22 listopada 2024

Czy trudniej dostać pożyczkę online po zmianach przepisów?

Pożyczki pozabankowe w Polsce są obecne od wielu lat. Wiemy też, że możemy je otrzymać przez Internet przy minimum formalności. Ewolucja pożyczania online trwała i na pewno jeszcze potrwa. Przepisy, które regulują udzielanie pożyczek poza sektorem bankowym są cały czas poprawiane a ostatnia nowelizacja nastąpiła pod koniec zeszłego roku. Od 18 grudnia 2022 roku zaczęły obowiązywać poprawki wprowadzone do ustaw regulujących rynek pozabankowy. Czy po tych zmianach w przepisach prawa jest łatwiej, czy trudniej o pożyczkę online?

Reklamy

Jaka jest podstawa prawna pożyczki pozabankowej?

Początek udzielania pożyczek online był wiele lat temu i opierał się głównie na przepisach Kodeksu cywilnego (KC art. 720). Nie było regulacji szczegółowych, które mogły chronić klienta przed wieloma nieuczciwymi praktykami, choćby wysokie koszty czy oprocentowanie. Ustawodawca w końcu uchwalił ustawy, które zaczęły porządkować zasady udzielania pożyczek. Ustawa o kredycie konsumenckim oraz Ustawa “antylichwiarska”, ograniczyły zawyżania kosztów oraz ustaliła jasne zasady umów pożyczkowych, które miały jasno informować klienta o ostatecznych kosztach jakie ponosi klient, pożyczając pieniądze.  

W końcu rynek pożyczek pozabankowych mógł rozwijać się stabilnie i co najważniejsze, klient miał ochronę przed nieuczciwymi praktykami. Oczywiście mowa o rynku oficjalnym. Szara strefa pożyczek pozabankowych była i będzie. My zdecydowanie odradzam z korzystania z ofert podejrzanych, które nie działają zgodnie z przepisami prawa.

Reklamy

­

Czy nowe zmiany w przepisach utrudniają otrzymanie pożyczki pozabankowej?

Pod koniec 2022 roku uchwalono nowelizację przepisów Kodeksu cywilnego, ustawy konsumenckiej, ustawy “antylichwiarskiej”. Przepisy weszły w życie 18 grudnia 2022 roku. Jaki był efekt tych zmian?

Przez 2 miesiące, od obowiązywania nowych przepisów, zanotowano na rynku pożyczek spadek w ich udzielaniu. Szacuje się, że pozytywnych decyzji pożyczkowych jest o 60-70% mniej. To bardzo duża zmiana. 

Reklamy

Przepisy wprowadziły kilka istotnych zmian, które przyczyniły się do spadku udzielanych pożyczek. Jednym z nich jest obligatoryjny wymóg badania zdolności kredytowej klienta. Udzielenie pożyczki w przypadku braku zdolności kredytowej, uniemożliwia sprzedaż długu firmie windykacyjnej, kiedy klient nie spłaci pożyczki. Obniżono mocno górną granicę kosztów, jakie może naliczyć firma pożyczkowa przy udzielaniu pożyczki. Ważnym czynnikiem jaki wprowadzono w nowych przepisach jest nadzór KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) nad firmami pozabankowymi. Do tej pory taki nadzór był tylko w przypadku banków.

Wszystkie te zmiany są pozytywne dla ochrony klienta. Natomiast istnieje ryzyko, że osoby o niskiej zdolności kredytowej będą wykluczone z możliwości otrzymania pożyczki. Zaczną szukać dofinansowania w szarej strefie, co może przyczynić się do wielu kłopotów.

Pożyczki dla każdego tak naprawdę nie istnieją. Zakres udzielania pożyczek pozabankowych od 18 grudnia 2022 roku został znacznie zawężony.

Czy dostanę pożyczkę po zmianach przepisów?

Tak! Nadal można otrzymać chwilówkę od zaraz łatwiej niż kredyt bankowy. Należy tylko mieć pozytywną ocenę zdolności kredytowej. Każda z firm pozabankowych bada ją podobnie, chociaż w szczegółach może się różnić. Jednym z czynników badania takiej zdolności jest sprawdzenie klienta w bazach dłużników. BIK (Biuro Informacji Kredytowej) jest najbardziej znanym rejestrem, z którego korzysta część firm pożyczkowych. W tym rejestrze znajdziemy przede wszystkim historię finansową klienta. Jeżeli posiadał wcześniej kredyty, pożyczki, karty kredytowe, historia klienta może być pozytywna lub negatywna. Jeżeli jest pozytywna, to szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej rosną.

Jest wiele innych rejestrów, z których korzystają firmy pozabankowe. Każda z nich sama decyduje, w którym rejestrze sprawdza klienta. 

Do ustalenia zdolności kredytowej ważnym czynnikiem są dochody i wydatki pożyczkobiorcy. Stałe dochody typu: umowa o pracę, renta, emerytura, umowa o dzieło, umowa zlecenie, działalność gospodarcza, są najmilej widziane przez pożyczkodawców. W przeciwieństwie do banków, firmy pozabankowe są bardziej elastyczne jeżeli chodzi o dodatkowe źródła dochodu. Przy pożyczaniu niewielkich kwot, można podać dochody np. z 500+, renty socjalnej, stypendium, alimentów. 

Jeżeli nie jesteś zadłużony lub spóźniasz się ze spłatą mniej niż do 60 dni (co uwidoczniono w rejestrze dłużników) a twój dochód jest stabilny i wskazuje na to, że spłacisz w terminie pożyczkę, to możesz otrzymać pożyczkę online. Warunkiem jest przejście przez pozytywne badanie zdolności kredytowej, które przeprowadzi firma pożyczkowa.

Gdzie szukać bezpiecznych pożyczek pozabankowych?

Ofert jest bardzo wiele i zapoznanie się z nimi wszystkimi, może zająć dużo czasu. Warto korzystać z porównywarek, które mają już wybrane oferty. Pożyczki na nich są już sprawdzone i bezpieczne a także często mają wysoką przyznawalność.  Łatwiej wówczas porównać pożyczki pod względem parametrów i warunków jakie należy spełnić a prawdopodobieństwo otrzymania gotówki jest wyższe. Zdecydowanie pomaga to wybrać pożyczki online, które w 15 minut mogą być już dostępne na koncie klienta. Przykładem takiej popularnej porównywarki z pożyczkami na konto bankowe jest www.pozyczki-24.pl .


tekst i fot. mat. partnera