Czytam sobie w bibliotece…

W ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece”, na przełomie września i października br., nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie przeprowadzili pierwszy cykl zajęć dla dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie (3 grupy) i uczniów klasy III Zespołu Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie.

Reklamy


Zajęcia dla przedszkolaków zrealizowane zostały w oparciu o książkę W. Widłaka pt. „Marta i ufoludek”. Celem warsztatów było kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, uświadomienie potrzeby segregacji śmieci i odzyskiwania odpadów, a także uwrażliwienie na zachowanie czystości w otoczeniu. Podczas zajęć przeprowadzono zabawy dydaktyczne pt. „Spacerek” i „Magiczny worek”. Pierwsza polegała na zaangażowaniu wyobraźni dzieci, które spacerując po sali, podnosiły z podłogi różne śmieci, naśladując sprzątanie lasu.

Następnie z „Magicznego worka” losowały różne odpady (pudełka, butelki, gazety, plastikowe pojemniki), opowiadały z czego są one wykonane i do jakiego pojemnika powinny trafić – z napisem bio, papier, plastik, szkło czy metal. Dużo radości sprawiły przedszkolakom zabawy aktywizujące do piosenek: „Głowa, ramiona, kolana, pięty” i „Stonoga”. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna dzieci, które miały za zadanie wykonać postać ufoludka, wykorzystując zgromadzone śmieci.

Dla uczniów klasy III tematem przewodnim zajęć była wyprawa Roalda Amundsena na Antarktydę. Pracując z książką R. Witka pt. „Wyprawa na biegun”, dzieci poznały postać norweskiego podróżnika i wiele ciekawostek na temat bieguna. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat Antarktydy, jej krajobrazu, klimatu, przyrody i zwierząt. Uczniowie poznali też znaczenie nowych słów związanych z wyprawą, tj.: globtroter, bandera, cumowanie, ekwipunek, ekspedycja, kompas. Zajęcia miały uświadomić uczniom, że wyprawa na Antarktydę była wielkim i niebezpiecznym przedsięwzięciem, a wyzwanie, którego podjął się Amundsen i jego załoga, nie powiodłoby się, gdyby nie współpraca w grupie, zaangażowanie, odwaga i odpowiedzialność za siebie i nnych.

Na warsztatach dzieci uczestniczyły w różnych zabawach dydaktycznych : integracyjnej – „Tor przeszkód”, aktywizujących – „Przyjechała ciotka z Ameryki” i „Zabawa Dennisona” oraz ruchowej do piosenki „Pingwiny”. Wykonały również samodzielnie pracę plastyczną, którą był papierowy pingwin.

Prowadzące przygotowały uczestnikom zajęć niespodziankę w postaci gry planszowej, w której uczniowie podzieleni na zespoły „zdobywali biegun południowy”.

Wszyscy dotychczasowi uczestnicy akcji „Czytam sobie w bibliotece” otrzymali dyplomy i kolorowe naklejki za udział w warsztatach.


 

info: BPH

fot. BPH, Joanna Tomasiak (ZSM nr 2)