Czy litery świetlne są dobrze widoczne?

Decydując się na wyposażenie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w szyldy lub innego rodzaju oznaczenia, powinniśmy zastanowić się, jaka forma reklamy pozostawać będzie dla nas odpowiednia i optymalna. W wielu miejscach wystarczającym będzie skorzystanie ze standardowych szyldów i tablic, wykonanych z różnego rodzaju metali, tworzyw sztucznych, czy też skorzystanie z zyskujących coraz to większą popularność kasetonów reklamowych. Jeżeli natomiast chcielibyśmy osiągnąć wyróżniający nas od innych efekt wizualny, a jednocześnie zapewnić sobie jak największą widoczność naszego oznaczenia, warto zastanowić się nad wyborem innych form oznaczenia, tak jak w szczególności kasetony podświetlane czy też litery świetlne.

Reklamy

Materiał reklamowy

 

Wśród tych drugich, najbardziej popularnym rozwiązaniem stały się w ostatnich czasach litery blokowe wyposażone w wewnętrzne instalacje ledowe. Montowane w ich wnętrzu instalacje oświetleniowe, dzięki wykorzystaniu najnowszych rozwiązań oświetleniowych, są w stanie zapewnić bardzo dobrą widoczność szyldu (liter), przy jednoczesnym stosunkowo niskim zużyciu energii elektrycznej. Standardowo w literach świetlnych stosowane są moduły oświetleniowe led najnowszej generacji, równomiernie oświetlające całą grafikę elementu. Pozwala to zminimalizować tak zwany efekt „widoczności punktów”, charakteryzujący oświetlenia wykorzystujące standardowe żarówki wolframowe lub świetlówki oświetleniowe. Montowane w literach świetlnych moduły led odporne są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych (w tym – na działanie wody oraz pyłu), dzięki czemu znakomicie sprawdzą się także w przypadku zastosowań zewnętrznych. Sięgająca ponad 50.000 godzin żywotność poszczególnych żarówek lub diod ledowych sprawia, że po instalacji przez spory okres czasu nie trzeba się martwić wymianą zużytych elementów oraz bieżącą eksploatacją instalacji oświetleniowej. W zależności od lokalizacji liter świetlnych oraz ilości światła rzucanego przez otaczające je elementy, dostosować można moc oświetlenia, utrzymując dobrą widoczność szyldu reklamowego. Warto jednak pamiętać, by nie używać niepotrzebnie oświetlenia o zbyt dużej mocy i natężeniu światła, ponieważ wiązać się będzie to z większym zużyciem energii elektrycznej, a co za tym idzie – zwiększeniem się kosztów bieżącej eksploatacji. Stanowić będzie też mogło punkt zapalny w sporach z pobliskimi mieszkańcami lub przedsiębiorcami, którym w godzinach wieczornych światło o zbyt dużym natężeniu przeszkadzać będzie mogło w codziennym funkcjonowaniu oraz spoczynku nocnym.

Decydując się na tego rodzaju oświetlenie liter świetlnych należy też zadbać, by budynek, na którym mają one zostać zainstalowane, pozwalał na podpięcie zasilaczy oświetlenia do już istniejącej instalacji elektrycznej lub też umożliwiał dokonanie zmian w istniejącej instalacji. Warto też upewnić się, że budynek nie jest objęty ochroną konserwatorską, ani też nie istnieją wewnętrzne regulacje warunkujące dopuszczalność umieszczania na elewacji podświetlanych szyldów i tablic reklamowych – tak, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty lub konflikty z osobami zarządzającymi nieruchomością.

 

fot. mat. sponsora