19 czerwca 2024

Co powoduje niedobór wykwalifikowanych pracowników w kluczowych sektorach?

Lublin to miasto będące stolicą województwa lubelskiego. Stanowi bardzo ważny węzeł transportowy i ośrodek gospodarczy, otwierający się na rynki Europy wschodniej. Z uwagi na to, że w Lublinie wciąż otwierają się nowe centra finansowe, duże korporacje, a także niewielkie firmy, zapotrzebowanie na pracowników konkretnych branż jest tutaj całkiem spore. Lista zawodów deficytowych w Lublinie jest dość długa. Jakie zajęcia się na niej pojawiają?

Reklamy

Praca w Lublinie – dlaczego jest jej tak dużo?

Śmiało można powiedzieć, że kondycja lubelskiego rynku pracy jest dość dobra. Stopa bezrobocia w Lublinie należy do najniższych w całym województwie. Podczas gdy w roku 2021 w województwie lubelskim wynosiła ona 7,4%, w samym Lublinie było to 5,3%.

Reklamy

Interesujące i warte uwagi oferty pracy w Lublinie znaleźć można w internecie, między innymi na stronach takich jak: https://www.gowork.pl/praca/lublin;l.

Osoby poszukujące zatrudnienia w całym województwie lubelskim nie bez powodu coraz częściej interesują się pracą w samym Lublinie. Miasto to uznawane jest za jedno z najszybciej rozwijających się, i to w skali całego kraju. Lubelski rynek pracy wciąż pozyskuje kolejnych inwestorów i działa wyjątkowo prężnie. Pracownicy mogą liczyć nie tylko na dużą liczbę dostępnych ofert pracy, ale także atrakcyjne warunki zatrudnienia.

Reklamy

Biorąc pod uwagę, jak szerokie możliwości rozwoju zawodowego oferuje Lublin, nikogo nie powinien dziwić fakt, że do miasta w celu wykonywania swoich obowiązków zawodowych, codziennie dojeżdżają mieszkańcy okolicznych miejscowości. Na uwagę zasługuje fakt, że stolica województwa jest doskonale skomunikowana z sąsiednimi miastami.

Praca w Lublinie – zawody deficytowe

Zapotrzebowanie na konkretnych pracowników wskazuje Barometr Zawodów. Jest to prognoza, którą co roku wykonuje się z inicjatywy resortu pracy. W 2022 roku przeprowadzone badania wskazały, że w Lublinie panuje bardzo duże zapotrzebowanie na aż 51 grup zawodowych. Są to między innymi pracownicy: 

 • budownictwa – budowlańcy z uprawnieniami i umiejętnościami – inżynierowie, technicy budownictwa, kierownicy budowy, stolarze, cieśle, murarze, tynkarze, betoniarze, pracownicy drogowi i kolejowi, pracownicy prac wykończeniowych, niewykwalifikowani robotnicy budowlani, 
 • branży motoryzacyjnej, 
 • branży maszynowej i elektromaszynowej, 
 • branży spożywczej i cukierniczej, 
 • branży obuwniczej, 
 • branży papierniczej, 
 • branży chemicznej, 
 • branży metalurgicznej.

Wyniki badań wykazały, że pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie zarówno na wykwalifikowanych pracowników z doświadczeniem, jak i pracowników fizycznych, których szybko można przyuczyć do wykonywania danego zawodu.

Niezmiennie bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników zgłasza również branża transportowo-logistyczna. Zatrudnienie w mieście niemal od zaraz są w stanie znaleźć zaopatrzeniowcy, dostawcy, listonosze, kurierzy, magazynierzy, kierowcy zawodowi, spedytorzy i logistycy.

Pracodawcy chętnie zatrudniają również pracowników z branży IT. Programiści, administratorzy baz danych, projektanci stron internetowych, pracownicy sprzedaży internetowej – te osoby mogą liczyć na naprawdę atrakcyjne warunki zatrudnienia. Co ciekawe, oferty pracy w branży IT w Lublinie bardzo często dotyczą prac w 100% zdalnych, toteż na stanowiska te mogą aplikować kandydaci z całego kraju.

Jakie czynniki wpływają na niedobór wykwalifikowanych pracowników?

Praca w Lublinie dostępna jest niemal od ręki, zwłaszcza dla wykwalifikowanych pracowników. Co wpływa na ten stan rzeczy? 

Na niedobór wykwalifikowanych pracowników wpływać może między innymi: 

 • zmniejszenie puli potencjalnych pracowników – wywołane jest przez zmiany demograficzne, to jest spadek dzietności i starzenie się populacji. Niedobór wykwalifikowanych pracowników powstaje, kiedy liczba pracowników opuszczających rynek pracy jest mniejsza niż liczba osób wchodzących na ten rynek, 
 • brak odpowiednich umiejętności – nie wszyscy pracownicy nadążają za zmianami technologicznymi i innowacjami, które wymagają nowych umiejętności na rynku pracy, 
 • migracja zawodowa – pracownicy z roku na rok stają się coraz bardziej mobilni, toteż często poszukują pracy w regionach oferujących lepsze warunki zatrudnienia i wyższe wynagrodzenie.

tekst i fot. mat. partnera