27 maja 2024

Czy stres w pracy może zniszczyć związek?

Praca zawodowa dla szczęśliwców, którzy żyją z pasji, bywa spełnieniem marzeń. Jednak dla znacznej części społeczeństwa jest źródłem permanentnego stresu. Wielokrotnie zdarza się, że nowy pracodawca lub nowe obowiązki są źródłem tak głębokich obciążeń psychicznych, że destrukcyjnie wpływają również na związek.

Objawy stresu zawodowego

Jeśli masz bardzo stresującą pracę, niemożliwe jest całkowite odcięcie się od panującej w niej stresującej, pełnej wyzwań atmosfery po przyjściu do domu. Stres zawodowy wpływa bowiem na wiele aspektów życia. Objawia się zwiększonym ciśnieniem krwi, przyspieszonym biciem serca, a w dłuższej perspektywie także kłopotami z układem pokarmowym, bólami głowy oraz większą podatnością na choroby. W wyniku permanentnego stresu obniża się także koncentracja, pogarsza się pamięć oraz dochodzi do impulsywnych zachowań, które częściej kończą się błędnymi decyzjami. Wpływ na jakość życia w związku mają jednak głównie zmienione reakcje poznawcze.

Jak stres wpływa na związek?

Po stresującym dniu w pracy, podczas którego doszło do sytuacji, przez które czujesz się mniej wartościowy, prawdopodobnie będziesz szukał ukojenia i dowartościowania w oczach innego człowieka. Jeśli nie możesz liczyć w tej kwestii na partnera, warto porozmawiać o tym ze specjalistą (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/psycholog-online/). Spotkania mogą odbywać się stacjonarnie lub w formie online. Jeśli jednak nie podzielisz się swoimi emocjami, lecz będziesz je tłumić w sobie, zasieją one spustoszenie w Twoim ciele i umyśle. Stres zwiększa wydzielanie kortyzolu, czyli hormonu, który prowadzi do zaburzeń snu, przewlekłego zmęczenia, utraty chęci do życia, a także może być odpowiedzialny za dodatkowe kilogramy, które dla wielu kobiet są wystarczającym powodem, by jeszcze bardziej unikać kontaktów z partnerem. Ten sam hormon negatywnie wpływa również na kobiece libido, znacznie je obniżając. W wypełnionej stresem codzienności nie ma miejsca na radość z życia i nieskrępowaną ochotę na seks, a gdy już do niego dojdzie, ciężko jest uzyskać pełną satysfakcję.

Nie pozwól, by praca zawodowa zniszczyła Twój związek, odbierając Ci radość z życia i chęć do zbliżeń. Poradnia Harmonia to zespół psychologów i seksuologów, którzy są doskonale świadomi, z jakim stresem mierzy się współczesne społeczeństwo. Stres nazywany jest już przecież chorobą cywilizacyjną. Wygórowane oczekiwania i wykonywana na siłę praca sieją spustoszenie w organizmie i bezpośrednio rzutują na jakość relacji z partnerem. Zadbaj o higienę psychiczną, kontaktując się ze specjalistą. Pamiętaj, że Twój organizm tworzy całość i znaczna część przypadłości fizycznych wynika ze złego samopoczucia lub tłumionych emocji.    

­

tekst i fot. mat. partnera