7 grudnia 2024

Czytam sobie w bibliotece…

W ramach akcji „Czytam sobie w bibliotece”, na przełomie września i października br., nauczyciele bibliotekarze Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie przeprowadzili pierwszy cykl zajęć dla dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 3 w Hrubieszowie (3 grupy) i uczniów klasy III Zespołu Szkół Miejskich Nr 2 w Hrubieszowie.

Reklamy


Zajęcia dla przedszkolaków zrealizowane zostały w oparciu o książkę W. Widłaka pt. „Marta i ufoludek”. Celem warsztatów było kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, uświadomienie potrzeby segregacji śmieci i odzyskiwania odpadów, a także uwrażliwienie na zachowanie czystości w otoczeniu. Podczas zajęć przeprowadzono zabawy dydaktyczne pt. „Spacerek” i „Magiczny worek”. Pierwsza polegała na zaangażowaniu wyobraźni dzieci, które spacerując po sali, podnosiły z podłogi różne śmieci, naśladując sprzątanie lasu.

Następnie z „Magicznego worka” losowały różne odpady (pudełka, butelki, gazety, plastikowe pojemniki), opowiadały z czego są one wykonane i do jakiego pojemnika powinny trafić – z napisem bio, papier, plastik, szkło czy metal. Dużo radości sprawiły przedszkolakom zabawy aktywizujące do piosenek: „Głowa, ramiona, kolana, pięty” i „Stonoga”. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna dzieci, które miały za zadanie wykonać postać ufoludka, wykorzystując zgromadzone śmieci.

Reklamy

Dla uczniów klasy III tematem przewodnim zajęć była wyprawa Roalda Amundsena na Antarktydę. Pracując z książką R. Witka pt. „Wyprawa na biegun”, dzieci poznały postać norweskiego podróżnika i wiele ciekawostek na temat bieguna. Wzbogaciły swoją wiedzę na temat Antarktydy, jej krajobrazu, klimatu, przyrody i zwierząt. Uczniowie poznali też znaczenie nowych słów związanych z wyprawą, tj.: globtroter, bandera, cumowanie, ekwipunek, ekspedycja, kompas. Zajęcia miały uświadomić uczniom, że wyprawa na Antarktydę była wielkim i niebezpiecznym przedsięwzięciem, a wyzwanie, którego podjął się Amundsen i jego załoga, nie powiodłoby się, gdyby nie współpraca w grupie, zaangażowanie, odwaga i odpowiedzialność za siebie i nnych.

Na warsztatach dzieci uczestniczyły w różnych zabawach dydaktycznych : integracyjnej – „Tor przeszkód”, aktywizujących – „Przyjechała ciotka z Ameryki” i „Zabawa Dennisona” oraz ruchowej do piosenki „Pingwiny”. Wykonały również samodzielnie pracę plastyczną, którą był papierowy pingwin.

Reklamy

Prowadzące przygotowały uczestnikom zajęć niespodziankę w postaci gry planszowej, w której uczniowie podzieleni na zespoły „zdobywali biegun południowy”.

Wszyscy dotychczasowi uczestnicy akcji „Czytam sobie w bibliotece” otrzymali dyplomy i kolorowe naklejki za udział w warsztatach.


 

info: BPH

fot. BPH, Joanna Tomasiak (ZSM nr 2)