19 czerwca 2024

Diamenty – prestiżowa biżuteria czy opłacalna inwestycja?

Diamenty, a szczególnie brylanty, czyli diamenty o specjalnym szlifie są od stuleci synonimem bogactwa i luksusu.

Reklamy

Czy każdy diament możne stanowić inwestycję?

Ceny najszlachetniejszych okazów liczone są w milionach dolarów i znajdują się bankowych lub państwowych skarbcach stanowiąc o prestiżu posiadacza. Niewielkie brylanty możemy znaleźć również w stosunkowo niedrogiej biżuterii – na przykład w popularnych pierścionkach zaręczynowych. Skąd się biorą ogromne różnice w wycenie tych szlachetnych kamieni ?

Reklamy

Każdy kamień szlachetny powinien posiadać certyfikat. W przypadku diamentów wystawiają się międzynarodowe organizacje  HRD i IGI  z Anwertpii, GIA z Los Angeles i IDC z Izraela. Taki dokument opisuje 4 podstawowe cechy kamienia czyli 4C: wielkość – masę wyrażoną w karatach (carat), czystość (clarity) określaną od najczystszej do zawierającej skazy i inkluzje wartościami FL, IF, VVS, VS, SI, i I, barwa (colour) określana literami od D do Z(najczystsze, idealnie przezroczyste) i szlif (cut).

Gdzie można kupić i spieniężyć diamenty inwestycyjne?

Reklamy

Diamenty inwestycyjne nie różnią się niczym od tych oprawionych jako element pierścionka czy innej biżuterii. Są umieszczone w specjalnych, zaplombowanych opakowaniach zwanych Certicard. Artar.com.pl jest firmą uprawnioną do obrotu diamentami inwestycyjnymi, a także metalami szlachetnymi. Zakup diamentu prywatnie – na przykład poprzez ogłoszenie może wiązać się ze znacznym ryzykiem. Tylko licencjonowany specjalista może potwierdzić autentyczność zarówno samego kamienia jak i certyfikatu. Artar.com.pl pośredniczy zarówno w zakupie jak i skupuje diamenty niezależnie od ich wielkości i ceny. Oprócz dostępnych na stronie internetowej może na życzenie klienta sprowadzić diamenty inwestycyjne o określonych parametrach. Wszystkie transakcje w artar.com.pl są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, odbywają się na zasadzie umowy kupna i sprzedaży, a klienci mogą liczyć na fachową sprawną i dyskretną obsługę.

Czy każdy może kupić diamenty inwestycyjne?

Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Nie trzeba być także specjalnie zamożną osobą, aby zainwestować część środków w diamenty. Już za kwotę około 2000 zł można stać się posiadaczem diamentu inwestycyjnego z certyfikatem. Jest to inwestycja pewna i stabilna, wydobycie diamentów na świecie stopniowo się zmniejsza, a popyt wcale nie maleje. Wprost przeciwnie – w czasach wojen i kryzysów diamenty stanowią inwestycję na pewno bezpieczniejszą niż waluty i akcje. Nie ma jednak co liczyć na szybkie wzbogacenie się. Diamenty inwestycyjne to lokata na długie lata, a także doskonały pomysł na cenny prezent na przykład z okazji urodzin dziecka lub ślubu.


tekst i fot. mat. partnera