przez niżej podpisanego.

 

 

Na zdjęciu – Lucjan Szeląg

Foto – z archiwum rodzinnego

Wyszukał i opracował – Marek A. Kitliński (mak)

 

W ubiegłym roku:

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – początek stycznia