15 czerwca 2024

Cukrzyca ciążowa – czy jest się czego bać?

Jeśli planujesz dziecko lub niedawno dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, z pewnością o dreszcz niepokoju przyprawia cię cukrzyca ciążowa. Jakie są jej przyczyny i objawy, jaki wpływ na zdrowie dziecka i mamy może mieć ta choroba?

Reklamy

Materiał reklamowy

 

Przyczyny cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa może pojawić się pod wpływem zmian hormonalnych. Hormony wydzielane przez łożysko powodują insulinooporność, ponadto stymulują wątrobę do wzmożonej produkcji glukozy, a trzustka nie może nadążyć, gdy organizm potrzebuje więcej insuliny. Chociaż u większości kobiet chorujących na cukrzycę cukrową, przypadłość ta znika tuż po porodzie, zdecydowanie nie można jej bagatelizować. Pojawienie się tego typu cukrzycy znacznie podnosi ryzyko pojawienia się u kobiety cukrzycy typu B w przyszłości. Cukrzyca w ciąży stanowi też zagrożenie dla dziecka – insulina działa na nie jak hormon wzrostu, przez co może urodzić się większe i jest to wskazaniem do cesarskiego cięcia. Cukrzyca we wczesnej ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu: zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej i wrodzonych wad serca, a nawet może doprowadzić do śmierci wewnątrzmacicznej.

Reklamy

Diagnoza cukrzycy ciążowej wiąże się z zachowaniem środków ostrożności, które zachowuje każdy diabetyk – należy mierzyć poziom cukru we krwi cztery razy dziennie i ograniczyć w diecie produkty bogate w węglowodany.


Objawy cukrzycy w ciąży

Co powinno zaniepokoić przyszłą mamę?

Reklamy
  • podatność na odwodnienie (wskutek częstego oddawania moczu), 
  • objadanie się i nieustanne uczucie głodu
  • zmęczenie, mimo braku podejmowania wysiłku i zdrowej diety, bogatej w składniki odżywcze
  • nadmierny przyrost wagi ciała zarówno mamy, jak i dziecka

Powyższe objawy cukrzycy w ciąży mogą być niejednoznaczne. Dlatego najważniejszy jest poziom cukru we krwi, który sprawdzany jest w standardowych badaniach, pod czujnym okiem dobrego ginekologa. 

 

Krzywa cukrowa – co to takiego? 

Krzywa cukrowa to badanie poziomu cukru poprzedzone koniecznością wypicia słodkiego płynu: sporej dawki glukozy rozpuszczonej w wodzie. Badanie jest niezbędne, by wykluczyć istnienie cukrzycy ciążowej. Cukrzyca ciążowa nie skutkuje jednak poważnymi urazami płodu. Może się wiązać z urodzeniem dziecka o dużej masie ciała, albo z niedojrzałymi płucami.Może być powodem cesarskiego cięcia. 

 

Cukrzyca ciążowa – wynik pozytywny –  co robić ? 

Przede wszystkim należy zmienić nawyki żywieniowe. W tym celu: 

  • Staraj się jeść regularnie, nie podjadaj.
  • Daj sobie spokój ze wszystkim, co zawiera cukry proste – czyli ze „słodkościami” typu cukierki, słodkie napoje, dżemy.
  • Postaw na węglowodany złożone – produkty zbożowe, ciemny ryż.
  • Uważaj na produkty o wysokim indeksie glikemicznym (białe pieczywo i biały ryż, płatki śniadaniowe, drożdżówki, winogrona) – zastąp je tymi o niskim indeksie (pełnoziarniste pieczywo, brązowy ryż, kasza gryczana).
  • Na koniec posiłku jedz zielone warzywa (błonnik!).

Poza tym: aktywność fizyczna i wysiłek w stopniu umiarkowanym. No i jak zawsze: regularne wizyty u lekarza i właściwa profilaktyka.

 

fot. mat. sponsora