23 grudnia 2024

Czym jest literatura fantasy, które książki warto znać?

Literatura fantasy to doskonały wybór na jesienne wieczory. Wciągające, niesamowite powieści pozwalają oderwać się od szarej codzienności i zapomnieć o problemach. Dzięki niej przyjemnie spędza czas zarówno młodzież, jak i starsze grono czytelników, gdyż na literaturę fantastyczną nigdy nie jest za późno. Co warto wiedzieć o literaturze fantasy? Jakie książki z tego gatunku warto przeczytać?

Reklamy

Literatura fantasy – co to za gatunek?

Literatura fantasy to gatunek, w którym występują fantastyczne postaci, nadprzyrodzone moce i nadnaturalne wydarzenia. Książki należące do tego gatunku mogą zatem opowiadać o duchach i zjawach, jak i o bohaterach, którzy dzięki swoim umiejętnościom przenikają przez ściany lub potrafią przewidywać przyszłość i zmieniać przebieg różnych zdarzeń. Literatura tego typu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, gdyż czytelnicy są spragnieni możliwości oderwania się od realnego świata i przeniesienia się do krain, w których dzieją się niesamowite historie. Wielu fanów ma także literatura postapokaliptyczna, która przedstawia dystopijny świat przyszłości. Jakie książki fantasy warto przeczytać?

Literatura postapokaliptyczna

Literatura fantasy obejmuje szereg tytułów, które poruszają tematykę ponurej wizji końca świata i upadku współczesnej cywilizacji. Wśród nich na czytelników czekają zarówno książki, które przedstawiają schyłek istnienia ludzi z powodu epidemii, katastrof klimatycznych, czy też inwazji obcych, jak i książki, które opowiadają o bezwzględnym, brutalnym świecie, w którym pozostali przy życiu ludzie walczą z gangami i totalitarnymi rządami. Literatura postapokaliptyczna ma sporo wspólnego z książkami psychologicznymi, gdyż jej głównym przesłaniem wcale nie jest upadek świata. Książki tego typu skupiają się na dylematach moralnych i walce o przetrwanie za wszelką cenę. Dzięki temu książki o tematyce fantasy pozostawiają pole do refleksji nad tym, jaką postawę przyjęłoby się na miejscu bohatera powieści.

Reklamy

Książki fantasy o demonach i duchach

Najlepsze książki fantasy to niezaprzeczalnie tytuły, które przenoszą czytelników do świata pełnego nadprzyrodzonych istot. Książki opowiadające o duchach i zjawach lubi w szczególności młodzież, zafascynowana również horrorami i thrillerami. Oprócz kultowych tytułów najpoczytniejszych autorów na świecie w tej tematyce można natrafić na wiele współczesnych dzieł, które przedstawiają fantastyczne wydarzenia osadzone w zupełnie innej scenerii. Duchy, zjawy i inne postaci fantastyczne pojawiają się także w książkach, których akcja dzieje się w XXI wieku. Bohaterami takich powieści często są nastolatkowie, którzy odkrywają swoje nadprzyrodzone moce.

Literatura fantasy nawiązuje też do motywów związanych z kultami religijnymi i demonami. Dzieła tego typu nierzadko sięgają do mitologii z odległych krajów, np. do mitologii japońskiej. Dzięki temu mają ciekawą fabułę, odbiegającą od popularnych europejskich motywów. Wykorzystanie motywów związanych z Dalekim Wschodem podoba się w szczególności fanom mangi i anime, którzy szukają książek o fabule wykraczającej poza dobrze im znany krąg kulturowy.

Reklamy

Książki fantastyczne – popularne serie

Wśród książek fantasy na czytelników czekają nie tylko pojedyncze wydania, ale i kilkutomowe serie. Tytuły takie jak “Żniwa Śmierci” i “Wojna lotosowa” zapewniają znakomitą rozrywkę na wiele godzin. Przedstawiona w nich długa historia stopniowo wprowadza czytelnika do fantastycznego, rozbudowanego świata, w którym żyją doskonale zarysowani bohaterowie. Każdy kolejny tom przynosi nowe wyzwania i problemy, przed którymi stają ulubieńcy czytelników. Serie książek fantastycznych wyróżniają się wartką akcją, dlatego nie sposób się przy nich nudzić. Ponadto wiele z nich przekazuje ponadczasowe, uniwersalne wartości na temat miłości, przyjaźni, wierności lub lojalności wobec rodziny. Dzięki temu fantastyczne serie niosą aktualne przesłanie, pomimo nadnaturalnej fabuły i nadprzyrodzonych postaci.


tekst i fot. mat. partnera, fot. źródło: pixabay.com