2 maja 2024

Czy możliwe jest przerobienie samochodu na elektryczne?

Coraz więcej się mówi o tym, ile zalet posiadają pojazdy elektryczne. Żeby móc korzystać z tych udogodnień możemy zainwestować w samochód posiadający silnik elektryczny.

Ze względu na stosunkową nowość na rynku elektryki są jednak bardzo drogie nawet wówczas kiedy mówimy o aucie używanym. Jakie są jeszcze alternatywy? Czy przeróbka samochodu spalinowego jest możliwa?

Dlaczego warto zdecydować się na przejście na elektryka?

Po pierwsze samochód elektryczny jest dużo ekologiczniejszy niż auta z silnikiem spalinowym. Przez wzgląd na to Unia Europejska planuje wprówadzić wycofanie samochodów spalinowych do 2035 roku.

Jazda samochodem elektrycznym jest bardzo przyjemna ze względu na ciche działanie, brak drgań, które powoduje silnik spalinowy oraz dużo mniejszą emisję spalin do atmosfery. Pojazd elektryczny jest wersją, która w przyszłości będzie pełniła bardzo ważną rolę w naszej codzienności.

Auto elektryczne jest też tańsze w kosztach. Opłaty doładowań są niższe, ale również całość układów jest o wiele mocniejsza. Napęd elektryczny rzadziej się psuje, a dane części wolniej ulegają spracowaniu. Innymi słowy, decyzja posiadania pojazdu elektrycznego sprawi, że będziemy odczuwa pozytywne zmiany na różnych płaszczyznach.

Doceniając te walory coraz więcej osób przesiada się na elektryki, a co za tym idzie firmy również inwestują w rozwój sieci ładowania. Ten fakt potwierdza mapa dostępna na stronie https://mapaladowania.pl/.

W przypadku sprzedaży nowych pojazdów elektronicznych ceny sięgają bardzo wysokich pułapów. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na usługę przerobienia samochodów spalinowych.

Niezbędne prace nad samochodem

Żeby przerobić samochód na elektryka konieczne będzie przeprowadzenie licznych zmian. Prześledźmy je od początku.

  • demontaż silnika spalinowego, napędu spalinowego oraz układu wydechowego
  • montaż silnika elektrycznego na miejscu poprzedniego
  • montaż w bezpiecznym miejscu akumulatora z bateriami, który będzie gwarantem właściwej pracy samochodu
  • zainstalowanie systemu zasilania z gniazdkiem niezbędnym do ładowania
  • przystosowanie układu hamulcowego pod działanie układów w aucie elektrycznym
  • montaż kontrolera, który będzie nadzorował pracę silnika oraz baterii
  • zainstalowanie układu chłodzenia zapewniającego bezpieczne działanie pojazdu.

Każda z tych czynności jest niezmiernie ważna i nie można jej pominąć podczas procesu przeróbki auta na elektryczny. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się jego niezakłócaną pracą oraz w pełni bezpiecznym użytkowaniem.

W zależności od zaawansowania czynności podczas procesu przerabiania auta będzie zmieniał się koszt usługi. Ceny tego typu pracy mieszczą się w zakresie od 25 tysięcy do aż 100 tysięcy przy bardziej wymagających modelach. 

Zalety przeróbki auta

Przeróbka samochodu na elektryczny ma wiele zalet, które warto pokrótce omówić.

  • proces przeróbki auta ze spalinowego na elektryczny wbrew pozorom nie jest długi. Najczęściej trwa do około 4 tygodni, po których jest całkowicie gotowy i sprawny do użytkowania. Jest to przyjemna alternatywa do długiego czasu, który należy odczekać nim otrzymamy nowe auto.
  • cena usługi jest niższa niż zakup nowego modelu. Nawet w przypadku zaawansowanej pracy podczas przeróbki, kiedy koszty muszą iść w górę, wciąż będzie to bardziej korzystna kwota
  • po przerobieniu samochodu obniżają się koszty eksploatacyjne. Mimo początkowej inwestycji, szybko zauważymy jak ona się zwraca, a my oszczędzamy na codziennym użytkowaniu samochodu
  • samochody elektryczne zyskują w Unii Europejskiej coraz więcej udogodnień, które wpływają pozytywnie na poruszanie się nimi
  • auto po przeróbce staje się ekologiczne tak samo jak nowy elektryk

Po nieprzerobieniu samochodu będziesz w pełni mógł się cieszyć udogodnieniami, które posiadają oryginalne auta elektryczne z salonu!

Czy przeróbka samochodu na elektryczny jest bezpieczna?

Przeróbka samochodu spalinowego na elektryczny niesie pewne ryzyko o ile nie jest właściwie przeprowadzona.

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że nie każdy model samochodu może zostać przerobiony. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokładnie się dowiedzieć, czy specyfikacja naszego pojazdu jest możliwa do dostosowania pod wymogi bezpiecznej jazdy elektrycznej. Auta, które mogą przejść przeróbkę to np. Ford Focus, Fiat 500 lub VW Golf. Możemy też spotkać się z serwisami, które specjalizują się w przerabianiu na elektryki BMW lub Audi.

Kolejną kwestią jest fakt, że proces ten jest nieodwracalny. W przypadku kiedy go dokonamy nie będziemy mogli wrócić do spalinowego systemu. Tutaj warto więc się zastanowić, czy przerabiając auto będzie ono mogło pracować tak samo mocno (lub lepiej) niż dotychczas. A więc również poznać jaka będzie jego ostateczna moc oraz zasięg.

Ponadto poddawany przemianie samochód musi być w dobrym stanie technicznym. Musimy mieć pewność, że każdy z układów będzie mógł po dokonaniu zmian pracować dalej na zmienionych warunkach.

Przeróbka samochodu na elektryczny jest opłacana, ale nie powinna być robiona we własnym zakresie. Przy braku umiejętności najlepiej jest udać się w tym celu do profesjonalnego warsztatu.


tekst i fot. mat. partnera