12 kwietnia 2024

Dlaczego warto dbać o zęby? – rola higieny jamy ustnej w zachowaniu zdrowego uzębienia

Zdrowy i zadbany uśmiech jest niewątpliwym walorem estetycznym. Białe zęby bez wątpienia potrafią dodać urody i odświeżyć wyraz twarzy, są również oznaką zdrowia i dobrej kondycji organizmu. Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna i w jaki sposób zadbać o uzębienie?

Dlaczego warto dbać o zęby? – skutki próchnicy

Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej często skutkuje rozwinięciem się próchnicy, wywoływanej przez bakterie próchnicotwórcze, a także jest przyczyną nieświeżego oddechu. Próchnica niszczy zęby i może prowadzić do ich utraty. Ponadto nieleczona, może przenosić się na sąsiednie tkanki. Głęboka próchnica górnych zębów może przyczyniać się do bólu w obrębie zatok. W skrajnych przypadkach próchnica może doprowadzić do rozwoju chorób stawów, nerek lub wsierdzia. 

Na częstotliwość występowania próchnicy wpływa kilka czynników min.: podatność zębów, ilość wydzielanej śliny, higiena jamy ustnej oraz dieta. Na te dwa ostatnie mamy zasadniczy wpływ, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Jak dbać o zęby?  

Profilaktyka zapobiegania próchnicy opiera się głównie na wykonywaniu kilku czynności, mających nie dopuścić do rozwoju chorób zębów. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej? 

  • Mycie zębów – przede wszystkim należy pamiętać o czyszczeniu zębów minimum dwa razy dziennie. Najlepiej wykorzystać do tego pasty do zębów, które zawierają substancje ścierne i fluor. Rynek oferuje nam wiele możliwości jeśli chodzi o dobór szczoteczki. Można posługiwać się tradycyjną szczoteczką lub skorzystać z nowszych, technologii i wykorzystać popularne szczoteczki elektryczne lub szczoteczki soniczne (końcówki do sczoteczek)  – bazujące na działaniu fal dźwiękowych o bardzo dużej częstotliwości, które powodują drgania w włóknach, drgania te z kolei wykazują działanie bakteriobójcze.
  • Nitkowanie zębów – czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest bardzo ważnym elementem higieny jamy ustnej. Usuwając resztki pokarmów, znajdujące się pomiędzy zębami, zapobiegamy namnażaniu się bakterii i rozwojowi próchnicy.
  • Wizyty stomatologiczne – regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego jest niezbędne w zachowaniu zdrowych zębów. Oprócz hamowania postępującej próchnicy, dentyści dbają również o usuwanie nadmiernie zgromadzonego kamienia i osadu nazębnego.
  • Dieta – dieta bogata w cukry, zwłaszcza w cukry przetworzone, sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. W diecie powinny znajdować się głównie cukry naturalne, których wpływ na występowanie próchnicy jest mniejszy, niż cukrów sztucznych. 

Zadbane zęby dodają urody, ale przede wszystkim świadczą o naszym zdrowiu. Sama świadomość posiadania pięknego uśmiechu może poprawić samopoczucie i dodać pewności siebie. Dlatego warto dbać o zęby każdego dnia i regularnie korzystać z usług gabinetu dentystycznego. 

(tekst i fot. mat. partnera)