28 maja 2024

Czytanie na dobranoc – czy warto wprowadzać tę praktykę do codzienności?

Zastanawiasz się nad czytaniem dziecku bajek na dobranoc? To może być bardzo dobry pomysł! Z tego artykułu dowiesz się, jakie może nieść ono korzyści dla Twojej pociechy.

Rozwijanie emocjonalnej więzi

Zacznijmy od tego, że czytanie dziecku na dobranoc może pomóc Wam w budowaniu więzi. Jest to bowiem wspólnie spędzony czas, który maluch zapamięta. Zapoznawanie się z różnymi bajkami może być okazją do śmiechu, żartów, ale przede wszystkim przyjemnie przeżytych chwil rodzica ze swoim dzieckiem.

Przyjemność płynąca ze słuchania

Możesz rozważyć także audiobook dla dzieci. To dobra alternatywa w sytuacji, gdy uda Ci się już wyrobić rutynę czytania maluchowi bajek, ale któregoś dnia nie będziesz mógł tego zrobić. W takim momencie na ratunek możesz przyjść audiobook, który jest intrygującym słuchowiskiem. Twoja pociecha będzie mogła posłuchać opowieści czytanych przez zawodowych lektorów, dzięki czemu wyobrażenie sobie świata przedstawionego, stanie się łatwiejsze.

Wzbogacenie słownictwa

Bajki mogą również nauczyć malucha nowych słówek. Nigdy nie wiadomo, kiedy któreś z nich okaże się przydatne. Na wczesnym etapie rozwoju dziecka jest to także cenna pomoc dydaktyczna. Małe szkraby mają to do siebie, że uwielbiają poznawać świat i uczyć się nowych rzeczy, a nocne czytanie bajek może im to ułatwić.

Stymulowanie wyobraźni

Ważnym aspektem jest także stymulowanie wyobraźni u dziecka. Bajki potrafią ciekawie opowiadać o wykreowanym świecie i dziejących się w nim wydarzeniach. Takie opowieści potrafią przed snem uaktywnić myślenie abstrakcyjne, co dobrze wpływa na kreatywność.

Pomoc w budowaniu rutyny snu

Regularne czytanie bajek może być również pomocne w wypracowaniu spokojnej rutyny snu dla dziecka. Z czasem Twoja pociecha może czekać na nocne opowieści, aby zamknąć w ten sposób klamrą kolejny dzień. Takie podejście może z kolei pozytywnie wpłynąć na jego zasypianie.

Wartościowe morały z bajek

Bajki mogą ze sobą nieść uniwersalne przesłanie. Niezależnie od tego, czy sięgniesz po uznane klasyki, czy też zdecydujesz się na współczesne tytuły, ich wartość może być nieoceniona. Wszystko za sprawą morałów, które zawierają te opowieści. Pamiętaj, że Twój maluch dopiero poznaje świat i niektóre historie mogą dać mu do myślenia.

Rozwijanie zdolności koncentracji

Słuchanie bajek pozwala również pracować nad zdolnością koncentracji u dziecka. W końcu trzeba się wsłuchać w daną opowieść, aby wiedzieć, o czym ona jest. Ta umiejętność może się później przydać w szkole bądź przedszkolu. Dlatego też istotne jest wybieranie odpowiednik tytułów, które będą angażujące dla Twojej pociechy.

Jak widzisz, regularne czytanie bajek swojemu dziecku może nieść ze sobą wiele korzyści. W tym również dla Ciebie. W końcu to bardzo przyjemny widok, gdy Twoja pociecha nie tylko dobrze spędza czas, ale również się przy tym rozwija. To także Wasze wspólnie spędzone chwile, a więc momenty, do których będziecie mogli razem wracać w przyszłości.


Artykuł sponsorowany – tekst i fot. mat. partnera