Fotowoltaika bez tajemnic

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się obecnie dużą popularnością. Nic więc dziwnego, że interesuje się nimi coraz większa liczba osób. Warto dowiedzieć się jak działa instalacja fotowoltaiczna i jakie korzyści można odnieść, decydując się na zainstalowanie jej na dachu swojego domu.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika jest jedną z dziedzin nauki i zajmuje się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Od pewnego czasu, w związku ze wzrostem świadomości wśród konsumentów, fotowoltaika wykorzystywana jest w przydomowych elektrowniach słonecznych do produkcji energii elektrycznej na potrzeby gospodarstwa.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja opiera swoje działanie na panelach fotowoltaicznych. Są to specjalne panele wykonane z mieszanek krzemu, które mają za zadanie absorbować  zarówno bezpośrednie jak i rozproszone promieniowanie słoneczne i zamieniać je na prąd stały. Panele fotowoltaiczne dzielą się na dwa rodzaje w zależności od użytych modułów. Wyróżniamy panele:

  • Monokrystaliczne – wykonane z jednego kryształu krzemu;
  • Polikrystaliczne – wykonane z wielu kryształów.

Jeżeli zależy nam na obniżeniu początkowych kosztów instalacji wybierzmy panele polikrystaliczne, które są dużo tańsze, ale sprawnością nie odbiegają znacząco od wersji monokrystalicznych.

Prąd stały wytworzony w modułach jest następnie kierowany do inwertera i tam zostanie zmieniony na prąd o natężeniu zmiennym, który parametrami dostosowany jest do instalacji elektrycznej.

Koszty założenia instalacji

Początkowe koszty związane z założeniem instalacji fotowoltaicznej uzależnione są od wielu czynników. Największą cześć wydatków w zależności od wielkości inwestycji stanowią panele fotowoltaiczne. Mogą one pochłonąć od około 40 do 50 % ceny całej instalacji. Do tego dochodzi koszt kolejnych elementów, tj. inwertera, systemów mocowania, zabezpieczenia przewodów, a także koszt montażu. Szacuje się, że w przypadku montowania instalacji o mocy 3kW jej koszt wynosi od około 18 000 do 23 000 zł. W przypadku instalacji o mocy 5 kW koszt ten wzrasta do średnio 30 000 zł.

Dotacje na instalacje

Jednostkowy koszt założenia instalacji fotowoltaicznej może być kosztem zaporowym dla wielu rodzin. Z pomocą przychodzą wtedy różnego rodzaju programy, mające na celu dofinansowanie do zakupu instalacji. Instytucje państwowe takie jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (wraz z oddziałami wojewódzkimi) i Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wspomagają ogólnokrajowe programy dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki. Dzięki różnego rodzaju dotacjom i dofinansowaniom można znacząco obniżyć koszty instalacji. Warto zainteresować się tym tematem.

Źródło: http://www.prosument-oze.eu/fotowoltaika.html

 

fot. mat. sponsora