Czy kot może jeść lody?

Zastanawiasz się, czy dzielenie się lodami z Twoim pupilem nie będzie dla niego szkodliwe? W końcu trudno mu odmówić – tak tęsknie patrzy w Twoją stronę, gdy Ty zajadasz się tym pysznym, mrożonym deserem… Sprawdź, czy kot może jeść lody, i zadbaj o swojego ulubieńca!

Reklamy

Kot a lody – czy można go nimi poczęstować?

Koty z natury są bezwzględnymi mięsożercami, dlatego to pokarmy pochodzenia zwierzęcego powinny stanowić podstawę ich żywienia. Nie oznacza to oczywiście, że mruczki nie mogą jeść również składników roślinnych. Jednak niektóre dodatkowe substancje obecne w pokarmach przeznaczonych dla ludzi, jak choćby substancje słodzące (np. ksylitol), są dla nich wyjątkowo szkodliwe, dlatego nie powinno się im ich podawać. Ta uwaga dotyczy m.in. deserów. Odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść lody, brzmi zatem: nie. 

Kolejnym problem, jeśli chodzi o podawanie lodów dla kota, jest zawartość produktów mlecznych w wielu rodzajach tego typu deseru. Chociaż mleko często kojarzone bywa z kocim przysmakiem, nie jest odpowiednie dla mruczków. Mit z tym związany mógł wziąć się z upodobania kotów do chłeptania świeżego mleka w gospodarstwach. Faktem jest, że mruczki uwielbiają jego smak, szczególnie jeśli zawiera ono dużo tłuszczu. Szkopuł tkwi jednak w tym, że koty nie trawią go w wieku dorosłym. Organizmy małych kociąt, gdy te jeszcze żywią się mlekiem matki, wytwarzają enzym nazywany laktazą. Pozwala on na trawienie laktozy, czyli cukru naturalnie zawartego w mleku. Wraz z wiekiem aktywność tego enzymu powoli zanika. Spożywanie produktów mlecznych może wywołać więc u tych czworonogów problemy trawienne, a niekiedy również skórne.

Lody dla kota – bezpieczne sposoby na ochłodę?

Skoro odpowiedź na pytanie, czy kot może jeść lody, brzmi: nie, jak możesz pomóc ochłodzić się swojemu ulubieńcowi w upalny dzień? Doskonałym pomysłem będzie przede wszystkim wykorzystanie kostek lodu. Możesz wrzucić je do miseczki z wodą, dzięki czemu picie stanie się dla Twojego pupila znacznie bardziej atrakcyjne. Dzięki temu nie tylko zapewnisz mu ochłodę i rozrywkę, lecz także odpowiednie nawodnienie, niezwykle ważne szczególnie w okresie, gdy temperatura powietrza jest wysoka. Innym pomysłem jest położenie na spodeczku 2–3 kostek lodu, które pupil będzie mógł lizać. Wybrana metoda zależy przede wszystkim od upodobań Twojego podopiecznego, dlatego dopasuj ją do jego potrzeb. Uważaj natomiast na cieszące się sporą popularnością plastikowe kostki. Ich wypełnienie może być dla mruczka szkodliwe, a przegryzienie cienkiej warstwy sztucznego tworzywa wcale nie jest trudne dla ostrych kocich zębów.

Aby uchronić kota przed przegrzaniem się, pamiętaj również o odpowiednim zaaranżowaniu otoczenia. Postaraj się utrzymywać w mieszkaniu komfortową temperaturę, udostępnij też zwierzęciu skrytki w chłodniejszych miejscach, np. pod łóżkiem. Możesz skorzystać również ze specjalnych mat chłodzących, dostępnych w sklepach z artykułami dla zwierząt. Nie zapomnij też o zaciągnięciu zasłon.

Do często stosowanych metod chłodzenia mruczków należy również głaskanie ich mokrym ręcznikiem czy ustawianie w domu wentylatora. Pamiętaj jednak, że nie każdy kot to lubi, dlatego ostrożnie dobieraj sposoby. Nie zapominaj także, że w czasie upałów koty nie są zbyt skore do zabawy. Nie forsuj więc podopiecznego i pozwól mu się ukryć, by mógł w spokoju przetrwać trudne chwile.

Jeśli lody dla kota to zły pomysł, to czym go częstować?

Skoro Twój pupil nie może jeść lodów, z pewnością zastanawiasz się, jakimi smakołykami możesz go poczęstować. Najbardziej wskazane z pewnością będą te przeznaczone specjalnie dla kotów. Mogą one mieć formę chrupiących pasztecików, miękkich kiełbasek czy nawet smakowitych past. Można je kupić w rozmaitych, lubianych przez czworonogi smakach. Łatwo obliczysz ich maksymalną porcję, która powinna pokrywać zapotrzebowanie na kalorie ulubieńca w maksymalnie 10%. Co więcej, niektóre przekąski potrafią poprawić komfort życia czworonoga, np. wspomagając higienę jamy ustnej. 

Jeśli smuci Cię fakt, że kot nie może jeść lodów, nie przejmuj się. W rzeczywistości receptory smakowe mruczków nie odbierają słodkiego smaku, dlatego lody z pewnością nie byłyby dla niego tak smakowitym łakociem, jak są dla człowieka.

Więcej sprawdzonych informacji na temat żywienia kotów znajdziesz na stronie Whiskas: 

https://www.whiskas.pl/poradnik/zywienie/czy-kot-moze-jesc-lody-czy-to-dobry-pomysl-na-poczestunek-dla-malych-lasuchow

(tekst i fot. mat. partnera)