15 lipca 2024

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – wrzesień od 5 do 8

Wrzesień roku 2016, zapewne zapisze się nam w pamięci z niektórych hrubieszowskich wydarzeń, jak poprzednie? Poniżej prezentuję kilkanaście wiadomości, jakie wydarzyły się w latach dawnych i bliższych w dniach od 5 do 8 tego miesiąca z tzw. obszaru „Ziemia Hrubieszowska”. Czy były inne, dla wielu ważniejsze, na pewno, dlatego można a nawet trzeba dopisać w komentarzach.

Reklamy

 

Co nieco z hrubieszowskich wydarzeń – wrzesień od 5 do 8

 

5.09.1918 – Poeta, jednocześnie prawnik Bolesław Leśmian przejął kancelarię prawniczą w Hrubieszowie. W tym mieście przyjaźnił się m.in. z mecenasem Antonim Lewkowiczem, polonistą gimnazjum Adamem Szczerbowskim, Karolem Cypryszewskim.

Reklamy

 

5.09.1920 – Zwycięstwo polskiej kawalerii pod Komarowem sprawiło, że Hrubieszów został uwolniony od bolszewików.

 

5.09.1938 – W Hrubieszowie zaczął działać Międzyszkolny Klub Sportowy z sekcjami: piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, lekkoatletyka, gimnastyka. Do klubu w większości należała młodzież z Liceum i Gimnazjum im. St. Staszica, gdzie w tym okresie nauczycielami wychowania fizycznego byli Władysława Makosik i Mieczysław Żytkiewicz.

Reklamy

 

5.09.1983 – Od roku szkolnego 1983/1984 w czasie Mszy Świętej w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie (proboszcz – ks. Stanisława Chomicz) w niedziele oprawę muzyczną prowadziły zespoły: dziecięcy, młodzieżowy i chór parafialny, przygotowane przez organistę Leszka Opałę.

 

5.09.1985 – Skład Zarządu LKS Unia Hrubieszów 1985/87: 1. Hołubik Bogusław – Prezes, 2. Lenard Leszek – vice prezes ds. finansowych, 3. Jaros Bogdan – vice pr. d/s wychowawczych, 4. Weremko Antoni – vice pr. ds. sportowych, 5. Jańczuk Józef, 6. Dobrowolski Aleksander, 7. Paczała Eugeniusz, 8. Szachno Ryszard, 9. Jakubiak Maria (członkowie). Komisja Rewizyjna: 1. Borsukiewicz Bronisław –          Przewodniczący, 2. Kozielski Marian, 3. Wróblewski Jan (członkowie).

 

5.09.1999 – W Horodle przeprowadzono I Dożynki Powiatowe a w programie: korowód dożynkowy, msza św., przekazanie chleba, występy zespołów artystycznych z Włodzimierza Wołyńskiego, Krasnegostawu, Horodła i Hrubieszowa, konkurs wieńców dożynkowych, który wyłonił najlepszych: 1. Dołhobyczów, 2. Uchanie, 3. Horodło, zabawa taneczna, wystawa płodów rolnych i sprzętu rolniczego, prezentacja Horodelskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego i firm z terenu powiatu hrubieszowskiego, zawody spiningowe o Puchar „Radia Lublin” na rzece Bug

 

5.09.2006 – Na zlecenie Burmistrza Miasta Hrubieszowa firma MELBUD z Zamościa rozpoczęła budowę kanalizacji sanitarnej w ulicach Ludnej, Gęsiej i Szewskiej.

 

5.09.2008 – Podczas IX Sejmiku Towarzystw Regionalnych Lubelszczyzny w Dęblinie honorową odznaką „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, uhonorowano Prezesa TRH Jerzego Leopolda Krzyżewskiego.

 

***

 

6.09.1920 – Polska kompania 22 pp 9 DP, ppor Fiszera  zakończyła  sukcesem ciężkie walki o Hrubieszów podczas wojny polsko – bolszewickiej z I Armią Konną Siemiona Budionnego.

 

6.09.1939 – Urodził się w Sahryniu Roman Czapko, który został srebrnym (1959 r.) i brązowym (1968) medalistą Mistrzostw Polski w boksie, ale już nie w barwach hrubieszowskiego klubu „Grom”. Z Legią Warszawa trzynastokrotny drużynowy Mistrz Polski w latach 1960 – 1972.

 

6.09.1974 – Podczas Przełajowych Mistrzostw Polski LZS Juniorów w Błażejewku k/Poznania ZŁOTY MEDAL wywalczył Janusz Wilczek na dystansie 2 km, natomiast Łucja Watras zdobyła BRĄZOWY na 1500 m oboje LKS „Unia” Hrubieszów. Trener Andrzej Kulczyński. Ponadto jeszcze startowali: Marek Watras, Jolanta Pańczyk, Bożena Wilczek, Maria Cierech,  B. Beńko.

 

6.09.2009 – W tym dniu podczas uroczystości odpustowych ku czci Matki Bożej Sokalskiej biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo dzięki staraniom aktualnego przełożonego i przy poparciu Prowincjała bernardynów o. Czesława Gnieckiego ogłosił dekret, w którym zgodnie z kanonami Prawa Kanonicznego oficjalnie ustanowił w Hrubieszowie Diecezjalne Sanktuarium Maryjne.

 

***

 

7.09.1939 – 2 Pułk Strzelców Konnych z Hrubieszowa toczył ciężkie walki w rejonie Żeromina i Kruszewa. Tego samego dnia wraz z całą brygadą rozpoczął odwrót w kierunku Andrespola.

 

7.09.1980 – W Hrubieszowie odbyły się Uroczystości Dożynkowe na stadionie OSiR.

 

7.09.2002 – Obraz Matki Bożej Sokalskiej został, gestem wręczenia kluczy do bram miasta, powitany przez władze samorządowe Hrubieszowa, a następnie przez księży dekanatów hrubieszowskich w uroczystej procesji pod przewodnictwem ks. Bpa Ordynariusza i Prowincjała oo. Bernardynów, został ulicami miasta przeniesiony do swojego nowego sanktuarium – kościoła pw. św. Stanisława Kostki na Skarpie nad Huczwą.

 

7.09.2006 – Podczas Mistrzostw Europy Juniorów do lat 20-tu w Palermo (Włochy) Ewa Mizdal zajęła 4 miejsce w kat. do 69 kg, wynikiem 186kg (80+106), jednym z trenerów kadry na tych zawodach był nasz Antoni Czerniak.

 

***

 

8.09.1935 – Mając zaledwie 57 lat zmarł założyciel, później, Prezes Stowarzyszenia Gimnastycznego „Sokół”” w Hrubieszowie Jan Pawłowicz (grób, którym opiekuje się młodzież ZS nr 4 w Hrubieszowie znajduje się na cmentarzu w Hrubieszowie).

 

8.09.1939 – Udział 2 Pułku Strzelców Konnych z Hrubieszowa w bojach Wołyńskiej Brygady Kawalerskiej pod Wolą Cyrusową.

 

8.09.1974 – Powiatowe Zrzeszenie LZS zorganizowało w Hrubieszowie kolarski wyścig australijski, w seniorach wygrał Jan Buczak, a w młodzikach Krzysztof Cegiełko.

 

7/8.09.2002 – W ramach IV ligi lubelskiej w piłce nożnej Unia Hrubieszów zremisowała z Orlętami Radzyń Podlaski 1:1 (bramki Koperwas 70’ dla rywali  i Adam Onkiewicz w 80’ dla Unii). Natomiast w klasie okręgowej Kryształ Werbkowice zremisował z Nord 98 Wysokie 2:2, Kresy Dołhobyczów wygrało z Sokołem Zwierzyniec 3:2, Płomień/ Spartan Nieledew przegrał w Tarnawatce 3:0. W klasie A Andoria Mircze zremisowała na wyjeździe z Granicą II Lubycza Królewska 2:2, a GLKS Jarosławiec w Krasnobrodzie z miejscowym Igrosem przegrał 0:5. W klasie B Altus Szychowice pokonał aż 6:1 Olimpię Miączyn, Unia II Hrubieszów przegrała u siebie 0:2 z AMSPN Hetmanem Zamość, Kryształ II Werbkowice zremisował w Machnowie Nowym z Ruchem 1:1.

 

8.09.2005 – Zmarł prezes przez trzy kadencje Środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Aramii Krajowej w Hrubieszowie p. Józef Han ps. Kruk” , urodził się 5 III 1925 r. we Włodzimierzu Wołyńskim. W styczniu 1943 r. rozpoczął działalność konspiracyjną, Czynnie walczył z UPA i Niemcami. Po wojnie ukrywał się. W ramach repatriacji Polaków z Wołynia przyjechał do Hrubieszowa. Nauczyciel, prowadził harcerstwo, wielokrotnie odznaczony medalami państwowymi, wojennymi, resortowymi. Pośmiertnie otrzymał Medal „Pro Memoria” za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.Wyszukał i opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Na zdjęciu – pomnik Bolesława Leśmiana w hrubieszowskim parku.