Dni Języków Obcych w Zespole Szkół nr 1

Dni Języków Obcych, które w tym roku odbyły się w Zespole Szkół nr 1 w Hrubieszowie w dniach 20 – 22 kwietnia br. to wspaniała okazja do podkreślenia znaczenia ich nauki i to w przyjemny sposób. Celem inicjatywy było popularyzowanie wiedzy na temat kultury i języków w jakich kształci nasza szkoła.

Reklamy


Pierwszy dzień – tj. 20 kwietnia poświęcony został przybliżeniu uczniom znaczenia języka niemieckiego we współczesnej Europie. Przedstawiono również możliwości zatrudnienia w krajach niemieckojęzycznych, a szczególnie Republice Federalnej Niemiec. Dołożono wszelkich starań, aby impreza była interesująca. Uczniowie i nauczyciele przygotowali prezentacje multimedialne, nakręcili filmy, odbyły się konkursy i gry dydaktyczne. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na degustację regionalnych dań bawarskich – zupy z soczewicy, sałatki z mortadeli i warzyw, a na deser zaproponowano typowo bawarską szarlotkę z budyniem. Przygotowanie potraw nie byłoby możliwe, gdyby nie uprzejmość nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy udostępnili nam w tym dniu pracownię gastronomiczną. Spotkanie było prowadzone w języku niemieckim i polskim. Całość przedstawienia została przygotowana przez uczniów II td, IV tc i nauczycieli języka niemieckiego – Krystiana Uszko i Annę Bzdyrę.

Kolejnego dnia próbowano udowodnić, że nauka języka angielskiego to nie tylko „zakuwanie słówek i wyrażeń” przydatnych do napisania listu czy przeprowadzenia dialogu z egzaminatorem podczas ustnego egzaminu maturalnego. Dzień Języka Angielskiego również okazał się być bardzo obfity w liczne atrakcje zorganizowane przez młodzież i nauczycieli. Przygotowano prezentacje i plakaty na temat Wielkiej Brytanii i jej kultury, jak również wydarzeń społeczno – gospodarczych. Wiedząc, że język angielski jest wszechobecny w codziennym życiu, organizatorzy nie zapomnieli quizie, który dotyczył geografii i historii Wielkiej Brytanii. Odegrano także kilka dialogów. Nie zapomniano również o podkładzie muzycznym. Zaśpiewano jeden z hitów legendarnej grupy „The Beatles”. Przybliżono publiczności angielski humor w wykonaniu słynnego Mr. Bean. Uczniowie mogli też zapoznać się z prezentacjami i plakatami ciekawostki dotyczące innych krajów anglojęzycznych. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do degustacji dań kuchni brytyjskiej – brytyjskich naleśników, typowo angielskiego śniadania oraz już tradycyjnych „Fish and Chips”. Językami roboczymi spotkania były angielski i polski, a za merytoryczny przebieg tego wydarzenia odpowiedzialne były nauczycielki języka angielskiego – Anna Olko i Beata Wojtiuk, przy wsparciu nauczycieli zajęć gastronomicznych.

Dzień z językiem rosyjskim zorganizowano 22 kwietnia. Obchodzony był również bardzo uroczyście. Galę otworzyły uczennice klasy II tb – Paula Łapa i Dominika Kaczanowska. Tego dnia również przygotowano kilka quizów i prezentacji dotyczących zabytków i ciekawostek dotyczących współczesnej Rosji. Podkreślić należy również, iż język rosyjski jest dość często wybierany przez naszych uczniów jako język obcy zdawany podczas egzaminu maturalnego. 

Tego dnia zadbano również o profesjonalny podkład muzyczny, zaprezentowane zostały nakręcone przez uczniów filmy. Wielkim sukcesem okazało się zaśpiewanie przez uczennicę Paulę Łapę dwóch piosenek właśnie w języku rosyjskim. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na degustację rosyjskich potraw. Na stole pojawiły się bliny, pierogi oraz pieczona w tradycyjny – rosyjski sposób – kaczka. Językami roboczymi spotkania były rosyjski i polski, a za merytoryczny przebieg tego wydarzenia odpowiedzialne były nauczycielki języka rosyjskiego – Urszula Wyszyńska i Iwona Korońska.

Poprzez zorganizowanie „Dni Języków Obcych” w ZS nr 1 w Hrubieszowie po raz kolejny pokazaliśmy uczniom, iż nauka języków pozwala nam wzajemnie się zrozumieć, jak również przekroczyć wiele barier kulturowych. To też doskonały trening języka, zwłaszcza przed maturą, ciekawy, bo przygotowany w tak nietuzinkowy sposób. Może czas, by powiedzenie przez „przez żołądek do serca” zmienić na „przez żołądek do poznania obcej kultury i języka”.Krystian Uszko