Dni Godności Osoby Niepełnosprawnej

Hrubieszów

Reklamy

W ramach prowadzonego projektu „Aktywna edukacja drogą do samodzielności” współfinansowanemu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, w naszym Ośrodku zorganizowane były Dni Godności Osób Niepełnosprawnych.

Cieszymy się, że już nie trzeba nikogo przekonywać, że etykietka „niepełnosprawny” wcale nie jest czymś dyskwalifikującym, czymś, co stawia człowieka na straconej pozycji. Fakt, że ma się utrudnione czy to poruszanie się, czy kłopoty natury werbalnej, wcale nie musi oznaczać gorszego startu w życie. Mało tego – wśród nas znajdują się osoby, które mimo swoich dolegliwości często radzą sobie w życiu, w pracy, w domu, lepiej niż całkiem sprawni. Dlatego należy im się wielki szacunek i uznanie. Dni Godności Osób Niepełnosprawnych to ich święto, dzięki takim dniom, mieszkańcy Ziemi Hrubieszowskiej mogli poznać ich życie, pracę, talenty i możliwości. Powinny nas również przekonać i nakłonić do pomocy. To nie jest trudne, a okazując trochę serca, dajemy wielką radość i nadzieję.

Reklamy

Uroczystości związane z obchodami rozpoczęły się 25 kwietnia 2010 r. Mszą Świętą w Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie o godz. 11.

Dzień drugi był Dniem Otwartym w naszym Ośrodku, w którym można było zobaczyć, jak wygląda praca z niepełnosprawnymi dziećmi oraz uczestniczyć w zajęciach.

Trzeciego dnia Obchody rozpoczęły się w Hrubieszowskim Domu Kultury, przemówieniami pani Dyrektor SOSW – Małgorzaty Szczęk, pana Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej – Dariusza Czujkowskiego oraz pani Koordynator Projektu – Alicji Zwolak. Uroczystości uświetniło spotkanie z Nataszą Caban – żeglarką, która samotnie opłynęła świat. Pani Natasza zdradziła nam, że w czasie rejsu najbardziej bała się piratów, którzy stanowią realne niebezpieczeństwo na wodzie. Bardzo ciekawie opowiadała o swojej wyprawie, ile kosztowało ją to wyrzeczeń i silnej woli, ile dni nie spała, że sama musiała radzić sobie z przeciwnościami np. zepsutym sprzętem. Naszym drugim gościem był Mateusz Bartnik, niepełnosprawny ruchowo gimnazjalista, członek pływackiej Kadry Narodowej Juniorów, który stwierdził, że nie można przejmować się porażkami, które są naturalne w każdym działaniu. Należy pracować nawet kilka godzin dziennie, aby były sukcesy, nie wolno pozwolić sobie na taryfę ulgową, kiedy staje się do rywalizacji z pełnosprawnymi sportowcami. Mateusz jest przykładem na to, że dzięki determinacji i samodyscyplinie można pokonać nawet samego siebie.

Obchody nasze uświetniły również występy Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej, Zespołu Lechitki, Zespołu Tanecznego Rytm i Iskierki ze SOSW, Zespołu Integracyjnego Dancing Club oraz tancerzy ze Szkoły Tańca M. J. Myka w Zamościu.

Całą imprezę poprowadziła Anna Dąbrowska – Miazga – dziennikarka Telewizji Lublin.

Po uroczystościach i wspólnym poczęstunku w Kawiarence HDK nasi przyjaciele udali się do Ośrodka, gdzie czekała na nich muzyka i wspólna zabawa.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pani Emilii Felisiak Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury, bo to dzięki jej przychylności i bezinteresownemu wsparciu mogliśmy uczestniczyć w trzecim dniu Obchodów. Z dumą możemy powiedzieć, że są ludzie dobrej woli, na których można zawsze polegać.

Jeszcze raz dziękujemy wszystkim naszym darczyńcom: ks. prałatowi Andrzejowi Puzon, panu Naczelnikowi Wydziału Oświaty – Dariuszowi Czujkowskiemu, pani Barbarze Wlizło – Dyrektor Muzeum im. St. Staszica w Hrubieszowie za umożliwienie bezpłatnego zwiedzania wystawy „Troja-Sen Henryka Schliemanna”, do podziękowań dołącza się grono naszych podopiecznych.

Dziękujemy również mieszkańcom Ziemi Hrubieszowskiej, zaproszonym gościom, uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz wychowankom Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych z naszego województwa za liczne przybycie oraz, że byliście razem z nami w tak ważnych dla nas chwilach.

Info i foto:
SOSW w Hrubieszowie

Msza »

Dzień Otwarty »

Koncert w HDK »

Zabawa w Ośrodku »