Czy domy modułowe to dobra inwestycja?

Budowa domu to nie tylko duże przedsięwzięcie finansowe, ale również organizacyjne. Nawet dobrze zaplanowana budowa domu murowanego od podstaw najczęściej jest także czasochłonna. Alternatywą mogą być domy modułowe, a także drewniane, które coraz częściej wybierane są przez osoby marzące o własnym lokum z ogrodem.

Reklamy

1. Drewniane domy modułowe – chwilowy trend czy inwestycja na lata?
2. Dom modułowy – realizacja
3. Na jaki dom drewniany warto się zdecydować?

Drewniane domy modułowe – chwilowy trend czy inwestycja na lata?

Wygląda na to, że drewniane domy modułowe już na dobre zadomowiły się w polskim krajobrazie. Coraz częściej poszukiwane są właśnie projekty domów drewnianych. Ich realizacja nie zawsze jest jednak prosta. Przez wiele lat to domu murowane, budowane tradycyjną techniką, wiodły prym na rynku nieruchomości. Z tego powodu najwięcej wykonawców specjalizuje się właśnie w tej technologii. Mimo że znalezienie odpowiedniego wykonawcy do realizacji domu drewnianego może być mały wyzwaniem, z pewnością zrekompensuje je szybkość postawienia budynku, a także szeroki wybór oryginalnych projektów, które pozwolą na wybudowanie domu marzeń. To jednak niejedyne zalety domów drewnianych, w tym całorocznych domów modułowych, które w Polsce przez długi czas kojarzyły się głównie z domami letniskowymi.

Warto wiedzieć, że domy modułowe to również domy całoroczne, które użytecznością nie odbiegają od domów murowanych. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego materiału. Drewno, często wykorzystywane do stawiania domów modułowych, powinno być odpowiednio wysuszone. Sezonowanie drewna wpływa na jego trwałość i jakość konstrukcji, dzięki czemu dom drewniany trwałością będzie dorównywał budynkom wykonywanych w innych technologiach.
Naturalny materiał posiada również wiele zalet. We wnętrzach domów drewnianych wytwarza się korzystny dla zdrowia mikroklimat. Z tego powodu to dobry wybór dla osób cierpiących na alergię, a także pragnących żyć ekologicznie i blisko natury. Tym bardziej że drewniane domy modułowe to również możliwość stworzenia obiektu pasywnego. To dobry sposób na zadbanie o środowisko, a przy tym o własny portfel.

Dom modułowy – realizacja

Realizacja domu modułowego, podobnie jak w przypadku domów murowanych, rozpoczyna się od formalności – uzyskania zgody na budowę. Wyjątkiem są budynki, których metraż nie przekracza 35 metrów. Następnie w przypadku domu całorocznego konieczne jest zbudowanie fundamentów.
Warto pamiętać, że nie trzeba jednak zatrudniać inspektora nadzoru budowy. Nie trzeba martwić się również zabezpieczeniem materiałów budowlanych. Moduły docierają na działkę w całości, gdzie są składane. W efekcie budowa całorocznego domu z fundamentami zamiast kilku lat zajmuje jedynie kilka miesięcy.

Na jaki dom drewniany warto się zdecydować?

Kluczowy jest również wybór odpowiedniego projektu. Gotowe projekty domów to dobre i sprawdzone wyjście. Co więcej, istnieją projekty różnego typu, dzięki czemu dopasować można ją do swoich potrzeb i gustu. Dużą popularnością cieszą się np. domy z bali. Tego typu modele to dają możliwość realizacji zarówno w bardziej kreatywnej i nietypowej odsłonie, jak i tradycyjnej.

Warto podkreślić jednak, że domy drewniane wykonane na bazie modułów nie dają takich sposobności wyboru, jak tradycyjne domy, w tym murowane. Ich zaletą jest natomiast możliwość szybkiej rozbudowy. W momencie, gdy aktualny metraż nie jest już wystarczający, wystarczy zdecydować się na kolejny moduł, zamiast długotrwałego remontu i rozbudowania obiektu murowanego.

(tekst i fot. mat. partnera)